به گزارش رکنا، کاظم جلالی رئیس فراکسیون مستقلین، حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی (اصولگرایان) و محمد علی وکیلی عضو فراکسیون امید میهمان حضوری برنامه تیتر امشب شبکه خبر بودند و محمد دهقان نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی هم به‌صورت تلفنی میهمان این برنامه بود. بررسی عملکرد مدیریت علی لاریجانی در حالی انجام شد که اخیراً طرح سؤال از وی توسط 27 نماینده مجلس امضا و به کمیسیون تدوین آیین‌نامه مجلس ارائه شده است. با این حال برخی امضا‌ها پس گرفته شده و این طرح از حد نصاب افتاده است.

دیروز غلامرضا کاتب، رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه‌ داخلی در جمع خبرنگاران گفت: هفته‌ گذشته ۲۷ نفر از نمایندگان طرح شکایت از عملکرد رئیس مجلس را به کمیسیون تدوین آیین‌نامه‌ ارائه کردند که همان روز تعدادی از نمایندگان امضای خود را پس گرفتند و این طرح از حد نصاب افتاد. او درباره اظهارات یکی از متقاضیان شکایت از رئیس مجلس مبنی بر افزایش تعداد امضا کنندگان، گفت‌: تعداد ۵ نفر دیگر از نمایندگان این طرح را امضا کرده‌اند اما مجدداً روز چهارشنبه هفته‌ گذشته تعداد امضا‌کنندگان به ۲۵ نفر رسید، اما همان روز تعدادی از نمایندگان امضای خود را پس گرفتند؛ در حال‌ حاضر تعداد امضاها کمتر از حد نصاب(۲۵ امضا) است. به همین دلیل این موضوع از دستور کار کمیسیون خارج شد.

نمایندگان فراکسیون‌های مستقلین و امید مدیریت هیأت رئیسه و لاریجانی را قابل دفاع و نمایندگان فراکسیون اصولگرایان آن را محل انتقاد دانستند.

جلالی: بین دولت و مجلس باید تعامل باشد

کاظم جلالی رئیس فراکسیون مستقلین گفت: رئیس مجلس در قالب هیأت رئیسه مجلس انتخاب می‌شود و قوانین مجلس محدودیت‌هایی دارد اما درباره عملکرد لاریجانی باید گفت که ایشان سه دوره متوالی 4 ساله را در کارنامه دارد و از پختگی و توانمندی در اداره مجلس برخوردار هستند، اگر این گونه نبود امکان نداشت نمایندگان ایشان را برای 3 دوره انتخاب کنند، رئیس مجلس تنها اداره مجلس را به عهده ندارد بلکه باید از یک جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد که آقای لاریجانی این جایگاه را دارد.

نماینده تهران افزود: نباید در عملکردها فقط انگشت به‌سمت رئیس مجلس باشد بلکه باید عملکرد نمایندگان نیز در نظر گرفته شود، بین دولت و مجلس باید تعامل باشد اما نقش نظارتی مجلس نباید نادیده گرفته شود. او ادامه داد: لاریجانی هنگام بررسی لوایح در بسیاری از موارد ایستادگی می‌کند اگر چه نمایندگان دولت ناراحت شوند، اما رئیس مجلس برای حفظ حقوق مجلس تلاش زیادی کرده و اداره مجلس از التزامات مجلس است و رئیس باید در مسائل اداره مجلس پاسخگو باشد و کار کردن و تعامل رئیس مجلس با سه فراکسیون خیلی سخت است.

حاجی بابایی: معاون اجرایی، مجلس را به اداره بزرگی تبدیل کرده است

حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون ولایی نیز گفت: مجلس ایران به‌لحاظ عملکرد با دیگر مجالس دنیا متفاوت است و رئیس مجلس از قدرت زیادی برخوردار و تعیین‌کننده است. او افزود: قبلاً آیین نامه‌ها به این گونه بود که هیأت رئیسه تعیین‌کننده بود اما امروز معاون اجرایی داریم که مجلس را به اداره‌ای بزرگ تبدیل کرده است.

رئیس فراکسیون ولایی افزود: بنده نسبت به عملکرد لاریجانی نقد دارم چراکه مجلس را به گونه‌ای اداره می‌کند که قدرت تصمیم‌گیری و نظارت مجلس را کاهش می‌دهد. ضمن اینکه مجلس باید قدرت و نقش نظارتی داشته باشد. حاجی بابایی گفت: رئیس مجلس و هیأت رئیسه در نظارت بر قوانین نقش مهمی دارد.

او با انتقاد از عملکرد مجلس در اوضاع اقتصادی کشور گفت: درباره cft کمیته چهارجانبه تشکیل می‌شود و تعامل بیشتر با دولت موجب شده که مجلس در حقیقت به‌گونه‌ای تعطیل شود چون مجلس نباید تحت پوشش دولت قرار گیرد بلکه باید بر عملکرد دولت نظارت کند و نقش قدرتمندانه خود را حفظ کند. نماینده همدان گفت: انتظار ما این است که رئیس مجلس وقتی در جلسه شورای عالی اقتصادی شرکت می‌کند تمام امور را به اطلاع نمایندگان برساند.

دهقانی: مجلس استقلال خود را حفظ نکرده است

محمد دهقان نایب رئیس فراکسیون اصولگرایان هم در ارتباط تلفنی درباره عملکرد رئیس مجلس گفت: مجلس این دوره 3-2 اشکال جدی دارد، اول اینکه استقلال خود را نتوانسته حفظ کند، در این مدت که ارزش پول ملی کاهش یافت و بخشی از ثروت ملی به‌دلیل سوءمدیریت از بین رفت و در این مدت کوتاه میلیاردها دلار از سرمایه کشور از کشور خارج شد و کالایی به ازای آن وارد کشور نشد، در یکسال اخیر صدها میلیون دلار ارز کشور برای سفرهای خارجی در نظر گرفته شد، صدها میلیون دلار برای سفرهای میلیونی، تفریحی اختصاص داده شد و برای اربعین پول مردم را از جیب‌شان خارج کردند و مجلس به‌عنوان نهاد نظارتی نتوانست از حقوق ملت در این زمینه دفاع کند. دهقان با انتقاد از عملکرد مجلس در زمینه قانونگذاری گفت: درزمینه قانونگذاری نیز قوانین مهمی در حوزه اقتصادی مثل قانون Law تجارت باید تصویب می‌شد که 2 دوره است در مجلس خاک می‌خورد، این ایرادی است که به عملکرد مجلس می‌توان گرفت که این وظیفه شخص رئیس مجلس است که باید در جهت حل آن تلاش می‌کرد.

دفاع نماینده فراکسیون امید از لاریجانی

محمدعلی وکیلی عضو فراکسیون امید، دیگر میهمان حضوری برنامه گفت: رئیس به‌دلیل حضور در مجامع مختلف از پختگی بیشتری برخوردار است و لاریجانی توانمندی خاصی در اداره صحن مجلس دارد. ریاست مجلس شأنیتی برای لاریجانی ایجاد کرده که عصاره فضیلت مجلس هم رئیس مجلس است که در قدم اول و هیأت رئیسه در قدم دوم است. وکیلی افزود: ارزیابی کارنامه رئیس مجلس شامل تحقیق و تفحص، سؤالاتی که از کابینه انجام می‌شود نشان می‌دهد که می‌توان اداره مجلس را از آن نتیجه‌گیری کرد. نماینده تهران درباره نقاط قوت و ضعف مجلس گفت: آیین نامه در مجلس نهم تغییر کرد و حوزه اختیارات رئیس مجلس به ریاست و هیأت رئیسه در اداره مجلس تغییر کرد.

او افزود: جایی که دولت تخطی و تصرف فرااختیار به‌نام قانون کرده است مجلس باید نظارت بیشتری داشته باشد. در موضوعاتی که به معیشت مردم برمی‌گردد بین نمایندگان و فراکسیون‌ها همراهی وجود دارد. وکیلی گفت: در این مجلس موضوع حقوق‌های نجومی و بحث بازنشسته‌ها بررسی شد و تعیین تکلیف شد ما هم باید نظارت داشته باشیم.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟