به گزارش رکنا، این سازمان نوشت وی به عنوان نایب فرمانده کل قوای نیروهای مسلح امارات و حاکم فعلی این کشور به دلیل دست داشتن در جنایت Crime های جنگی در یمن متهم است.

"اسماعیل الشامی " رئیس سازمان ائتلاف بین المللی دفاع ا زحقوق و آزادی Freedom در گفت وگو با الجزیره نت گفت : این شکایت تا حدودی پذیرفته شده و در انتظار قاضی Judge بازپرس ویژه است.

رئیس این سازمان حقوقی که نام اختصاری اش عدل و مقرش در پاریس است گفت : این پرونده که شامل هزار اتهام است بسیار سنگین و در میان آن می توان، شهادت قربانیان یمنی که در زندان Prison های سری امارات در یمن شکنجه Torture شده اند را نیز دید.

این سازمان افزود: صدها اقدام وی مانند قتل Murder عمد غیرنظامیان بی سلاح در بمباران مناطق مسکونی توسط نیروهای ائتلاف سعودی اماراتی مستند شده است.

این سازمان افزود: جنایت های امارات ،عربستان در یمن افشا خواهد شد و افکار عمومی فرانسه و اروپا نیز از همه اقدامات ناقض حقوق بشر در یمن آگاه خواهند شد و به اروپائی ها در خصوص فروش سلاح به این دو کشور هشدار داده خواهد شد.

متن گفت وگو به شرح زیر است

هفته پیش علیه ولی عهد ابوظبی شیخ محمد بن زیاد آل نهیان هنگام سفر وی به فرانسه به اتهام جنایت های جنگی شکایت کرده اید؟ چرا فقط از او شکایت کردید و محمد بن سلمان ولی عهد سعودی مستثنا شده است ؟

برای شکایت جنائی در فرانسه علیه یک شخص خارجی، یکی از شرایط نهاد قضائی فرانسه این است که متهم در خاک فرانسه باشد از این رو فرصت حضور وی در پاریس رابرای شکایت علیه وی مغتنم شمردیم.

محمد بن زاید برای جنگ با یمن به ائتلاف محمد بن سلمان پیوست در حالی که وی نایب فرمانده کل نیروهای مسلح امارات است و دستور حمله جنگنده های ائتلاف عربی به رهبری عربستان به یمن را وی صادر کرده و مسئول مستقیم کشتار صدها غیرنظامی بی گناه و تخریب زیرساخته ا و مناطق مسکونی است.

آیا دادگاه شکایت شما را پذیرفت؟

از ان جائی که با این شکایت مخالفت نشد خود نشانه خوبی است و بیانگر پذیرفته شدن آن است و هم اکنون نیز منتظر تعیین قاضی بازپرس برای این پرونده طی هفته های آتی هستیم.

نقش ولی عهد سعودی چه بود ؟

بدون شک محمد بن سلمان متهم بوده و در ارتکاب جنایت جنگی در یمن دست دارد برخی سازمان های حقوقی فرانسه اوریل از وی شکایت کردند و دادکاه نیز پذیرفت که دستاورد بزرگی است و ما در انتظار قاضی بازپرس برای این پرونده هستیم و یکطرف دعوا به شمار می رویم .

مهم ترین اتهامات ولی عهد ابوظبی چه بود؟

وی دراقدامات وحشتناک یمن که جنایت های جنگی و ضد بشری است و ما دلائل و اسناد آن را دراختیارداریم، دست دارد . دنیروهای محمد بن زاید نیز زندان های سری یمن را مدیریت می کنند و فعالان و مخالفان با حضور امارات در یمن را شکنجه می کنند.

آیا این اتهامات فقط به محمد بن زاید وارد است یا دیگران نیز در این جنایت ها دست داتشه اند؟

ما فهرستی از فرماندهان نظامی و غیرنظامی اماراتی در اختیار داریم که در این اقدامات ناقض حقوق بشر دست داشته اند که بعدها به لیست اضافه خواهد شد هم چنین فرماندهان نظامی یمنی در جنوب موسوم به " کمربند امنیتی " طرفدار امارات که در نقض حقوق بشر نقش داشتند.

چگونه به این مستندات که نقش امارات در یمن را محکوم می کند دست یافتید؟

ما حدود هزار سند درباره دست داشتن امارات و عربستان در جنایت های یمن در اختیار داریم و در حال بررسی و تایید آن هستیم که بعدا به پرونده اضافه خواهیم کرد.

ما با شماری از سازمان های حقوقی فعال و دهها قربانی زنده از خانواده کشته شده ها برای جمع اوری مستندات در ارتباط هستیم و برگزارش سازمان عفو بین الملل و سازمان مبارزه با شکنجه اعتماد کردیم .

درباره پرونده مزدوران خارجی که امارات برای جنگ یمن آورده توضیح دهید؟

این بخش اصلی سریال نقض حقوق بشر امارات در یمن است .پرونده ویژه ای برای بررسی شرکت های غربی دست اندر کار در جذب مزدوران خارجی برای اجرای اقدامات جنایتکارانه و مدیریت زندان های سری امارات در یمن بازکرده ایم .

آیا سازمان های حقوقی فرانسه یا اروپا از شما حمایت کرده اند؟

ما یک سازمان بین المللی هستیم که سال 2014 در پاریس تشکیل شد و دفاتری در نیویورک و ژنو داریم و فعالیت های ما با بزرگترین سازمان های حقوق بشر مانند دیده بان حقوق بشر و عفو بنین الملل و پزشکان بدون مرز و سازمان بین المللی مبارزه با شکنجه است و با هماهنگی شماری از سازمان های حقوقی فرانسه و سازمان های بین المللی بوده است.

برای اعمال فشار بر دولت فرانسه جهت خودداری از فروش سلاح به امارات و عربستان چه اقدامی کردید؟

با بزرگترین سازمان های حقوقی فرانسه برای ادامه اعمال فشار بر دولت فرانسه جهت توقف فروش سلاح به عربستان و امارات با برگزاری همایش ها و دیدار با نمیاندگان دولت فرانسه از جمله وزارت امور خارجه و شماری از اعضای پارلمان همکاری داریم.

آیا نمی دانید شکایت علیه محمدبن زاید که دارای مصونیت دیپلماتیک است تاثیر زیادی ندارد؟

ما یک دفتر وکالت با تجربه در پاریس را که مسئول تعقیب جنایتکاران جنگی است را مامور این پرونده کرده ایم متهم هر اندازه قدرت داشته باشد نمی تواند در صورت محکوم شدن به ارتکاب جنایت جنگی از مجازات خلاص شود .

دادگاه های فرانسه بسیار سالم هستند اگر نتوانیم محمد بن زاید را محاکمه کنیم دیگر فرماندهان نظامی و سیاسی که دارای مصونیت نیستند را محاکمه خواهیم کرد.

آیا در صدد شکایت در دادگاه های اروپا هستید ؟

اکنون در حال تکمیل اقدامات خود در فرانسه هستیم تا با جمع آوری اسناد و مدارک امارات و عربستان را به انجام جنایت های جنگی و ضد بشری در یمن محکوم کنیم پس از ان اقدام بعدی پناه بردن به دادگاه جنائی لاهه است.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟