به گزارش رکنا، درحالی‌که دونالد ترامپ Trump -- رئیس‌جمهور آمریکا -- با تفحص‌های فزاینده‌ای درباره روابط احتمالی‌اش با روسیه روبرو می‌شود، نگاه مخالفان او در حزب دموکرات به سال 2020 و گزینه‌ای که می‌تواند او را به دلیل عملکردش به چالش بکشد دوخته شده است.

آن‌ها کتاب‌های تازه‌ای منتشر کرده‌اند و به کرات به ایالت‌هایی که انتخابات حزبی در آن‌ها زودتر برگزار می‌شود سفر کرده‌اند -- گام‌هایی سنتی در مسیر تلاش برای حضور در کاخ سفید.

چندین نفر از آن‌ها در انظار عمومی از علاقه خود به حضور در این رقابت سخن گفته‌اند. سایرین در این خصوص سخنی به میان نیاورده‌اند.

اما با توجه به اینکه نخستین انتخابات ایالتی 14 ماه دیگر برگزار می‌شود، زمان نقشی کلیدی ایفا می‌کند و آن‌هایی که در این خصوص دیر تصمیم می‌گیرند، خطر از دست دادن بهترین مشاوران -- و حامیان مالی -- را به جان می‌خرند.

واضح است که ترامپ علاقه دارد با افرادی که می‌خواهند او را به چالش بکشند درگیر شود. او به تازگی در این خصوص گفته است: «درباره آن‌ها رؤیا‌پردازی می‌کنم.»

میدان رقابت دموکرات‌ها برای سال 2020 بسیار گسترده است -- تا جایی‌که برخی از تحلیلگران درباره این میزان از گستردگی ابراز نگرانی می‌کنند. در این میان، برخی هم آن را به عنوان نشانه استحکام یک حزب پیش از آغاز یک کمپین انتخاباتی ارزیابی می‌کنند.

- نامزدهای کلاسیک -

جو بایدن: معاون اسبق رئیس‌جمهور آمریکا که بر موج شهرت سوار است و همدلی عده زیادی را به دلیل مرگ پسرش بر اثر سرطان با خود دارد، در نظرسنجی‌های مرتبط با انتخابات سال 2020 به آسانی صدرنشین است. اما پس از هشت سال حضور در کاخ سفید و گذراندن زمانی طولانی در سنا، بایدن 76 ساله تصدیق می‌کند که سن و سال یک موضوع "مشروع" در بحث انتخابات است.

برنی سندرز: رقیب غیر قابل انتظار و جدی هیلاری کلینتون در انتخابات سال 2016 از علاقه خود به حضور در رقابت انتخاباتی سال 2020 سخن گفته است. این سناتور لیبرال 77 ساله می‌گوید پیش از آغاز رقابت، در حال مطالعه این موضوع است که آیا "بهترین نامزد" برای شکست ترامپ است یا خیر.

هیلاری کلینتون و جان کری: آن‌ها که هردو وزرای امور خارجه اسبق آمریکا هستند، پیش‌تر طعم شکست را در انتخابات ریاست جمهوری چشیده‌اند. اما پیام‌هایی رازآلود را درباره احتمال بازگشتشان به عرصه سیاست ارسال کرده‌اند.

- ستاره حال حاضر -

بتو اورورک: این عضو 46 ساله ترقی‌خواه مجلس نمایندگان از ایالت تگزاس به طور ناگهانی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. گرچه او به تازگی در انتخابات سنا شکست خورد، امتیازی غیرملموس را به دست آورد: شهرت.

او زیرساخت‌هایی ملی را ایجاد کرد که میلیون‌ها نفر را در بر گرفت، الهامبخش ارتشی متشکل از میلیون‌ها داوطلب بود و نظر مستعد رأی‌دهندگان مستقل را به دست آورد -- نکاتی که همگی برای یک کمپین مدرن حیاتی هستند.

موج اشتیاق درباره این فعال اسبق حوزه موسیقی راک با شکست انتخاباتی‌اش برای حضور در سنا متلاشی نشد. برعکس، از اورورک به طور مداوم در تحلیل‌های مرتبط با سال 2020 یاد می‌شود و خودش هم هفته گذشته با تصدیق این موضوع که به حضور در رقابت انتخاباتی فکر می‌کند، درهای گمانه‌زنی را هرچه بیشتر گشود.

البته عده‌ای هم منتظر تصمیم‌گیری او نمانده‌اند. گروهی که خود را "ثبت‌نام برای بتو 2020" نامیده است و استراتژیست‌های دموکرات آن را تأسیس کرده‌اند هفته گذشته برای جلب حمایت سایرین فعالیت خود را آغاز کرد.

- سناتورها -

شرود براون: او که اغلب از کانون مباحث سیاسی فاصله می‌گیرد، علاقه خود را به رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری پس از انتخابات میان‌دوره‌ای ماه نوامبر (آبان) اعلام کرد. سیاست‌های چپ‌گرایانه او درباره حقوق کارگران و تجارت بین‌الملل در پیروزی مجدد و قاطعش در انتخابات ایالت اوهایو -- یک ایالت مهم در غرب‌میانه که احزاب در آن برتری ملموسی ندارند -- به کمکش آمد. البته ترامپ هم به این موضوع توجه داشت و براون را متهم کرد در جلوگیری از اخراج‌های اخیر شرکت خودروسازی جنرال موتورز ناکام بوده‌است.

الیزابت وارن: این سناتور ایالت ماساچوست همچنان از اظهارنظر درباره رقابت‌های سال 2020 شانه خالی می‌کند؛ اما این راز به تدریج رنگ می‌بازد. او پنجشنبه هفته گذشته به تبیین دیدگاه‌هایش در حوزه سیاست خارجی پرداخت، و معمولاً در توییتر به درگیری با ترامپ مشغول است.

کوری بوکر و کاملا هریس: این دو سناتور تازه‌کار، ترقی‌خواهانی محبوب هستند. آن‌ها هردو از ایالت آیووا دیدن کرده‌اند -- ایالتی که پیش از سایر ایالت‌ها میزبان انتخابات خواهد بود. این دو سفرهایی نیز به سایر ایالت‌هایی که زودتر میزبان رقابت‌های انتخاباتی هستند داشته‌اند.

آن‌ها که سیاه‌پوست هستند، به ترتیب به ایالت‌های کالیفرنیا و نیوجرسی تعلق دارند؛ ایالت‌هایی ساحلی

که با ترقی‌خواهان نخبه پیوندهایی اساسی دارند. البته این موضوع می‌تواند برای آن‌ها در ایالت‌های مرکزی و جنوبی آمریکا به منزله یک تهدید تلقی شود.

سناتور ایمی کلوبشار توانست در ایالت مهم و غرب‌میانه مینه‌سوتا بار دیگر پیروزی قاطعی را از آن خود کند؛ موضوعی که می‌تواند در صورت اعلام علاقه‌اش به رقابت، او را در جایگاه ممتازی قرار دهد.

از میان سایر سناتورهایی که در حال بررسی احتمال حضور در رقابت‌های انتخاباتی هستند می‌توان به جف مرکلی از ایالت اورگن، کرستن جیلیبرند از ایالت نیویورک و مارک وارنر از ایالت ویرجینیا اشاره کرد.

-- میلیاردرها --

مایکل بلومبرگ: بلومبرگ همانند دونالد ترامپ یک میلیاردر نیویورکی دارای اعتماد به نفس است. این شهردار اسبق برای کمک به پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای میلیون‌ها دلار خرج کرد.

اما ترامپ هفته گذشته او را رقیبی جدی برای انتخابات سال 2020 ندانست و گفت "عاشق رقابت با مایکلِ کوچک" است.

اپرا وینفری: این ستاره عرصه تلویزیون علاقه‌اش به حضور در رقابت‌های انتخاباتی را تکذیب کرده است. اما نامش به کرات در فهرست‌های مرتبط با سال 2020 دیده می‌شود.

تام استیر، سرمایه‌گذار و حامی محیط زیست -- که تقاضای استیضاح دونالد ترامپ را مطرح کرده است -- یک نامزد احتمالی محسوب می‌شود؛ درست مانند هوارد شالتس، مدیرعامل اسبق شرکت استارباکس.

- خارجی‌ها -

رقابت دموکرات‌ها بر سر گزینش نامزد مطلوب برای چالش با ترامپ می‌تواند گستره بیشتری هم داشته باشد و افرادی چون استیو بولاک - فرماندار ایالت مونتانا، سث مولتن -- عضو 40 ساله کنگره، و مقامات متعلق به عصر اوباما نظیر هولیان کاسترو -- وزیر اسبق مسکن -- را شامل شود.

مایکل آوناتی: این وکیل جسور و گستاخ ضدترامپ که وکالت "استورمی دانیلز" -- بازیگر Actor فیلم‌های غیراخلاقی -- را بر عهده دارد به حضور در رقابت‌های انتخاباتی علاقه وافری نشان داده‌است.

ریچارد اوجدا: این کهنه‌سرباز ایالت ویرجینیا که در حوزه استخراج آهن فعال است، از برداشت و کاربرد زغال‌سنگ حمایت می‌کند و حتی به ترامپ هم رأی داده است به تازگی نامزدی خود را در انتخابات اعلام کرد.

جان دلانی: این عضو کنگره از ایالت مریلند نخستین فردی بود که در سال 2017 از کمپین خود برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری خبر داد و به همه 99 بخش ایالت آیووا نیز سفر کرده‌است. او همچنان چهره‌ای ناشناس باقی مانده است.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟