به گزارش رکنا، یک مقام ارشد ژاپنی پس از دیدار ژاپن و روسیه در حاشیه نشست گروه 20 که روزهای جمعه و شنبه 30 دسامبر و 1 نوامبر (9 و 10 آذر) برگزار شد، گفت: مذاکرات جدید این دو کشور، که با هدف سرعت بخشیدن به گفت و گو درباره مناقشات بلند مدت بر سر جزایر «هوکایدو» انجام می شود، توسط وزرای خارجه هر دو کشور انجام خواهد شد.

این مقام ارشد به خبرنگاران گفت: دیدار وزرای خارجه هر دو کشور پیش از دیدار 'شینزو آبه' نخست وزیر ژاپن از روسیه در اوایل سال میلادی جدید، ترتیب داده خواهد شد.

به نوشته این خبرگزاری، در نشست سنگاپور که ماه گذشته برگزار شد، آبه و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه توافق کردند تا مذاکرات خود را بر اساس معاهده 1956 تسریع بخشند. طبق این معاهده صلح، جزایر «شیکوتان» و «هابومای» - دو جزیره از چهار جزیره تحت سلطه روسیه – به ژاپن تعلق خواهد گرفت.

به گفته آبه، اولویت اول در این مذاکرات بازپس گیری این دو جزیره ذکر شده است و ادامه مذاکرات درباره وضعیت دو جزیره دیگر خواهد بود.

ژاپن تودی در این باره نوشت، این جزایر که به عنوان قلمرو شمالی در ژاپن و جنوبی در روسیه شناخته می شود، پس از تسلیم ژاپن در جنگ با اتحادیه جماهیر شوری در 15 آگوست 1945 توسط روسیه تصاحب شد.

جنگ‌های مرزی اتحاد جماهیر شوروی و ژاپن یک سری از درگیریهای مرزی است بین سال‌های 1938 و 1939 در گرفت. در نتیجهٔ شکست ژاپن، این کشور و اتحاد شوروی در تاریخ 13 آوریل 1941 پیمان بیطرفی امضاء کردند و این پیمان تقریبا تا پایان جنگ جهانی دوم و آغاز حمله شوروی به منچوری در سال 1945 میان دو کشور باقی‌ماند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟