به گزارش رکنا، وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن، از دولت آمریکا خواست تا خود را از هرگونه اختلاف با جمهوری اسلامی ایران در اراضی و آب‌های منطقه‌ای یمن دور نگه دارد.

به نوشته پایگاه خبری شبکه «المسیرة» یمن، «هشام شرف» وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن، روز شنبه اعلام کرد که کشورش عرصه درگیری برای تسویه‌حساب‌های دیگران نیست و اظهارات برخی مقامات ارشد و مسئول آمریکایی غیرمسئولانه است. آخرین آنها نیز به اظهارات «متیو تویلر» سفیر این کشور در یمن، در جریان سفرش به استان حضرموت در پنجشنبه گذشته باز می‌گردد.

وی افزود: این دیپلمات آمریکایی در این اظهارات به دور از ملاحظات دیپلماتیک، غیرمسئولانه و نیز به دور از حقیقت خود، مدعی شد که اوضاع کنونی یمن در نتیجه حمایت نامحدود ایران[از انصارالله] است.

وزیر خارجه یمن تاکید کرد که سفیر آمریکا در این اظهاراتش، این مسئله را فراموش کرد که ائتلاف جنایتکار سعودی از چهار سال پیش تاکنون، تحت حمایت دولت آمریکا، موحب کشته، زخمی‌شدن و معلولیت ده‌ها هزار یمنی شده و نیز کلیه امکانات اقتصادی ملت یمن و زیرساخت‌های این کشور را نابود کرده و با محاصره زمینی، دریایی و هوایی موجب توقف پرداخت حقوق کارمندان، بحران اقتصادی و کم شدن ارزش پول یمن شده و با این اقدامات موجب بروز وخیم‌تریم بحران انسانی معاصر شده است.

هشام شرف تاکید کرد: اگر اظهارات مقامات ارشد دولت آمریکا درباره پایان دادن به تجاوز Rape نظامی و محاصره فراگیر یمن و حمایت از راهکار سیاسی در این کشور، جدی بود، دولت کاخ سفید می‌بایست موضعی شجاعانه اتخاذ می‌کرد و با اعمال فشار جدی بر ائتلاف متجاوز، موجب توقف این جنگ و بازگشایی گذرگاه‌های زمینی و هوایی و در رأس آنها، فرودگاه بین‌المللی صنعاء می‌شد و از تلاش‌های در راستای صلح‌ «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن برای پایان دادن به این بحران انسانی در یمن حمایت می‌کرد.

این در حالی است که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در حاشیه اجلاس جی 20 در بوئنوس آیرس، به تداوم حمایت از عملیات نظامی رژیم سعودی در یمن و با وجود انتقادها از این رژیم بابت قتل Murder «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد عربستانی اشاره کرد و با اذعان به بحران انسانی در یمن و به خطر افتادن جان میلیون‌ها نفر به‌خاطر گرسنگی مدعی شد که واشنگتن و ریاض کمک‌های بشردوستانه به یمن ارسال کرده‌اند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟