به گزارش رکنا، محمدرضا نجفی درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی و لزوم ایجاد شفافیت در امور کشوری گفت: اصل دغدغه مبارزه با فساد و مبارزه با سرمایه‌سوزی است، ما برای مبارزه با فساد باید اقدامات پیشینی و پسینی را انجام دهیم. من معتقدم اصل اقداماتی که ما باید در رابطه مبارزه با فساد انجام دهیم، اقدامات پیشگیرانه است.

وی تاکید کرد: علیرغم اینکه می‌شد اقدامات پیشگیرانه‌ انجام داد این کار را انجام ندادیم و در آن کوتاهی و قصور داشته‌ایم. ما در توسعه دولت الکترونیک و انجام فعالیت‌ها و خدماتی که باید به مردم بدهیم در بستر الکترونیک و آی‌تی کوتاهی کردیم که اگر چنین کاری را می‌کردیم بسیاری از این فساد‌ها اساسا اتفاق نمی‌افتاد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: الان باید به وظیفه اصلی خودمان در برنامه توسعه ششم کشور بازگردیم چراکه احکام بسیار مفید و مترقی در توسعه دولت الکترونیک در راستای رفع‌گلوگاه‌های فسادزا را یادآور شده است.

وی با اشاره به لزوم اقدامات پسینی در مبارزه با فساد گفت: ما تا اقدامات پیشینی در مبارزه با فساد را انجام نداده‌ایم، ناچار هستیم که شفافیت را ایجاد کنیم و این لیست‌های ارز بگیران دولتی را منتشر کنیم. اطلاع‌‌رسانی‌ها و شفاف‌‌سازی‌ها را باید با همه لوازم و جزئیات در سطح مورد نیاز انجام دهیم.

این عضو فراکسیون امید خاطرنشان کرد: امروز حتما باید این اطلاعات منتشر شود و کوتاهی در این کار کمک کردن، به منزله عدم شفافیت و کمک کردن به فساد است. هرکس که چنین کاری کند خلاف مصلاح مردم و کشور عمل کرده است. تاکید می‌کنیم وزارت ارتباطات مسئول است و در برنامه ششم به عنوان مسئول تعیین شده است که احکام توسعه دولت الکترونیک را انجام دهند که ما شاهد فساد روزافزون افراد یا اشخاص حقیقی و حقوقی نباشیم.

وی عنوان کرد: الان که دولت الکترونیک وجود ندارد و فساد در جامعه هست، لاجرم یکی از راه‌کارهایمان در مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت، گزارش دادن همین اعداد و ارقامی است که اتفاق می‌افتد و اگر کسی این کار را نکند به توسعه فساد کمک کرده است.

نجفی با اشاره به در راه بودن دور جدید تحریم‌های آمریکا گفت: دولت و مجموعه حاکمیت ازجمله مجلس باید حداکثر تلاش‌شان را بکنند که زمینه بروز تنش‌ها را کاهش دهند و با توسعه روابط بین‌الملل و توسعه روابط منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای زمینه این محدودیت‌های ظالمانه را مرتفع کنند. به هر ترتیب اقتصاد یک عنصری است که حتما متاثر از محیطش قرار می‌گیرد و اگر این مسیر ادامه پیدا کند و محیط نامتعارف و سخت باشد و محیطی باشد که در آن تبادل و تعامل نباشد، معلوم است که کار سخت خواهد بود و ما در محدودیت منابع و امکانات قرار می‌گیریم.

وی اظهار کرد:‌ معنای این حرف این نیست که ما نمی‌توانیم وضعیت را اداره کنیم. این کشور حتما شرایط سخت‌تر از این را هم اداره کرده اما به گمان من با تلاش برای توسعه روابط بین‌الملل و کاهش تنش‌ها و برای ایجاد یک فهم متقابل و یک همکاری متقابل می‌توان جلوی این سختی‌ها را گرفت.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن ابراز داشت: ما باید به دنبال خلق فرصت‌هایی برای هم‌افزایی و همکاری و به دنبال کم کردن عمق تنش‌ها و منازعات باشیم. در عین اختلافات و تفاوت‌ها ما باید سعی کنیم ذیل قواعد و قوانین بین‌المللی فضای همکاری ایجاد کنیم. در حالی که به اصول و ارزش‌های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی پایبند هستیم زمینه تنش را کاهش دهیم و این ممکن است. مسیری که از آن کاهش تنش و افزایش تعامل با حفظ همه اصول در بیاید حتما مسیری است که به مصلحت کشور و مردم است و هر چیزی که بخواهد به عمق و دامنه تنش‌ها اضافه کند، سختی‌ها را بیشتر می‌کند.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

سخن عجیب یک اعدامی به خانواده مقتول پیش از اجرای حکم

دستگیری دختران و پسران در استخر پارتی / نیوشا کیست؟

اعتراف باند حسین دماغ / آن ها به هر خیابان تهران می رفتند آسایش را می گرفتند + عکس

نقشه مرموز مرد خسیس برای نپرداختن مهریه عروس خوش قلب + عکس

گفتگو با مردی که برای آموزش دزدی در تهران کلاس برگزار می کرد + عکس

اصرار عجیب متین برای ازدواج با زنی که همسن مادرش است!

رد پای پریسا در قتل مرد موتورسوار / او با مهدی چه سر و سری داشت؟

دومین ملکه زیبایی عراق هم تهدید به مرگ شد + عکس شیماء قاسم

6 سال زندان برای محسن افشانی در پرونده حلما + عکس و حکم

مجری معروف بی بی سی فارسی هم رفت / اختلاف بالا گرفت

شکایت عجیب بابک به دادگاه / او از انسان های اولیه شاکی است!

شیرین علی آبادی در سن 45 سالگی درگذشت +عکس

قتل فجیع کودک 5 ساله در اسلامشهر توسط پیرمرد 75 ساله

نقشه زن بی وفا برای خوشگذرانی / مرد مشهدی در اتاق دفن شده بود ! + عکس تلخ

تهمت های مرد دروغگو، زنش را تا یک قدمی مرگ کشاند!

اعدام به خاطر قتل پسر نخبه تهرانی / وقتی وارد خانه شدم او و دخترم تنها بودند !

شیطنت دختر ۱۰ ساله پزشکان را به چالش کشید! + فیلم

آیا این خبر مفید بود؟