کدخبر: 387783 ارسال پرینت 7

رکنا: وزیر امور خارجه چین اعلام کرد کشورش و روسیه برای حفظ صلح و ثبات منطقه‌ای در چارچوب سازمان همکاری شانگ‌های همکاری خواهند کرد.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، روز یکشنبه اعلام کرد کشورش و روسیه برای حفظ صلح و ثبات منطقه ای در چارچوب سازمان همکاری‌های شانگهای همکاری خواهند کرد.

وزیر امور خارجه چین پس از پایان هجدهمین نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای در «چینگدائو» در ایالت «شاندونگ» چین اعلام کرد چین و روسیه دو موتور توسعه سازمان همکاری شانگهای هستند و در چارچوب این سازمان همکاری های خوبی با یکدیگر داشته اند. وی در این باره تأکید کرد: «سازمان همکاری شانگهای یک سازمان منطقه ای از نوع جدید است که چین و روسیه بنیانگذار آن هستند. از این رو ما در جهت گیری های منطقه ای خودمان هم گام هستیم و منافع مشترکی داریم. می توان گفت چین و روسیه دو موتور توسعه این سازمان هستند و ما کاملا با یکدیگر هماهنگ هستیم».

وانگ یی خاطرنشان کرد از طریق سازمان همکاری شانگهای است که دو کشور راهبردهای توسعه اتحادیه اقتصادی اورسیا و طرح ابتکاری کمربند و جاده را هماهنگ کرده اند. وی افزود: «سازمان همکاری شانگهای به عنوان یک تریبون بزرگ به همکاری های راهبردی جامع چین و روسیه معانی جدیدی می افزاید و فرصتی برای دو کشور فراهم می آورد تا برای حفظ صلح و ثبات منطقه ای همکاری کنند. مثلا از طریق تریبون سازمان همکاری شانگهای است که اتحادیه اقتصادی ارواسیا با طرح کمربند و جاده پیوند داده شد و اجرای این طرح انگیزه زیادی پیدا کرد. در آینده همکاری های متعددی در این خصوص به انجام خواهد رسید».

وزیر امور خارجه همچنین اعلام کرد به لطف تلاش های همه جانبه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای اوضاع در افغانستان رو به بهبود است. وانگ یی گفت این سازمان قصد دارد روند آشتی در افغانستان را از اولویت های اصلی خود قرار دهد.

وزیر امور خارجه چین اظهار کرد: «بسیاری از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای همسایه افغانستان هستند و از این رو مسئله افغانستان برای این سازمان اولویت بسیار مهمی است. ما به تازگی ساز و کار حل و فصل مسئله افغانستان را در سطح وزیران امور خارجه شروع کرده ایم و امروز اسناد مربوط را امضا کردیم. چند روز پیش نشست گروه تماس سازمان همکاری شانگهای-افغانستان را در سطح معاونین وزیر امور خارجه برگزار کردیم. همه شرکت کنندگان در این نشست از تلاش های مشترکی که بر اساس این ساز و کار برای پیشبرد روند آشتی در افغانستان صورت می گیرد، حمایت کردند ».

وانگ یی همچنین گفت: «طرف های ذی‌نفع متقاعد شدند که پس از اعلام آتش بس بین دولت افغانستان و شورشیان طالبان، مسئله افغانستان بهتر حل و فصل خواهد شد ». وی افزود: «به لطف نقشی که سازمان همکاری شانگهای ایفا کرد محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، به تازگی اعلام آتش بس کرد و گروه طالبان نیز با ارائه پیشنهاد آتش بس پس از 17 سال شورش مداوم به آن واکنش مثبت نشان داد. به نظر من دو طرف با یکدیگر از در سازش درآمده اند و نشانه های مثبتی بروز داده اند. البته ما نمی توانیم همه اختلافات و تضادها را در یک چشم به هم زدن حل کنیم اما واقعا بارقه های پیروزی را دیده ایم».

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

مجری زن عرب شیفته خوش تیپی ملی پوشان ایرانی + سند

این ۴ ورزشکار ایرانی دوپینگی هستند! + جزییات تلخ و عکس

مرگ مرموز بازیگر ۲۰ ساله تلویزیون در خانه ییلاقی + عکس

شکایت تازه خانم معلم از شیطان قلهک تهران + عکس

بهاره رهنما دست به دعا شد +عکس

آیت الله هاشمی رفسنجانی قبل از مرگ مرموز تهدید به ترور شده بود!

من با رسول مرد همسایه همخوابی کردم! /  او از من خواست هووی جوانم را هم به خلوتگاهش ببرم!+ عکس

تجاوز وحشیانه مدیر منحرف مدرسه به دانش آموز 14 ساله/ او خانم معلم جوان را هم باردار کرده بود + عکس

مست بودم و در اتاق خواب به درخواستم توجه نکرد، با چاقو او را کشتم! + عکس

تجاوز به دو مرد که آرایش دخترانه داشتند! / ما را به یک زیر زمین بردند+ عکس

دردسر دوستی پسر دبیرستانی با زن بی حیا + عکس و گفتگو

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها