آغاز انتخابات ریاست جمهوری مصر

به گزارش سایت شبکه خبری اسکای نیوز عربی، در انتخابات ریاست جمهوری مصر که عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور کنونی این کشور با موسی مصطفی موسی، رئیس حزب الغد تنها رقبای آن هستند، تمرکز اصلی بر روی این است که تعداد شرکت‌کنندگان در این انتخابات چقدر است.

پیش‌بینی می‌شود که عبدالفتاح سیسی مجدداً پیروز این انتخابات شود.

در زمان محمد مرسی، رئیس جمهور اسبق مصر که به دنبال اعتراضات گسترده در سال ۲۰۱۳ میلادی از قدرت خلع شد، عبدالفتاح سیسی فرمانده ارتش بود. سیسی در حال حاضر تلاش می‌کند تا در دوره چهار ساله بعدی نیز پیروز انتخابات شود.

هیات ملی انتخابات مصر ۶۰ میلیون برگه رای غیرقابل تغییر یا تقلب Cheat را توزیع کرده که در هر کارت شماره سریال و علامت‌هایی چاپ شده است.

این رای‌گیری شامل ۳۶۷ کمیته عمومی است و ۱۳ هزار ۷۰۶ کمیته فرعی جزو زیر شاخه‌های آن است. این انتخابات در تمامی استان‌های مصر تحت نظارت ۱۸ هزار قاضی Judge صورت می‌گیرد و در واقع برای هر صندوق یک قاضی اختصاص داده شده است.

آغاز انتخابات ریاست جمهوری مصر

یک منبع امنیتی روز یکشنبه اعلام کرد که ۳۵۰ هزار افسر و نیروی پلیس Police با هماهنگی نیروهای مسلح برای تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری مصر مستقر می‌شوند.

تلاش‌ها برای نشان دادن شفافیت این انتخابات در حالی صورت می‌گیرد که به اکثریت افرادی که خواهان رقابت با سیسی و نامزدی در انتخابات مصر بودند، اجازه شرکت در این انتخابات داده نشده است و برخی از این نامزدها در پی اعلام تمایل خود برای نامزدی در انتخابات در بازداشت به سر می‌برند.

مسئولان مصری سامی عنان، فردی که خواهان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری مصر بود، بازداشت کردند.

خالد علی، یک نامزد دیگر انتخابات مصر نیز عقب نشینی خود را از این انتخابات اعلام و تاکید کرده بود: اعتماد مردم مصر برای اینکه انتخابات تبدیل به فرصتی برای آغاز جدیدی شود، پایان یافته است.

وی گفته بود که تعداد زیادی از جوانان کمپین انتخاباتی‌اش نیز بازداشت شده‌اند و پرونده‌های برخی از آنها برای انجام محاکمه‌های فوری ارجاع داده شده است.

یک روزنامه آمریکایی نیز فاش کرده بود، عقب‌نشینی احمد شفیق از رقابت‌های انتخاباتی مصر به دلیل فشارها و تهدیداتی از سوی دولت عبدالفتاح سیسی صورت گرفته است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟