به گزارش گروه سیاسی رکنا، «یاروسلاو تاراسیوک» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: روسیه و هند در شرایط کنونی در مسیر توسعه همکاری های اقتصادی دوجانبه با مشکل حمل و نقل مواجه هستند و بیش از 80 درصد محموله های دو طرف از طریق بندر سن پترزبورگ انجام می شود.

وی افزود: حداقل زمان برای انتقال محموله بین دو کشور (روسیه و هند) 40 روز است اما شرکت های صادرکننده روسی زمان بیشتری را برای ارسال محموله های خود به هند صرف می کنند، این مساله به نوبه خود امکان رقابت صادرکنندگان روسی را در بازار Store هند از بین می برد.

تاراسیوک گفت:با توجه به این مساله مسیر بین المللی شمال -جنوب مسیر کوتاهتری برای حمل و انتقال کالاها محسوب می شود که از ایران می گذرد.

وی گفت:ایران، روسیه و هند به عنوان کشورهای دخیل در این مسیر، علاقه زیادی به آغاز هر چه سریعتر پروژه راهگذر شمال - جنوب دارند.

این مقام روس با بیان اینکه تلاش های گسترده ای برای آغاز فعالیت این مسیر بین المللی انجام شده است، اظهار کرد: انتظار می رود در پنج سال آینده راهگذر شمال - جنوب بطور کامل فعالیت خود را شروع کند.

وی با بیان اینکه این راهگذر هم اکنون وجود دارد، اظهار داشت: اما در شرایط کنونی صحبت از این است که در خاک ایران خط آهن مستقیم احداث شود و در نبود آن کالاها در بخشی از مسیر با کامیون حمل شوند.

طرح راهگذر شمال-جنوب در راستای تکمیل راهگذر هلسینکی پایتخت فنلاند و بمبئی در هندوستان مطرح است که ارتباط ترانزیتی کشورهای شمال اروپا و روسیه را از طریق ایران و جمهوری آذربایجان به کشورهای حوزه اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا برقرار می کند.

افزون برمسیر هفت هزار و 200 کیلومتری اصلی، شاخه های انشعابی این گذرگاه بین قاره ای به طول هزاران کیلومتر دهها کشور دورتر را در آسیا و اروپا به هم پیوند خواهد داد و یکی از اقتصادی ترین مسیرهای جاده‌ای بین المللی محسوب می شود.

در صورت اجرای راهگذر شمال-جنوب، سه کشور ایران، آذربایجان و روسیه افزون بر بهره برداری های اقتصادی سه جانبه و همچنین منطقه‌ای در مبادلات می‌توانند از مزیت‌های آن به عنوان پیوند دهنده دو قاره آسیا و اروپا بهره ببرند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟