خبر ویژه :

داغ ترین ها کدخبر: 315309 ارسال پرینت 41

رکنا: درحالی‌که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا قرار است در روزهای پیش رو از استراتژی جامع خود در قبال ایران رونمایی کند، از هم‌اکنون فشارها را بر ایران و متحدان ایران در منطقه زیاد کرده است. در آخرین تحولات ترامپ برای دو تن از رهبران حزب‌الله جایزه چند میلیون دلاری تعیین کرده است.

به گزارش گروه سیاسی رکنا، واشنگتن قرار است برای هرگونه اطلاعات موثقی که منجر به دستگیری دو تن از رهبران حزب‌الله شود، جایزه‌ای بالغ‌بر 12 میلیون دلار تعیین کرده است. این دو نفر عبارت‌اند از «طلال حمیه» که گفته می‌شود فرمانده عملیات خارجی حزب‌الله است (جایزه 7 میلیون دلاری) و دیگری «فؤاد شکر» از دیگر فرماندهان نظامی برجسته حزب‌الله (جایزه 5 میلیون دلاری). 
«ناتان سیلز» هماهنگ‌کننده عملیات ضد تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا دراین‌باره بیان کرده که در طی یک دهه گذشته این برای اولین بار است که آمریکا برای دستگیری فرماندهان حزب‌الله اقدام به تعیین جایزه می‌کند. وی گفته: اقدام امروز و تعیین جایزه قدم دیگری در راستای افزایش فشار بر آن‌ها (حزب‌الله) و نهاد و سازمان آن‌ها است. 
جایزه ترامپ Trump برای دو تن از فرماندهان نظامی حزب‌اللهبه شکلی جالب‌توجه نام این دو فرمانده حزب‌الله برای تعیین جایزه دستگیری در کنار دو تروریست Terrorist معروف دیگر قرارگرفته است: ابوبکر البغدادی سرکرده داعش ISIS و محمد جولانی فرمانده شاخه سوریه القاعده. البته این دو فرمانده حزب‌الله از پیش‌ازاین در فهرست تروریستی آمریکا قرارگرفته بودند (حمیه در سال 2015 و شکر در سال 2013). کلیت سازمان حزب‌الله نیز از سال 1997 در فهرست تروریستی آمریکا قرارگرفته بود. 
«نیکولاس راسموسن» رئیس مرکز ملی ضد تروریسم آمریکا دراین‌باره بیان کرده است: گروه حزب‌الله مسئول بسیاری از عملیات تروریستی است و تقریباً در هر گوشه‌ای از جهان یک شاخه و شعبه دارد. به گفته او حزب‌الله در تلاش برای انجام عملیاتی در دل آمریکا است. 
همچنین سیلز نیز بیان کرده است که در آستانه معرفی استراتژی آمریکا در قبال ایران، واشنگتن قرار است از همه کشورها بخواهد که گروه حزب‌الله را به‌عنوان یک گروه تروریستی معرفی کنند. وی با اشاره تلویحی به اتحادیه اروپا که تنها شاخه نظامی حزب‌الله را تروریستی معرفی کرده و نه شاخه سیاسی آن را، بیان کرده است: اشتباه نکنید. حزب‌الله هیچ شاخه سیاسی ندارد بلکه یک‌نهاد یکپارچه است، یک‌نهاد تروریستی که تا مغز استخوان فاسد است. 
«طلال حمیه» یکی از فرماندهان ارشد حزب‌الله است که بیش از هر چیز مسئول هماهنگی و اجرای عملیات خارجی این نهاد است. وی فرمانده سازمان امنیت خارجی حزب‌الله بوده که بعد از عماد مغنیه در سال 2008 جایگزین وی در ساختار حزب‌الله شده است. ایالات‌متحده وی را متهم به دست داشتن در عملیات تروریستی آرژانتین در سال 1994 کرده است ولی هیچ‌گاه مستندات جدی درباره این اتهام به دست داده نشده. 
به شکلی جالب‌توجه بعد از 1994 نیز هیچ اتهامی علیه وی و سازمان امنیت خارجی حزب‌الله نشده است بااین‌حال منابع اطلاعاتی اسرائیل ادعا می‌کنند که حمیه مسئول جذب نیرو برای حزب‌الله از سراسر دنیا است که به‌ویژه فعالیت‌های خود را در آمریکای جنوبی، اروپای غربی و آفریقا متمرکز کرده است. 
همچنین این مقامات اطلاعاتی از رژیم اسرائیل مدعی شده‌اند که طلال حمیه در زمان حمله آمریکا به عراق، در هماهنگی با مقتدا صدر و جیش المهدی بوده است و با این گروه همکاری داشته. 
اطلاعات ایالات‌متحده و رژیم اسرائیل از طلال حمیه به‌قدری ضعیف است که چند تاریخ متفاوت برای تولد وی ذکرشده که از 1952 تا 1960 میلادی متفاوت است. 
همچنین فؤاد شکر از فرماندهان نظامی برجسته حزب‌الله است که برخی وی را مغز متفکر نظامی حزب‌الله در سوریه می‌دانند. گفته می‌شود که فؤاد شکر در شورای جهاد حزب‌الله فعالیت دارد و با هدایت و کمک به نیروهای حزب‌الله در سوریه که علیه تروریست‌های داعش مبارزه می‌کنند، نقشی مؤثر در صحنه عملیاتی سوریه بازی می‌کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها