به گزارش رکنا، کمای دیابتی یک عارضه خطرناک دیابت است که باعث بیهوشی می شود. اگر به دیابت، قند خون بالا (هیپرگلیسمی) یا قند خون پایین (هیپوگلیسمی) مبتلا هستید، ممکن است منجر به کمای دیابتی شود.

اگر در کمای دیابتی فرو رفته باشید، زنده هستید اما نمی توانید از خواب بیدار شوید یا به مناظر، صداها یا انواع دیگر تحریکات به طور هدفمند پاسخ دهید. در صورت عدم درمان، کمای دیابتی می تواند کشنده باشد. کمای دیابتی ترسناک است اما می توانید اقداماتی را برای جلوگیری از آن انجام دهید.

علائم کمای دیابتی

قبل از وقوع کمای دیابتی، معمولاً علائم و نشانه های قند خون بالا یا قند خون پایین را تجربه خواهید کرد.

قند خون بالا (هیپرگلیسمی)

اگر سطح قند خون شما خیلی بالا باشد، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

افزایش تشنگی

تکرر ادرار

خستگی

تهوع و استفراغ

تنگی نفس

دل درد

بوی میوه در تنفس

خشک شدن شدید دهان

افزایش ضربان قلب تند

قند خون پایین (هیپوگلیسمی)

علائم و نشانه های سطح پایین قند خون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

لرزش یا عصبی بودن

اضطراب

خستگی

ضعف

تعریق

گرسنگی

حالت تهوع

سرگیجه یا سبکی سر

مشکل در صحبت کردن

گیجی

برخی از افراد، به ویژه آنهایی که برای مدت طولانی به دیابت مبتلا بوده اند، به شرایطی دچار می شوند که به عنوان ناآگاهی از هیپوگلیسمی شناخته می شود و علائم هشدار دهنده ای که نشان دهنده افت قند خون باشد را نخواهند داشت.

اگر علائم قندِ خون بالا یا پایین را تجربه کردید، قند خون خود را اندازه گیری کنید و برنامه درمان دیابت خود را بر اساس نتایج آزمایش دنبال کنید. اگر به سرعت احساس بهبودی نکردید یا بدتر شدید، با اورژانس تماس بگیرید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

کمای دیابتی یک اورژانس پزشکی است. اگر علائم یا نشانه های قند خون بسیار بالا یا پایین را احساس کردید و فکر می کنید ممکن است از هوش بروید، با اورژانس تماس بگیرید. اگر با فرد مبتلا به دیابت هستید که بیهوش شده است، با اورژانس تماس بگیرید و حتماً به اطلاع دهید که فرد بیهوش دیابت دارد.

علت کمای دیابتی

قند خون خیلی بالا یا خیلی پایین برای مدت طولانی ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی مختلفی شود که همه آنها می توانند به کمای دیابتی منجر شوند.

کتواسیدوز دیابتی

اگر سلول‌های ماهیچه‌ای شما گرسنه دریافت انرژی شوند، بدن ممکن است با شکستن ذخایر چربی واکنش نشان دهد. این فرآیند اسیدهای سمی به نام کتون را تشکیل می دهد. اگر کتون (اندازه گیری شده در خون یا ادرار) و قند خون بالا دارید، به این بیماری کتواسیدوز دیابتی می گویند. در صورت عدم درمان، می تواند منجر به کمای دیابتی شود.

کتواسیدوز دیابتی بیشتر در دیابت نوع 1 دیده می شود اما گاهی اوقات در دیابت نوع 2 یا دیابت بارداری نیز رخ می دهد.

سندرم هیپراسمولار دیابتی

اگر سطح قند خون شما از 600 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) یا 33.3 میلی مول در لیتر (mmol/L) بالاتر برود، به این وضعیت سندرم هیپراسمولار دیابتی گفته می شود.

قند خون بالا به شدت خون را غلیظ می کند. قند اضافی از خون وارد ادرار می شود که باعث می شود فرآیند فیلترینگی انجام شود که مقدار زیادی مایع از بدن خارج می شود. در صورت عدم درمان، می تواند منجر به کم آبی بدن و کمای دیابتی شود. حدود 25 تا 50 درصد از افراد مبتلا به سندرم هیپراسمولار دیابتی دچار کمای دیابتی می شوند.

هیپوگلیسمی

مغز برای عملکرد به گلوکز نیاز دارد. در موارد شدید، قند خون پایین ممکن است باعث بیهوشی شود. هیپوگلیسمی می تواند ناشی از انسولین زیاد یا کمبود غذا باشد. ورزش بیش از حد شدید یا نوشیدن بیش از حد الکل می تواند همین اثر را داشته باشد.

عوامل خطر کمای دیابتی

هر فردی که دیابت دارد در معرض خطر کمای دیابتی است اما عوامل زیر می توانند این خطر را افزایش دهند:

مشکلات انسولین

اگر از انسولین استفاده می کنید، باید قند خون خود را مرتب چک کنید. اگر پمپ از کار بیفتد یا لوله (کاتتر) پیچ خورده یا از جای خود بیفتد، تزریق انسولین می تواند متوقف شود. کمبود انسولین می تواند منجر به کتواسیدوز دیابتی شود.

یک بیماری، ضربه یا جراحی

هنگامی که بیمار یا مجروح هستید، گاهی اوقات به طور چشمگیری سطح قند خون میل به افزایش دارد. اگر دیابت نوع 1 دارید و برای جبران دوز انسولین خود را افزایش ندهید، ممکن است باعث کتواسیدوز دیابتی شود.

بیماری هایی مانند نارسایی احتقانی قلب یا بیماری کلیوی نیز ممکن است خطر ابتلا به سندرم هیپراسمولار دیابتی را افزایش دهد.

مدیریت ضعیف دیابت

اگر قند خون خود را به درستی کنترل نکنید یا داروهای خود را طبق دستور مصرف نکنید، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد عوارض طولانی مدت و کمای دیابتی خواهید بود.

حذف عمدی وعده های غذایی یا انسولین

گاهی اوقات، افراد مبتلا به دیابت که دارای اختلالات تغذیه ای هستند، به امید کاهش وزن، از انسولین طبق دستور استفاده نمی کنند. این یک عمل خطرناک و تهدید کننده زندگی است که خطر کمای دیابتی را افزایش می دهد.

نوشیدن الکل

الکل می تواند اثرات غیر قابل پیش بینی بر قند خون شما داشته باشد. اثرات آرام بخش الکل ممکن است تشخیص علائم قند خون پایین را برای شما سخت تر کند که می تواند خطر ابتلا به کمای دیابتی ناشی از هیپوگلیسمی را افزایش دهد.

مصرف غیرقانونی مواد مخدر

داروهای غیرقانونی مانند کوکائین و اکستازی، می توانند خطر ابتلا به سطوح شدید قند خون و مشکلات مرتبط با کمای دیابتی را افزایش دهند.

عوارض

در صورت عدم درمان، کمای دیابتی می تواند منجر به موارد زیر شود:

آسیب دائمی مغز

مرگ

پیشگیری از کمای دیابتی

کنترل روزانه دیابت می تواند به شما در پیشگیری از کمای دیابتی کمک کند. این نکات را در نظر داشته باشید:

برنامه غذایی خود را رعایت کنید

میان وعده ها و وعده های غذایی مداوم می تواند به شما در کنترل سطح قند خون کمک کند.

مراقب سطح قند خون خود باشید

آزمایش‌های مکرر قند خون می‌تواند به شما بگوید که آیا سطح قند خون خود را در محدوده هدف خود نگه می‌دارید یا خیر و شما را از افزایش یا افت خطرناک آگاه می‌کند. اگر ورزش کرده اید، بیشتر چک کنید زیرا ورزش می تواند باعث کاهش سطح قند خون شود.

داروهای خود را طبق دستور مصرف کنید

اگر مرتباً قند خون بالا یا پایین دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. او ممکن است نیاز به تنظیم دوز یا زمان مصرف دارو داشته باشد.

برنامه ای برای روز بیماری داشته باشید

بیماری می تواند باعث تغییر غیرمنتظره قند خون شود. اگر بیمار هستید و نمی توانید غذا بخورید، ممکن است قند خون شما کاهش یابد. قبل از اینکه بیمار شوید، با پزشک خود در مورد چگونگی کنترل سطح قند خون صحبت کنید. در مواقع اضطراری، حداقل سه روز لوازم دیابت و یک کیت گلوکاگون اضافی را در نظر بگیرید.

زمانی که قند خون تان بالاست، وضعیت کتون را بررسی کنید

هنگامی که سطح قند خون شما بیش از 250 میلی گرم در دسی لیتر (14 میلی مول در لیتر) در بیش از دو آزمایش متوالی است، ادرار خود را از نظر کتون بررسی کنید. اگر مقدار زیادی کتون دارید، برای مشاوره با پزشک خود تماس بگیرید. اگر سطح کتون بالا و استفراغ دارید، فوراً با پزشک تماس بگیرید. سطوح بالای کتون می تواند منجر به کتواسیدوز دیابتی شود که می تواند منجر به کما شود.

گلوکاگون و منابع قندی سریع الاثر در دسترس داشته باشید

اگر برای دیابت خود انسولین مصرف می کنید، مطمئن شوید که یک کیت گلوکاگون به روز و منابع قندی سریع الاثر مانند قرص گلوکز یا آب پرتقال دارید که برای درمان سطوح پایین قند خون به راحتی در دسترس هستند.

به عزیزان، دوستان و همکاران خود آموزش دهید

نحوه تشخیص علائم و نشانه های اولیه افزایش قند خون و نحوه تزریق اورژانسی را به عزیزان و سایر افراد نزدیک آموزش دهید. اگر از حال رفتید، شخصی باید بتواند برای کمک اضطراری تماس بگیرد.

کدخبر: 810494
آیا این خبر مفید بود؟