خطر دیابت نوع دو با چربی های بدن

دیابت نوع دو در قدیم به نام دیابت بزرگسالان و دیابت غیر وابسته به انسولین شناخته می شد. اکثر دیابتی ها را مبتلایان به دیابت نوع دو تشکیل می دهند. در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو لوزالمعده همچنان قادر به تولید انسولین است. محققان دریافتند تغییرات سلولی در بافت چربی یکی از عوامل بروز دیابت نوع دو است. خوشبختانه در بسیاری از مواردِ ابتلا به دیابت نوع دو، ترکیبی از رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم و مصرف قرص های کاهش دهنده قند خون (که به تشخیص پزشک معالجتان برای شما تجویز می شود) می تواند به کنترل صحیح آن کمک کند.

به گزارش رکنا ، محققان دانشگاه سینسیاتری دریافتند: تغییرات در سلول‌های چربی با التهابات بعدی مشاهده شده در دیابت نوع دو و چاقی مرتبط با نامتوازن بودن گلوکز در ارتباط است.

دیابت نوع 2 ارتباطی با سیستم ایمنی ندارد

جرج ماسکات محقق اصلی این پژوهش و رئیس بخش سرطان UC از این دانشگاه می‌گوید؛ این نتایج بسیار جالب توجه است؛ چون داروهای موجود در حال حاضر سلول‌های سیستم ایمنی موسوم به سلول‌های T را هدف قرار می‌دهد تا التهابات بعدی را از بین ببرد ولی پژوهش ما بیان می‌کند که دیابت نوع 2 هیچ ارتباطی با سیستم ایمنی ندارد بلکه موثرتر از آن است که سلول‌های چربی را هدف قرار دهیم.

ارتباط دیابت نوع 2 با سلول های چربی

در آزمایش بر روی حیوانات محققان دریافتند: ژن موسوم به پروتئین کینیز (PKC) زتا نقش مهمی در سیگنال دادن به مولکول‌های مرتبط با التهاب و چاقی دارند.

(PKC) زتا این عمل را با مجبور کردن سلول‌های چربی به پنهان کردن ماده‌ای موسوم به «IL6» اینترلوکین 6 انجام می‌دهد. این ماده با جریان یافتن در مقادیر زیاد به کبد باعث افزایش مقاومت به انسولین می‌شود.

دکتر ماسکات می‌گوید: در حال حاضر ما سعی می‌کنیم، بفهمیم چگونه «PKC» زتا می‌تواند «IL6» را تنظیم کند تا این پروتئین را کنترل کنیم که به ما در جلوگیری از دیابت و سرطان کمک کند.

نتایج این پژوهش می‌تواند ما را یاری کند تا داروهای جدیدی برای دریافت دیابت نوع دو بیابیم و همچنین نگرشی در خصوص سرطان‌های بدخیم بدهد.

این پژوهش در مجله «cell metabolasn» به چاپ رسیده است.

آیا این خبر مفید بود؟