مراقب رژیم های غذایی سرشار از قند باشید

کارشناس ارشد ایمنی و بهداشت مواد غذایی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: هر ایرانی سالیانه حدود ۳۵ کیلوگرم قند و شکر مصرف می کند که این مقدار معادل بیش از دو برابر بیشینه حد مجاز است.

به گزارش رکنا ، فتح الله عالی پور با بیان این مطلب افزود: این مقدار قند و شکر به دو شکل پنهان و آشکار در رژِیم عذایی روزانه وارد بدن می شود. وی خاطر نشان کرد: دریافت زیاد قندهای آزاد یا رژیم های غذایی سرشار از قند، مخاطراتی از قبیل پوسیدگی دندان، کاهش حسایت به انسولین، چاقی و اضافه وزن ، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی، فشار خون بالا، کبد چرب غیر الکلی، سرطان لوزالمعده و تضعیف عملکرد کلیه و حتی نقرس را به همراه دارد.

عالی پور ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت به بزرگسالان و کودکان توصیه می کند تا دریافت روزانه قندهای آزاد را به کمتر از ۱۰٪ از کل مصرف انرژی کاهش دهند که این مقدار معادل ۱۰ قاشق چای خوری شکر است (هر قاشق چای خوری حاوی ۵ گرم شکر است).

نوشیدنی های حاوی شکر کم مصرف کنید

وی تصریح کرد: کاهش بیشتر مصرف قند به کمتر از ۵٪ کل انرژی یا ۲۵ گرم (۵ قاشق چای خوری) در روز مزایای بیشتری را برای سلامتی به همراه دارد. این کارشناس معاونت غذا و دارو بر کاهش مصرف نوشیدنی های حاوی شکر مانند انواع نوشیدنی های گازدار، نوشیدنی های کربناته، نوشیدنی های انرژی زا، شیرهای طعم دار و بسیاری از آب میوه ها تاکید کرد و گفت: توصیه می شود به جای نوشابه های گازدار یا آب میوه های شیرین شده، آب سالم مصرف شود.

میوه های تازه بخورید

عالی پور افزود: به جای نوشیدنی های میوه ای شیرین شده می توان از میوه های تازه استفاده کرد. این کارشناس ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی از مردم خواست غذاهای کامل را انتخاب کنند چرا که قند کمتری دارند و عاری از افزودنی های شیمیایی هستند. ضمن اینکه میان وعده ها بر پایه غلات را به کیک، بیسکویت، کلوچه و شیرینی جات ترجیح دهند چون قند و چربی کمتری دارند.

کارشناس ارشد ایمنی و بهداشت مواد غذایی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در پایان بر مطالعه دقیق برچسب های مواد غذایی خصوصاً نشانگرهای رنگی تغذیه ای تاکید کرد و یادآور شد: مصرف کنندگان باید برچسب های مواد غذایی را بررسی کنند چرا که بسیاری از اقلام غذایی کم چرب می توانند سرشار از قند باشند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟