کاهش نیاز به مواد افیونی با استفاده از طب سوزنی قبل از جراحی

به گزارش رکنا ، یک مطالعه آزمایشی جدید نشان داده که استفاده از طب سوزنی قبل از جراحی می تواند نیاز فرد به مواد مورفین دار پس از جراحی را کاهش دهد. محققان مستقر در دیترویت معتقدند که طب سوزنی روشی کم هزینه و ایمن است که درد و اضطراب را در برخی افراد کاهش می دهد.

در ایالات متحده امریکا، مواد مورفین دار در سال 2018 جان 47000 نفر را گرفت،همچنین طبق گزارشات سایت مدیکال نیوز تقریباً یک سوم این مرگ ها مربوط به مواد مورفینی تجویز شده است.

طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده در سال 2018، دو سوم اوردوزهای ناشی از مواد مخدر شامل استفاده از اوپیودها (مورفین) میباشند.طبق گزارشی از سال 2018 از اداره سو مصرف مواد و خدمات بهداشت روان، حاکی از آن است که 10.3 میلیون نفر در ایالات متحده از سن 12 سال به بالاتر در سال گذشته از مواد افیونی استفاده کرده اند.

افیون ها دسته ای از داروها هستند که شامل داروی غیرقانونی هروئین و داروی تجویز شده فنتانیل هستند. سایر افیون های تجویز شده شامل اکسی کدون ، هیدروکدون ، مورفین و کدئین هستند.

طبق مقاله سال 2017 ، بیش از 80 درصد از افراد پس از جراحی کم خطر نسخه ای از مواد افیونی را دریافت می کنند. تقریباً 87٪ از این نسخه ها اکسی کدون یا هیدروکدون را شامل می شوند ، که بیشترین مقصر در مرگ بیش از حد دارو هستند.

پزشکان معمولاً از این مواد افیونی در بیمارستان استفاده می کنند و هنگام ترک بیمارستان آنها را برای افراد تجویز می کنند.

در سال 2020 ، محققان دریافتند که مصرف بیش از حد مواد افیونی به دلیل سوابق مرگ ناقص 28 درصد بیشتر از گزارش شده است.

جانبازان در مقایسه با جمعیت عمومی ایالات متحده دو برابر بیشتر در اثر مصرف بیش از حد تصادفی می میرند. یک مطالعه نشان داد که تعداد جانبازانی که به دلیل مصرف بیش از حد مواد افیونی درگذشتند از سال 2010 تا 2016، 65 درصد افزایش یافته است.

با توجه به این اپیدمی مخدر ، نیاز فوری به کاهش مصرف مواد افیونی قبل یا حین جراحی ها وجود دارد.

در یک مطالعه آزمایشی اخیر ، تیمی از محققان قبل از اینکه گروهی از جانبازان تحت عمل جراحی قرار بگیرند ، کارآیی دو روش مختلف طب سوزنی را ارزیابی کردند: طب سوزنی شمی و طب سوزنی سنتی.

محققان دو آزمایش انجام دادند. در مرحله اول ، آنها شرکت کنندگان را به دو گروه 21 نفره از جانبازان تقسیم کردند که تحت عمل جراحی تعویض مفصل ران قرار گرفتند.

گروه اول طب سوزنی سنتی قبل از جراحی و گروه دوم طب سوزنی شمعی دریافت کردند. طب سوزنی شمعی همان طب سوزنی دارونما یا بی تاثیر است.

افراد گروه کنترل شده در 24 ساعت اول بعد از جراحی به طور متوسط معادل 56 میلیگرم مورفین نیاز داشتند.ام ام ای روشی برای محاسبه هرگونه داروی مورفین دار دریافت شده هر فرد در طی 24 ساعت می باشد.

کسانی که طب سوزنی سنتی داشتند به طور متوسط 20.4 میلی گرم مورفین دریافت کردند که این دریافتی معادل دوسوم مقدارمورفین دریافتی گروه بالایی (طب سنتی دارونمایی) است.

جانبازانی که تحت طب سوزنی سنتی قرار گرفتند، رضایت بیشتری از کاهش درد خود پس از سپری شدن 24 ساعت از جراحی شان گزارش کردند.

پس از ارزیابی رضایت از درمان خود از مقیاس 1 تا 10 ، کسانی که طب سوزنی داشتند درد کمتری را گزارش کردند. همچنین 15٪ اضطراب کمتری نسبت به افرادی که طب سوزنی نداشتند، گزارش کردندبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

مترجم : مهدی علیا

آیا این خبر مفید بود؟