تصمیم‌گیری در حوزه مقابله با تحریم و کرونا فقط با دولت نیست

کرونا / به گزارش رکنا، علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر نشست خبری با بیان اینکه اولین جلسه سران قوا بعد از مجلس یازدهم روز یکشنبه تشکیل شد، اظهار داشت: به اعتقاد ما هماهنگی سه قوه موجب حل سریع‌تر مشکلات در کشور خواهد شد. ایران در شرایط کرونا، تنها کشوری است که هم با تحریم و هم با موضوع کرونا مواجه شده است و نیاز به تصمیماتی دارد که همه این تصمیمات با قوه مجریه و دولت نیست‌.

وی عنوان کرد: بنابراین حضور دو قوه قضائیه و مقننه در کنار دولت، هم به کوتاه کردن فرآیند تصمیم گیری‌ها کمک خواهد کرد و هم به همکاری در اجرا منجر خواهد شد که ضرورت اجتناب ناپذیر در این دوره تاریخی است. سران سه قوه در این جلسه مسائل مختلفی را مطرح کردند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دوران سخت کرونا در همه دنیا شرایط ویژه‌ای را به وجود آورده است، خاطرنشان کرد: در جلسه سران قوا، مباحث پیرامون چگونگی افزایش سرمایه گذاری صورت گرفت و مشکلات سرمایه گذاری و اقداماتی که برای این کار سه قوه باید انجام دهند مورد بحث قرار گرفت.

ربیعی تصریح کرد: در بخشی از جلسه موضوع گسترش صادرات و برگشت سریع ارز به چرخه تولید، مسائل بازار ارز و بورس، سیاست های کاهش نقدینگی و کاستن از تورم مطرح شد و همچنین در این جلسه، چگونگی هماهنگی‌های اجرایی، تقنینی، نظارتی و قضایی مورد گفتگو قرار گرفت.

وی افزود: همچنین به علت حساسیت موضوعات بین‌المللی، مسائل منطقه‌ای و چگونگی مقابله با طراحی‌ها و توطئه‌های رژیم صهیونیستی در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. در نهایت همانطور که در پایان جلسه، سران محترم قوای قضاییه و مقننه اظهار داشتند امید است با تعاملات بیشتر قوا، از شرایط سخت امروز زندگی مردم به بهترین نحو عبور کنیم.

سخنگوی دولت در رابطه با مصوبات هیئت دولت نیز بیان کرد: چندی پیش اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تصویب شد که آیین نامه آن در کش و قوس شورای نگهبان و بازگشت به مجلس و دولت قرار گرفت و در نهایت در جلسه اخیر هیئت دولت، برای تامین نظر مجلس شورای اسلامی، آیین نامه آن اصلاح شد. امیدوارم با این اصلاح، فرزندان به حقوق خود برسند و به این مطالبه پاسخ داده شود.

ربیعی در رابطه با موضوع کرونا با بیان اینکه در جلسه اخیر ستاد ملی کرونا برنامه خرید و توزیع عادلانه واکسن های مورد نیاز و بودجه و توزیع عادلانه آن مورد بحث قرار گرفت، گفت: در این موضوع قطعا افراد در معرض ریسک در اولویت خواهند بود. در سال گذشته حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن آنفولانزا مصرف شده بود اما برای امسال ابتدا تامین ۹ میلیون دوز و سپس با توجه به احتمال درخواست های بیشتر ۱۶ میلیون دوز پیش بینی شده است.

وی اظهار داشت: باید تاکید کنم در این زمینه اولویت با گروه های در معرض خطر مانند افرادی بالای ۶۵ سال، زنان باردار و مبتلایان به بیماریهای زمینه ای و نقص ایمنی است و ضرورتی ندارد همه مردم از واکسن آنفولانزا استفاده کنند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: همچنین ستاد ملی مدیریت کرونا به وزارت علوم اجازه داد تا برای جلوگیری از تجمع در برگزاری و تردد عوامل اجرایی در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۹، برای رشته محل هایی که تعداد داوطلب در آنها در سال ۱۳۹۸ کمتر از ظرفیت است، پذیرش دانشجو بدون آزمون و صرفا براساس سوابق تحصیلی و معدل تراز شده مقطع کارشناسی به صورت متمرکز توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام شود.

ربیعی در رابطه با بازگشایی دانشگاه ها نیز بیان کرد: از این هفته سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با حدود سه میلیون و پانصد هزار دانشجو شروع شد و تا اواخر مهرماه کلیه ورودی‌های جدید آموزش عالی در کلیه مقاطع تحصیلی اعلام خواهند شد.

وی اضافه کرد: از یک میلیون و ۳۹۲ هزار داوطلب، ۵۹ درصد آنها را خانم‌ها و ۴۱ درصد را آقایان تشکیل می‌دادند. آغاز به کار دانشگاه‌های ما در شرایط کرونا تجربه های جدیدی پیش روی ما قرار داده است. ارتقاء آموزش و مبارزه با کرونا را دولت و جامعه ما از سال تحصیلی گذشته تجربه کردند و امسال نیز با تجربه به دست آمده سال تحصیلی را آغاز کردیم.

سخنگوی دولت عنوان کرد: قبل از سال ۹۸ کمتر از نیم درصد دانشجویان و تعداد انگشت شماری از دانشگاه ها تحت پوشش آموزش الکترونیکی بودند اما امروز پیش از ۹۰ درصد مراکز آموزش عالی ما تحت آموزش غیرحضوری قرار گرفته اند. ترم جدید دانشگاه ها نیز با محوریت آموزش ترکیبی آغاز به کار کرد و چون امکانات دانشگاه ها متفاوت است، نحوه چگونگی آموزش ترکیبی به دانشگاه‌ها واگذار شده است و تمام تلاش نظام آموزشی این است که ترم تحصیلی دانشجویان براساس نظم آموزشی به پایان برسد.

ربیعی ادامه داد: همچنین مبارزه با کرونا اساسا یک موضوع علمی است. بدون دستاوردهای علمی و آموزشی نمی توانستیم و نمی توانیم این سطح از تاب آوری را در مقابله با کرونا داشته باشیم. انتظار از دانشگاه ها است که در دروان بحران ها، تحریم و کرونا ضمن افزایش ظرفیت ها و دانش افزایی به نیازهای جامعه پاسخ دهند. ضمن تبریک به جامعه دانشگاهیان کشور، برای دانشجویان، استادان و مربیان عزیز کشور آرزوی موفقیت دارم.

سخنگوی دولت ضمن تسلیت درگذشت آیت الله صانعی، گفت: در ابتدای هفته خبر درگذشت ناگوار عالم جلیل القدر حضرت آیت الله صانعی موجب حزن و ناراحتی شد. ایشان هم از پیشگامان مبارزه و نهضت بود و هم مورد اعتماد و محبت فراوان رهبر کبیر انقلاب امام خمینی‌(ره) قرار داشت. مجاهدت های خالصانه و پژوهشگرانه در گشودن باب اجتهاد و ساده زیستی و منش همراه با تواضع و دردمندی و درد آشنایی از وجود شخصیتی ایشان بود و این ضایعه را تسلیت عرض می‌کنم. وی در پایان مقدمه سخنان خود از برگزاری نشست خبری هفته آینده دولت در استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

ننگ ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا پاک شدنی نیست

ربیعی در پاسخ به سوالی در رابطه با توئیت ساعات پیش رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اینکه ایران قصد دارد اقدام تلافی جویانه دیگری در مقابل ترور شهید سلیمانی انجام دهد، افزود: شاید ساعاتی پیش این موضوع و متن را دیدم و واقعا متاسفم رئیس‌جمهور یک کشور که داعیه مدیریت و نظم جهانی را دارد بر چنین پایه ای سست اظهار نظری سریع، مخدوش و شاید هم سفارشی انجام می دهد. به این متن نگاه کنید، یک گزارش بنابر گزارش دستگاه سیاست خارجی یا سرویس اطلاعاتی نیست، آنها چیزی را شنیدند و سریع واکنش نشان می‌دهند، ما متاسف هستیم و در تجربه تاریخی منطقه‌ای خود هم شاهد بودیم اظهارات دولتمردان آمریکا براساس گزارشات مخدوش بوده که جنگ های عراق و افغانستان را آغاز کردند.

وی بیان کرد: ما در جنگ عراق شاهد بودیم که بنا بر اظهارات مخدوش اظهار کردند چیزی به دست نیامد. متاسفانه این سنت آمریکایی‌ها و به خصوص سنت رئیس‌جمهور فعلی آمریکا است که به جز برهم زدن منطقه و آرامش روانی دنیا کار دیگری ندارند و شاید هم بخاطر اقدامات تبلیغاتی و خوراک انتخاباتی این موارد انجام می‌شود و توصیه ما اجتناب از ماجراجویی های جدید است. به خاک و خون کشیدن و ایجاد ناامنی روانی در منطقه برای به دست آوردن کرسی ریاست‌جمهوری، امری نابخشودنی و خیانت به بشریت است.

سخنگوی دولت ادامه داد: سردار شهید ما سردار صلح در منطقه و نماد مبارزه با تروریست بود که دولت ترامپ نماد مبارزه با تروریست و صلح منطقه را ترور کرد و این ننگ پاک شدنی نیست و ملت ایران هرگز آن را فراموش نخواهد کرد. امیدوار هستیم که خطای راهبردی جدیدی را صورت ندهند و قطعا در صورت هرگونه خطای راهبردی مقاومت ایران پاسخ مناسب خود را خواهد داشت.

پیدا کردن گزینه‌ای برای وزارت صمت کار ساده‌ای نیست

ربیعی در رابطه اینکه برخی نمایندگان مجلس به نداشتن وزیر صمت در دورانی که کشور تحت فشار اقتصادی است اشاره داشتند و اینکه به نظر می‌رسد دولت اصلا برای معرفی وزیر اهتمامی ندارد، گفت: اتفاقاتی که در دولت در این خصوص افتاده خبری نمی شود. مطمئن باشید زندگی روزمره مردم دلشوره و دل مشغولی و مسأله اصلی همه ما است و نباید به مردم این پیام را منتقل کرد که ما نسبت به دغدغه هایشان چشم پوشی داریم. مسأله بازرگانی مسأله مهمی است.

وی افزود: اتفاقا راجع به سوال شما فکر کردم که اکنون در ذخیره سازی کالا و اجازه صادرات و همین مشکلی که در تخم مرغ به وجود آمد و در توزیع و کنترل قیمت نشان می دهد که تصمیم دولت برای تفکیک در شرایط بحران تصمیم درستی بوده است‌. یعنی در شرایط بحران که باید از زندگی مردم مراقبت کرد، تمرکز روی یک آدم قوی و یک وزارتخانه برای خرید و توزیع به موقع و نظارت یک تصمیم درست بود.

ربیعی بیان کرد: شورای نگهبان ایراد مختصری گرفته و به مجلس ارجاع شده و قابل رفع ایراد است. کسی که در وزارت صمت هم سابقه بازرگانی داشت و هم در مدیریت صنعتی سوابقی داشت، ما او را به مجلس معرفی کردیم و به هر دلیلی رأی نیاورد. من شنیدم که برخی گفتند کاش در این شرایط رای می آورد. ما نمی توانیم شخصی که با وزارتخانه آشنایی ندارد را معرفی کنیم و این کار ساده ای نیست اما لیستی که تهیه شده در حال نهایی شدن است و حتما رئیس جمهور فرد مورد نظر را معرفی خواهند کرد. البته مطمئن باشید دغدغه ما سر و سامان گرفتن همه دستگاه‌ها است و آقای سرقینی با توجه به سابقه دیرینه در وزارت صمت در حال فعالیت است و در جلسات مختلف حضور دارند.

مسئولیت هرگونه ناامنی رژیم صهیونیستی در منطقه متوجه بحرین و امارات است

سخنگوی دولت در ادامه این نشست در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه با توجه به توافق جدید بین یکی دیگر از کشورهای حوزه خلیج فارس (بحرین با اسرائیل) واکنش ایران در این باره چیست و واکنش ایران در قبال معامله مشابه احتمالی اسرائیل با سایر کشورهای منطقه چگونه خواهد بود؟ گفت: لازم است ابتدا مواضع دولت را ارائه کنم. دولت جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار به هرگونه ایجاد ناامنی رژیم صهیونیستی در منطقه خلیج فارس مسئولیت عواقب هرگونه اقدام در این ارتباط را متوجه دولت بحرین و دولت های دیگر که پای رژیم صهیونسیتی را به منطقه باز کردند، می‌داند.

وی ادامه داد: دولت ایران هر تحرکی در جهت رسمی کردن روابط با رژیم غاصب صهیونیستی را یک خطای راهبردی بزرگ می‌داند و البته موجب افزایش بینش مسلمانان منطقه و اهداف شوم افرادی که تن به این قراردادها می‌دهند خواهد شد. ما معتقدیم که این اقدام وضعیت منطقه را خطرناک‌تر خواهد کرد و به صلح و ثبات منطقه کمک نمی‌کند و قطعا اینکه نیروهایی در منطقه شکل بگیرد وجود خواهد داشت.

سخنگوی دولت اظهار داشت: ما دخالت خطرناک رژیم صهیونیستی را در منطقه خطرآفرین می‌دانیم و تاکید داریم که کشورهای حرکت کننده در این مسیر تمام مسئولیت عواقب آن را هم بر عهده بگیرند.

ربیعی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید اعلام برقراری روابط دیپلماتیک میان بحرین و رژیم صهیونیستی، آن را اقدامی ننگین و خفت بار از سوی بحرین می‌داند که آرمان فلسطین و چندین دهه مبارزات و تحمل رنج و مصیبت مردم فلسطین را در قربانگاه انتخابات آمریکا ذبح می‌کند. بدون تردید مردم مظلوم و حق طلب فلسطین و مسلمانان آزاده جهان هرگونه عادی سازی روابط با رژیم غاصب و یاغی اسرائیل را نخواهند پذیرفت و این یک خطای بنیادین است که با فشار آمریکا صورت می‌گیرد و نه به نفع مردم منطقه است و نه امنیتی برای مردم منطقه خواهد آورد. این اقدام ننگین در حافظه تاریخی ملت مظلوم و ستمدیده فلسطین و ملت های آزاده جهان تا ابد باقی خواهد ماند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: دولت بحرین در خطایی بنیادین به جای کسب مشروعیت از مردم خود، متاسفانه با پشت کردن به آنان و با اقدامی خفت بار به دامن رژیم اشغالگر قدس پناه آورده و آرمان فلسطین شریف را قربانی انتخابات داخلی آمریکا کرده است. حاکمان بحرین از این پس شریک جنایات رژیم صهیونیستی به عنوان منبع تهدید دائمی امنیت در منطقه و جهان اسلام و ریشه دهه‌ها خشونت، کشتار، جنگ، ترور و خونریزی در فلسطین مظلوم و منطقه خواهند بود.

وی ادامه داد: قطعا نتیجه این اقدام دولت بحرین تنها خشم فزاینده و نفرت ماندگار مردم مظلوم فلسطین، مسلمانان و ملل آزاده جهان خواهد بود. جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار به هرگونه ایجاد ناامنی رژیم صهیونیستی در منطقه خلیج‌فارس، مسئولیت تمامی عواقب هرگونه اقدامی در این ارتباط را متوجه دولت بحرین و دیگر دولت های همراه شده، می‌داند.

فروش اوراق سلف نفتی کماکان در دستور کار دولت است

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اینکه تصمیم دولت در خصوص انتشار اوراق سلف نفتی چیست؟ آیا از دستور کار دولت خارج شده است؟ اظهار داشت: فکر کنم آقای جهانگیری در این زمینه صحبتی کردند. این طرح کماکان جزء طرح های مهم دولت محسوب می‌شود و ما معتقد هستیم اجرای آن در شرایط فعلی هم برای مردمی که دارایی های خرد و اندک دارند و هم برای کاهش نقدینگی، کنترل تورم و امکان سرمایه‌گذاری جدید مفید است.

ربیعی افزود: دولت تلاش بسیاری کرد که به طرف پول های پرقدرت نرود و از تورم جلوگیری کند و این طرح را مفید تلقی می‌کند و بنابراین همچنان در دستور دولت باقی است و آن را دنبال خواهد کرد.

وی ادامه داد: دیدن همه شرایطی که کشور در شرایط مختلف منطقه ای دارد به گونه ای است که نمی توان اقتصاد را تعطیل کرد. راه حل هایی که شما می آورید راه حل هایی نیست که در شرایط عادی تصمیم بگیریم. این راه حل در شرایط فعلی پرفایده است. این طرح قرار بود به شکل دیگری بیرون بیاید اما سران قوا نقطه نظراتی داشتند که مورد بحث است. اما این طرح کماکان در دولت در دستورکار است‌. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟