به گزارش رکنا، زونا فعالیت مجدد ویروس آبله مرغان است و معمولاً بعد از سن ۵۰ سال اتفاق می‌افتد. ریسک ابتلاء به زونا با افزایش سن و سایر مشکلات سلامت بیشتر می‌شود. زونا بیماری دردناکی است که موجب بروز تاول‌های پوستی شده و می‌تواند عوارض جدی ای به همراه داشته باشد.

«کیوآنهه یانگ»، سرپرست تیم تحقیق در مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها آمریکا، در این باره می‌گوید: «از هر سه نفر که مبتلا به ابله مرغان شده باشند، یک نفر در طول عمرش دچار زونا می‌شود. تزریق واکسن زونا به پیشگیری از زونا کمک می‌کند و ریسک ابتلاء به زونا را تا حدود ۵۱ درصد کاهش می‌دهد.»

محققان این مطالعه، گزارش سلامت بیش از یک میلیون فرد ۶۶ سال به بالا را که سابقه سکته نداشتند و بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ واکسن زونا دریافت کرده بودند، را بررسی کردند. این افراد به طورمیانگین حدود ۴ سال تحت نظر بودند.

محققان دریافتند دریافت واکسن زونا موجب کاهش ریسک سکته تا حدود ۱۶ درصد، کاهش ریسک سکته ایسکمیک (ناشی از لختگی خون) تا ۱۸ درصد و کاهش ریسک سکته هموروئید (ناشی از خونریزی) تا حدود ۱۲ درصد می‌شود.

یانگ در این باره می‌گوید: «علت افزایش ریسک سکته بعد از ابتلاء به عفونت زونا به دلیل بروز التهاب ناشی از ویروس است.» برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟