به گزارش رکنا، کیانوش جهان‌پور سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به افزایش احتمالی قیمت واکسن آنفلوانزا اظهار کرد: در حال حاضر قیمت واکسن آنفلوانزا کاملا مشخص و مصوبه سازمان غذا و دارو است و هیچ داروخانه‌ای نباید بالاتر از قیمت مصوب واکسن آنفلوانزا را در اختیار بیماران و نیازمندان قرار دهد.

او گفت: افزایش احتمالی قیمت واکسن آنفلوانزا به دنبال تقاضای هیجانی مردم جهت تزریق این واکسن است هرچند که زمان استاندارد استفاده از واکسن آنفلوانزا گذشته است.

جهان‌پور ادامه داد: مردم باید توجه داشته باشند که دو هفته بعد از تزریق واکسن آنفلوانزا مصونیت‌های احتمالی آن در برابر بیماری ایجاد می‌شود و این طور نیست که با تزریق واکسن سریعا افراد در برابر بیماری آنفلوانزا ایمن شوند.

سخنگوی سازمان غذا و دارو تاکید کرد: این احتمال وجود دارد که برخی افراد سودجو در زنجیره توزیع دارو وجود داشته باشند و باعث افزایش احتمالی قیمت واکسن آنفلوانزا شوند.

لزوم تزریق واکسن آنفلوانزا ویژه گروه های هدف

او یادآوری کرد: همه افراد نباید واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند بلکه زنان باردار، سالمندان، کودکان زیر ۵ سال و به طور کلی گروه‌های پرخطر نیازمند تزریق واکسن هستند و در صورت کمبود احتمالی برای نیازمندان واکسن آنفلوانزا به میزان کافی وارد می‌شود.

جهان‌پور گفت: به دلیل اطلاع رسانی خوب مردم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوانزا جهت تزریق واکسن و خرید آن به داروخانه‌ها هجوم برده‌اند. اما این موضوع نباید باعث فروش واکسن آنفلوانزا در داروخانه‌ها بالاتر از قیمت مصوب سازمان غذا و دارو شود و ما با مراکز متخلف احتمالی در زمینه فروش واکسن آنفلوانزا و افراد سودجو به شدت برخورد می‌کنیم.

او یادآوری کرد: مردم با مشاهده هرگونه تخلفی در زمینه‌های مختلف و به ویژه در زنجیره توزیع و فروش واکسن آنفلوانزا موارد تخلف را به سامانه ۱۹۰ گزارش کرده تا ما در کمترین زمان به شکایات رسیدگی کنیم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟