به گزارش رکنا، بهزاد ولی‌زاده مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت اظهار کرد: بر اساس آخرین مطالعاتی که انجام شده است، ۱۰ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال کشور به صورت روزانه مصرف می‌کنند که از این تعداد ۲۰ درصد را مردان و ۱ دهم درصد را زنان در گروه سنی ۱۸ سال انواع محصولات دخانیات مانند قلیان و سیگار را مصرف می‌کنند و به طور کلی ۱۴.۲ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال مصرف‌کننده انواع محصولات دخانی هستند.

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ۲۵ درصد از مردان و ۴ درصد از زنان بالای ۱۸ سال انواع محصولات را مصرف می‌کنند، ادامه داد: مصرف دخانیات در سال ۹۵ در روستا‌ها بیشتر از شهر‌ها است، به طوری که ۱۵.۵ درصد از مردم روستایی و ۱۳.۵ درصد از افراد ساکن در شهر‌ها دخانیات مصرف می‌کنند که بر اساس آخرین مطالعات انجام گرفته در کشور بیشترین شیوع مصرف سیگار در استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی، قزوین و البرز گزارش شده است که در این استان‌ها ۳۰ درصد از مردان مصرف‌کننده سیگار هستند.

ولی‌زاده تأکید کرد: بیشترین میزان مصرف قلیان در استان‌های جنوبی مانند هرمزگان، بوشهر، خارک و سیستان و بلوچستان است که آمار‌ها نشان می‌دهد که گروه سنی ۴۵ تا ۵۰ سال بیشترین مصرف‌کننده انواع محصولات دخانی هستند.

او با اشاره به اینکه در گروه سنی ۱۳ تا ۱۵ سال ۴.۸ درصد پسران مصرف می‌کنند، افزود: در گروه سنی ۱۳ تا ۱۵ سال، ۷.۳ درصد از پسران مصرف‌کننده قلیان هستند و ۲.۱ درصد از دختران در همین گروه سنی سیگار استعمال می‌کنند و این در حالی است که ۴.۳ درصد از دختران ۱۳ تا ۱۵ سال مصرف‌کننده قلیان هستند.

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت بیان کرد: به طور کلی ۳.۴ درصد از نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ سال و ۵.۷ درصد از این افراد به ترتیب مصرف‌کننده سیگار و قلیان هستند و بر اساس آخرین مطالعات انجام گرفته، مصرف سیگار در بین دختران دو برابر شده، اما در بین پسران کاهش پیدا کرده است.

ولی‌زاده اضافه کرد: بسته‌بندی جذاب پاکت‌های یکی از علت‌های جذب دختران برای استعمال این ماده دخانی است و متأسفانه نوجوانان فکر می‌کنند که سیگار‌های باریک ضرر کمتری در مقایسه با سایر محصولات دخانی دارد که باید در اینجا بگویم که به علت استفاده از مواد معطر و شیمیایی است.

او ادامه داد: بر اساس آخرین مطالعات انجام گرفته ۶۵ درصد از مصرف‌کنندگان نوجوان سیگار مصرفی خود را از مغازه و دکه‌های روزنامه فروشی تهیه می‌کنند و ۶۸.۵ درصد از افراد و فروشندگان، سن خریدار محصولات دخانی را از آن‌ها نمی‌پرسند.

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت ادامه داد: قانون به صراحتاً منع فروش انواع محصولات دخانی به افراد زیر ۱۸ سال را ذکر کرده است، اما به دلیل نظارت کم، دسترسی به سیگار و سایر دخانیات زیاد است و ما به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کردیم که استامپ نباید جذاب باشد و تابلو‌های تبلیغاتی روی آنها وجود نداشته باشد.

ولی‌زاده بیان کرد: در آینده ایران جزء بیشترین کشور‌های مصرف‌کننده انواع محصولات دخانیات است و سالیانه ۶۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات فوت می‌کنند.

او ادامه داد: در حال حاضر سالیانه ۸ میلیون نفر به دلیل مصرف دخانیات فوت می‌کنند و سیگار و دیگر محصولات دخانیات جزء عوامل مرگ به حساب می‌آیند.

مسئول دبیرخانه ستاد کنترل و مبارزه با وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر مصرف دخانیات در کشور سالیانه ۱۸ هزار میلیارد تومان است که متأسفانه ۳۰ هزار میلیارد تومان هزینه بخش سلامت ناشی از مصرف دخانیات در کشور می‌شود.

ولی‌زاده یادآوری کرد: کشورمان به دلیل مصرف دخانیات سالیانه ۷۰ هزار میلیارد تومان ضرر اقتصادی می‌زند و متأسفانه باید بگویم که در آینده سالیانه ۲۰۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات فوت می‌کنند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟