دکتر سیدمحمد هاشمی شهری روز چهارشنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ۱۶ نفر از ابتدای امسال تا کنون به تب کریمه کنگو در شهرستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شدند که ۱۴ نفر از این افراد در شهر زاهدان بوده است.

وی با بیان اینکه منشا ۷۷ درصد از موارد ابتلاء به تب کنگو در زاهدان در سالجاری، واحدهای ارائه دام غیرمجاز در ۲ منطقه این شهرستان بوده است افزود: تقویت اقدامات فوری بازدارنده در راستای فروش دام غیرمجاز در سیستان و بلوچستان ضروری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام شناسائی کانون‌های پر خطر این بیماری گفت: در کنار تشدید فعالیت های نظام مراقبت بهداشت اقدامات آموزشی به صورت خانه به خانه در این کانون های پر خطر انجام شده است.

به گفته وی علاوه بر تمهیدات مربوط به تشخیص و درمان بیماری، مشارکت در آموزش همگانی، ارائه راهکارهای کارشناسی و ایفای نقش نظارتی و مستشاری مهمترین وظیفه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در حوزه تب کریمه کنگو محسوب می شود.

هاشمی شهری اظهار داشت: درکنار تشدید نظام مراقبت، برگزاری نشست آموزشی ویژه پرستاران، پزشکان، بازدید و بیماریابی فعال از بین کارکنان کشتارگاه ها و شرکت های بسته بندی گوشت، قصابان، کارگران، دامداران و چوبداران در بلوار کشاورز و شهرک دامداران آموزش همگانی انجام شده و همچنان ادامه دارد.

وی بیان کرد: جلوگیری از کشتار غیرمجاز دام، جلوگیری از عرضه دام به صورت دوره گردی، سمپاشی صحیح و سریع کانون‌های خطر، پلاک کوبی دام‌ها، مدیریت و جمع آوری و دفع فضولات دامی، تعیین تکلیف مجموعه شهرک دامداران و مشخص کردن حدود این شهرک، بهسازی جایگاه دام با آسترکشی دیوارها و حفظ شرایط قرنطینه برای ورودی دام به کشور از جمله اقدامات ضروری و فوری برای پیشگیری از افزایش موارد ابتلاء است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تاکید کرد: دام مبتلا به تب کنگو هیچ علامتی ندارد، بنابراین بهترین راه پیشگیری از انتشار بیماری، قرنطینه ۱۰ روزه دام است چراکه دامی که یکبار مبتلا شود تا آخر عمر در مقابل این بیماری واکسینه می شود.

وی با بیان اینکه مجموعه ای از ادارات، دستگاه ها و ارگان‌ها در امر پیشگیری از ابتلاء مردم به بیماری دخیل هستند، تصریح کرد: شرح وظایف هریک از دستگاه‌های متولی با محوریت دامپزشکی، جهاد کشاورزی و مدیریت شهری تدوین و ابلاغ شده است.

به گزارش ایرنا، تب کریمه کنگو یک بیماری حاد تب‌دار و خونریزی دهنده است که به وسیله کنه به انسان منتقل و مرگ و میر بالایی دارد و همه گیری‌های داخل بیمارستان آن نیز شایع است.

بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمه از طریق گزش کنه، نیش حشرات، تماس با خون یا ترشحات مبتلایان، له کردن کنه، تماس مستقیم با لاشه گوشت، خون، ترشحات و بافت‌های آلوده دام و تنفس در تماس با دام‌های آلوده قابل انتقال است.

مهمترین علائم آن در چهار روز اول ابتلاء شبیه بیماری سرماخوردگی و آنفلوآنزا از جمله تب ناگهانی، بدن درد، کوفتگی، ضعف، سردرد، درد شدید عضلات، بی اشتهایی، درد پشت حدقه چشم، ترس از نور، تعرق شدید شبانه، استفراغ، گلو درد، دل درد و غیره، علائم خونریزی دهنده (هموراژیک) است و از روز چهارم ابتلاء خونریزی از اعضای مختلف بدن مثل بینی، لثه، ادرار، استفراغ خونی، رحم و خونریزی زیر پوست نیز به این علائم اضافه می‌شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟