جوش صورت و آکنه تنها مختص نوجوانان در سن رشد و بلوغ نیست. بسیاری از مردم، از این مشکل رنج می‌برند. این عارضه پوستی برای افراد بالغ نیز اتفاق می‌افتد. و حتی در دهه‌های سوم و چهارم زندگی نیز ممکن است با شخص همراه باشد. ۱۵ درصد از زنان بالغ، به این عارضه پوستی مبتلا هستند. ما در این مقاله به بررسی چند تصور اشتباه در رابطه با درمان آکنه میپردازیم.

جوش صورت و آکنه تنها مختص نوجوانان در سن رشد و بلوغ نیست. بسیاری از مردم، از این مشکل رنج می‌برند. این عارضه پوستی برای افراد بالغ نیز اتفاق می‌افتد. و حتی در دهه‌های سوم و چهارم زندگی نیز ممکن است با شخص همراه باشد. ۱۵ درصد از زنان بالغ، به این عارضه پوستی مبتلا هستند. ما در این مقاله به بررسی چند تصور اشتباه در رابطه با درمان آکنه میپردازیم.

منشا آکنه و جوش صورت

جوش به دلایل مختلفی مانند هورمون‌ها، استرس، فعالیت سلول‌های پوستی و باکتری‌ها ایجاد می‌شوند.

درمان آکنه به چه صورت است؟

درمان‌های زیادی برای مقابله و حذف جوش صورت و آکنه وجود دارد. استفاده دارو و مشورت بتا داروخانه، درمان های خانگی و سنتی و مراجعه به یک متخصص پوست، راه‌حل‌های مقابله با ین بدشکلی پوستی هستند. مهم‌ترین نکته در درمان جوش صورت این است که، بصورت ناخواسته از درمانی استفاده نکنیم، که اثرات بدتر از اثرات جوش روی صورت داشته باشد.

تعدادی راه‌حل رایج و البته اشتباه وجود دارند. که برای درمان آکنه مورد استفاده قرار می‌گیرند. این راه حل‌ها نه تنها مشکل را برطرف نمی‌کند، بلکه مشکلات پوستی دیگری بر جای می‌گذارند.

نسخه توصیه می‌کند به هیچ عنوان، اشتباهات لیست شده در ادامه این مقاله را انجام ندهید:

شستن و اسکراب بیش از حد و پوست

بسیاری از افرادی که دچار آکنه شده‌اند فکر می‌کنند، برای خلاص شدن از این جوش‌ها باید صورت خود را بیش از حد و بصورت مکرر بشورند. این یکی از اشتباه‌ترین تصورات ممکن است. شستن بیش از حد پوست صورت، می‌تواند باعث حساس شدن پوست بشود. در این حالت حتی از داروهای بدونه نسخه‌ای که قبلا از آن ها استفاده می‌کردید نمی‌تواندی استفاده کنید. زیرا پوست حساس شده و تحمل این داروها را ندارد. از اسکراب‌های ضد آکنه که ممکن است، باعث التهاب پوست شود استفاده نکنید.

از پاک کننده‌های صورت که باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست می‌شود نیز استفاده نکنید. از هر پاک کننده‌ای که استفاده می‌کنید، باید چربی طبیعی پوست شما را حفظ کند. در غیر این صورت پوست خشک و ملتهب میشود.

متخصصان پوست توصیه می‌کنند: “حتی اگر به ورزش سنگین و بعضی فعالیت‌های مشابه انجام می‌دهید، شستن صورت برای دو بار کافی بنظر می‌رسد.” پس به هیچ وجه در صورت وجود جوش و آکنه اقدام به شستشوی بیش از حد صورت خود نکنید. از اسکراب ها و صابون‌های کف‌دار صرف نظر کنید. در عوض از پاک‌کننده‌های ملایم پوست استفاده کنید. سعی کنید پاک کننده را اول صبح یا آخر شب استفاده کنید.

فشار دادن جوش صورت

شاید فشار دادن و ترکاندن جوش کار خوشایندی باشد. ولی لطفا اینکار را به هیچ وجه انجام ندهید. ترکاندن و دست‌کاری کردن جوش و آکنه موجب ایجاد اسکار و جای زخم می‌شود. احتمال ایجاد عفونت در این حالت بالا است. آکنه‌های پاپول و پوستول‌ با فشار دادن می‌توانند در عمق پوست نیز نفوذ کنند. و فشار دادن آن‌ها می‌تواند باعث قرمزی و افسردگی طولانی مدت پوست بشود. عفونت می‌تواند گسترش یابد و اندازه جوش نیز بزرگتر می‌شود. اگر همچنان به جوش دست می‌زنید سعی کنید یک کمپرس گرم و نه داغ را روی جوش یا آکنه قرار دهید تا روند بهبود آن زودتر انجام بگیرد.

عدم استفاده از مرطوب کننده ها

پوست مبتلا به آکنه می‌تواند خشک باشد، به ویژه اگر از رتینوئیدها برای درمان آن استفاده کنید. اما بسیاری از افراد مبتلا به آکنه در مورد استفاده از مرطوب کننده ترس دارند. ترس آن‌ها بیشتر بخاطر مرطوب شدن جوش و ترکیدن و سرباز کردن آن است. از مرطوب کننده‌های noncomedogenic استفاده کنید تا سلامتی پوست خود را حفظ کنید.

عدم استفاده از کرم‌های ضد آفتاب

استفاده نکردن از کرم‌های ضد آفتاب اشتباه بزرگی است. پوست باید در برابر اشعه uv محافظت شود. آکنه و جوش نیز باعث ایجاد سوختگی پوست می‌شوند. و این احساس سوختیگی روی پوست افراد مبتلا به آکنه کاملا احساس می‌شود. دقیقا مشابه مرطوب کننده‌ها، ضد‌آفتاب‌های noncomedogenic وجود دارد و برای استفاده در دسترس است. برخی از این ضدآفتاب‌ها به منظور درمان آکنه و جلویری از اثرات آن ساخته شده‌اند. بنابراین بهتر است از یک کرم ضد آفتاب با طیف گسترده‌ای از SPF 30 یا بالاتر بصورت روزانه استفاده کنید.

شوره سر درمان نشده یا برطرف نشده

پوست سر خود را فراموش نکنید. در صورتی که پوست سر شما شوره دارد باید قبل از هر چیزی به درمان شوره سر اقدام کنید. شوره سری که روی صورت می‌ریزد، باعث می‌شود جوش صورت و آکنه دیرتر حذف شوند. از شامپو ضدشوره سر بدون رایحه استفاده کنید، که دارای عنصر روی، کتوکونازول یا اسید سالیسیلیک است. تا از پوسته شدن پوست و ایجاد شوره جلوگیری کند.

استفاده از بیش از حد بنزوئیل پراکسید

شما هنوز هم می‌توانید از این ماده ضد باکتریایی استفاده کنید که هدف آن از بین آکنه و التهاب است. اما بهتر است دوز مورد استفاده این محصول را بررسی کنید. مطالعات نشان می‌دهد که محصولات پراکسید بنزوئیل با غلظت های پایین تر، همانند محصولات با دوزهای بالاتری از ماده عمل میکند. و حتی بهتر.

تفاوت در این است که دوزهای پایین‌تر، مانند ۳٪ به جای ۱۰٪، احتمال خشک شدن و تحریک پوست را ندارند یا بشدت این احتمال را کاهش می‌دهند.

متوقف کردن درمان

برخی از محصولات درمانی ادعا می‌کنند که یک شبه می‌توانند جوش صورت و آکنه را برطرف کنند. به هیچ عنوان نمی‌توان این ادعا را باور کرد. امکان ندارد آکنه ظرف مدت ۲۴ ساعت حذف شود. حتی اگر درمان خانگی و موثری داشته باشید، امکان بهبودی طی ۶ تا ۸ هفته میسر می‌شود.

کارشناسان پیشنهاد می‌کنند پس از برطرف شدن جوش صورت و آکنه همچنان روند درمان را ادامه دهید. تصمصم گیری در رابطه با قطع درمان بهتر است با نظر متخصص پوست همراه باشد. تا دستور و توصیه پزشک مبنی بر توقف درمان بهتر است همچنان پروسه درمانی را ادامه دهید. اینکار برای اطمینان از عدم بازگشت آکنه ضروری استبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟