طبق یک مطالعه جدید ۸۰ درصد از موارد تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها توسط دندان‌پزشکان در آمریکا معادل حدود ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نسخه تجویزی غیرضروری است.

 دندان‌پزشکان آمریکایی تجویز ۱۰ درصد از آنتی‌بیوتیک‌های نسخه‌ای را بر عهده دارند که این میزان بسیار زیاد بوده و یکی از بیشترین موارد تجویز آنتی‌بیوتیک در میان متخصصان مختلف محسوب می‌شود.

به عبارتی دیگر دندان‌پزشکان آمریکایی از میان ۲۶۶ میلیون مورد آنتی‌بیوتیک توزیع‌ شده در هر سال، نسخه ۲۶ میلیون و ۶۰۰ هزار آنتی‌بیوتیک را می‌نویسند.

این مطالعه که توسط محققان شیکاگویی صورت گرفته است، نخستین تلاشی است که محققان برای بررسی میزان و نحوه تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها توسط دندان‌پزشکان و تلاش برای کاهش آن انجام داده‌اند.

استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیرانه برای بیماران دندان‌پزشکان، آن‌ها را با خطرات مرتبط با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها مانند افزایش مقاومت باکتری‌ها و عفونت‌ها مواجه می‌کند. این در حالی است که شواهد استفاده شده برای ایجاد دستورالعمل‌ها نشان می‌دهد که خطرات استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها برای اغلب بیماران به نسبت مزایای آن بیشتر است.

لازم به ذکر است که هر چه میزان بیشتری از آنتی‌بیوتیک‌ها را مصرف کنیم، با سرعت بیشتری نسبت به تاثیر درمانیِ این داروهای نجات‌بخش مقاوم می‌شویم. به رغم تلاش‌های جهانی برای محدود کردن مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، تغییرات بسیار کمی طی چند دهه اخیر ایجاد شده است اما با این وجود مطالعات زیادی برای چرایی این امر صورت نگرفته است.

یکی از موارد واضح برای هدف گرفتن به منظور کاهش مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی برای بیماران دندان‌پزشکان پیش از مراجعه به مطب است که به عنوان آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری شناخته شده و برای افرادی با خطر بالای عفونت ناشی از مفصل‌های پروتزی یا بیماران قلبی تجویز می‌شود.

اما با توجه به این که مطالعات نشان می‌دهند این تجویزها ممکن است موثر یا ضروری نباشند، طبق قانون در آمریکا تجویز این آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری تنها برای افرادی با بیشترین خطر ممکن مجاز است. با این حال مطالعات جدید حاکی از آن است که همه از این دستورالعمل‌های تعیین شده پیروی نمی‌کنند.

این تیم تحقیقاتی به بررسی ۱۶۸ هزار و ۴۲۰ مورد مراجعه به دندان‌پزشکی پرداخته و نسخه‌های تجویزی آن‌ها را با میانگین ملی افرادی که به طور نسبی باید آنتی‌بیوتیک دریافت کنند، مقایسه کردند.

آن‌ها دریافتند که ۸۱ درصد از نسخه‌ها با دستورالعمل‌های ملی مطابقت نداشته‌اند و برای بیمارانی بدون بیماری‌های خطرناک قلبی تجویز شده‌اند. بیشتر این نسخه‌های غیر ضروری در غرب ایالات متحده، برای زنان، افرادی با مفصل‌های جایگزین و افرادی که دندان‌های ایمپلنت شده دارند، تجویز شده است.

هم‌چنین بیشترین آنتی‌بیوتیک تجویز شده نیز کلیندامایسین بوده که موجب تعجب محققان شده است، زیرا این آنتی‌بیوتیک اغلب برای عفونت‌های انتروکولیت با غشای کاذب که در نتیجه حمله به پوشش روده‌ها صورت می‌گیرد، استفاده می‌شود.

بنا بر گزارش دیلی میل، تا پیش از این مطالعه، توجه بسیار کمی به آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی توسط دندان‌پزشکان می‌شده است اما باید توجه داشت که در صورت پرداخته نشدن به این مسئله و عدم توجه دندان‌پزشکان به آن‌، آمار فوق می‌تواند نگران کننده باشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟