دکتر محمودرضا مرادی در شورای سلامت استان، فشارخون بالا را یک عارضه شایع و بی علامت عنوان کرد و افزود: متاسفانه این عارضه عامل بسیاری بیماری‌های ناتوان کننده در جامعه است.

وی افزود: طبق بررسی‌های انجام شده علت شایع سکته‌های قلبی و مغزی در دنیا فشار خون بالا است و این امر نشان از ضرورت دوچندان کنترل این عارضه دارد.

وی به مرگ ۱۰ میلیون نفر در جهان در سال ۲۰۱۷ بر اثر ابتلا به فشار خون بالا اشاره کرد و گفت: در ایران نیز در همین سال ۹۷ هزار نفر بصورت مستقیم بر اثر عارضه فشار خون جان خود را از دست دادند.

مرادی با اشاره به ابتلای یک سوم افراد جامعه به فشار خون بالا، گفت: ۶۰ درصد این بیماران از بیماری خود اطلاع ندارند و از ۴۰ درصد بیماران مطلع نیز تنها نیمی از آنها برای کنترل فشار خون دارو مصرف می کنند و از این تعداد نیز تنها ۲۰ درصد فشار خون کنترل شده دارند.

وی با بیان اینکه 90 درصد موارد عارضه فشار خون علت شناخته‌ای شده ای ندارد، گفت: عوامل ارثی و نوع تغذیه در بروز این عارضه موثر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از افزایش سه برابری عارضه فشارخون در کشور طی ۲۵ سال گذشته خبر داد و افزود: این امر لزوم برنامه ریزی دقیق برای کنترل فشار خون بالا را دوچندان می کند.

مرادی از تدوین سند پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در وزارت بهداشت خبر داد و افزود: در بخشی از این سند چهار هدف تعریف شده که طی آن شیوع فشار خون باید تا 25 درصد و مصرف نمک تا 30 درصد کاهش داده شود.

وی افزود: همچنین در این هدفگذاری باید ۸۰ درصد جمعیت دسترسی به تکنولوژی های تشخیصی فشار خون داشته و ۷۰ درصد بتوانند از داروهای کنترل فشار خون استفاده کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از شروع طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در راستای اجرای مفاد این سند از 27 اردیبهشت ماه خبر داد و افزود: این طرح طی دو مرحله از 27 اردیبهشت تا 15 تیرماه در سطح استان اجرا می شود که مرحله اول آن آموزش و اطلاع رسانی و مرحله دوم آن عملی است.

وی افراد بالای 30 سال استان را جامعه هدف این طرح عنوان کرد و افزود: بیش از 950 هزار نفر از جمعیت استان را افراد بالای 30 سال تشکیل می دهند و تلاش ما این است در طول این طرح بتوانیم پوشش 100 درصدی جامعه هدف را داشته باشیم.

مرادی در پایان با اشاره به تدوین سند جامع سلامت استان، از کسب رتبه اول این دانشگاه در کشور در زمینه تدوین این سند خبر داد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟