با توجه به شروع فصل پاییز، برخی افراد دچار آلرژی های فصلی می شوند. با سرد شدن هوا هم ابتلا به سرماخوردگی افزایش می یابد.

 بسیاری از افراد به اشتباه آلرژی را سرماخوردگی به حساب می آورند.

با شناخت تفاوت های این دو بیماری می توانید آنها را از هم تشخیص دهید.

شباهت های سرماخوردگی و آلرژی :

در هر دو بیماری، آب ریزش بینی، عطسه، سوزش و گرفتگی بینی ، سرفه، گلودرد و خستگی دیده می شود.

تفاوت های سرماخوردگی و آلرژی :

۱) علامت های ظاهری :

تب و درد عمومی بدن، مخصوص سرماخوردگی می باشد و به هیچ وجه در آلرژی دیده نمی شود. درگیری چشم ها در آلرژی، بسیار بیشتر ازسرماخوردگی است. خارش بینی در سرماخوردگی دیده نمی شود.

۲) مدت و روند بیماری:

سرماخوردگی به طور معمول ۳ تا ۷ روز می باشد و به ندرت به ۱۰ روز می کشد، ولی آلرژی به طور معمول بعد از ۲ تا ۳ هفته جدی می شود و بیمار به پزشک مراجعه می کند، یعنی در سرماخوردگی، بیمار سریع تر دنبال درمان می گردد.

علامت های سرماخوردگی در تمام شبانه روز، یکسان می باشد، ولی آلرژی، حالت حمله ای دارد و در اوایل صبح و غروببیشتر می باشد.

سرماخوردگی، یک بیماری حاد محسوب می شود، ولی آلرژی، مزمن و طولانی مدت می باشد.

۳) عوارض:

سرماخوردگی معمولا عارضه خاصی ندارد، هر چند عفونت گوش یا سینوزیت ممکن است به دنبال سرماخوردگی پیش آید که آن هم در افراد مستعد ابتلا به آلرژی یا دچار نقص سیستم ایمنی مطرح است.

اصطلاحاتی مانند سرماخوردگی مزمن یا سرماخوردگی مکرر، معنا ندارند و در صورتی که در بیمار، عوارض سینوزیت باعث مزمن شدن علائم گردد، دیگر سرماخوردگی نیست و همان سینوزیت می باشد.

افرادی که آلرژی دارند، آلرژی به سمت سینوس، حلق، حنجره و گوش میانی گسترش می یابد. در مواردی نیز آسم در این افراد ایجاد می شود.

۴) عوامل ایجاد کننده بیماری:

سرماخوردگی به علت ویروس ایجاد می شود. ویروس ها قابل شناسایی هستنند و حتی قابلیت تکثیر شدن در محیط آزمایشگاهی را دارند و نوعی موجودات زنده محسوب می شوند، ولی علت آلرژی ، "آلرژن ها" هستند که زنده نمی باشند و قابل تکثیر هم نیستند.

در سرماخوردگی از بافت و ترشحات بینی می توان ویروس ها را جدا کرد، ولی "آلرژن ها" قابل جدا کردن از این بافت نمی باشند.

۵) مسری بودن:

سرماخوردگی بسیار مسری می باشد و به سرعت همه افراد خانواده به آن مبتلا می شوند؛ ولی آلرژی، مسری نمی باشد و اگر هم به علت ارثی بودن فرد دیگری به آن مبتلا شود، حالت ها و علامت های آنها با یکدیگر فرق می کنند.

۶) فصل:

سرماخوردگی به طور معمول در پاییز و زمستان بیشتر است، ولی آلرژی در تمام فصل ها شایع می باشد.

۷) سابقه:

تماس با افراد سرماخورده در یکی دو روز گذشته، برای شروع سرماخوردگی کافی است.

در بروز آلرژی مواجهه با گرده گیاهان ، خوردن غذایی خاص ، استفاده از عطر و مواد شیمیایی در فاصله چند ساعت قبل از شروع علائم موثر است.

افراد دچار آلرژی، ممکن است سابقه ی بروز علائم مشابه در همین موقع از سال قبل را داشته باشند و یا سابقه ی ابتلا بهکهیر، اگزما و یا آسم را در دوره ای از عمر خود دارا باشند.

۸) تصور بیمار:

احساس بیمار در حالت سرماخوردگی و آلرژی با هم متفاوت می باشد. این احساس، ناشی از تجربه افراد از بیماری های قبلی نیست.

۹) بهبود:

سرماخوردگی با استراحت خوب می شود، ولی استراحت در درمان آلرژی نقشی ندارد. درمان های خانگی سرماخوردگی، برای آلرژی موثر نیست. آنتی هیستامین ها به طور کامل علامت های آلرژی را کنترل می کنند، ولی در سرماخوردگی اثر محسوسی ندارد. استامینوفن (مسکن ها)، غرغره آب نمک یا مصرف عسل و آب لیمو که در بهبود سرماخوردگی موثر می باشند، در آلرژی بینی موثر نیستند. اسپری کیومولین و کورتون (استروئید) در سرماخوردگی جایی ندارند.

۱۰) پیشگیری:

شست و شوی مرتب دست ها ، ماسک زدن و دوری از افراد بیمار در پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی، بسیار موثر است، ولی پرهیز از تماس با "آلرژن ها" سخت تر است و همیشه امکان پذیر نمی باشد.

واکسن ضد آنفلوانزا بر ویروس های آنفلوانزا تا حدودی موثر است، ولی بر ویروس های سرماخوردگی و آلرژی اثری ندارد.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟