یسنا به منش اظهار کرد: بر اساس سنتی قدیمی، نظافت و شستشوی خانه‌ها در روزهای پایانی سال، صورت می‌گیرد که باید توجه داشت استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک‌کننده شیمیایی می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری را ایجاد کند.

وی با اشاره به نکات ایمنی در استفاده از شوینده‌ها، عنوان کرد: همیشه در هنگام استفاده از فرآورده‌های شیمیایی و شوینده ابتدا در نور کافی، برچسب روی بسته‌بندی را مطالعه و سپس مصرف کنید. استفاده از مواد شیمیایی در تاریکی می‌تواند خطرناک باشد.دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو نسبت به ترکیب مواد شیمیایی مانند جوهر نمک، مواد سفیدکننده و لک بر هشدار داد و گفت: بخار حاصل و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه‌کننده است.

به گفته به منش برخی از افرادی بی اطلاع از این مخاطرات، با تصور اینکه اختلاط مواد سفید کننده و جرم بر، اثر پاک کنندگی این ترکیبات را افزایش می دهد. اقدام به ترکیب این مواد می کنند، درحالیکه گاز خطرناک حاصل از این اختلاط، منجر به مسمومیت استنشاقی شدید و حتی صدمات برگشت ناپذیر به ریه افراد شده است. بنابراین تاکید مجددی داریم تا به هیچ عنوان انواع ترکیبات، پودرها و مواد مایع شوینده، جرم بر و سفید کننده با هم مخلوط نشوند.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو افزود: همچنین بسیاری از محصولات خانگی مانند جوهر نمک، مواد شوینده و لک بر، لوله باز کن، لاک پاک‌کن، سموم حشره‌کش و جونده‌کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت می‌توانند در صورت بلعیده شدن و تماس باپوست و چشم و یا در صورت تنفس، بسیار سمی باشند.

وی خاطرنشان: در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده‌های شوینده و پاک‌کننده، پنجره‌ها را بازکنید تا هوا به‌خوبی در محیط جریان داشته باشد. بسیاری از این ترکیبات بخارات سمی ایجاد می‌کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می‌زند.

دبیر ستاد مرکزی اطلاع‌رسانی دارو و سموم سازمان غذا و دارو در پایان گفت برخی از توصیه‌های استفاده از شوینده‌ها به شرح زیر است:

1. در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک‌کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و در صورت امکان، ماسک استفاده همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی سریعاً درب آن را ببندید و دقت کنید که هیچ ظرف دربسته‌ای از دسترسی کودکان در امان نیست.

2. درصورتی‌ که نزدیکان شما ماده‌ای غیرخوراکی و سمی را بلعید و یا استنشاق کرد، با مرکز اورژانس 115و یا مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم 190 تماس بگیرید.

3. محصولات شیمیایی و شوینده، نفت و بنزین و داروها را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنید. هیچ‌گاه این فرآورده‌ها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنید. ممکن است کودکان اشتباهی این مواد را خورده و دچار مسمومیت شدید شوند.

4. در صورت تماس اتفاقی پوست و یا چشم با مواد شیمیایی و شوینده، هرچه سریعتر موضع را با آب فراوان شستشو دهید و در صورت عدم رفع آزردگی موضعی و یا بروز علائم سوختگی، تورم، سوزش و خارش، هرچه سریع تر به مرکز درمانی مراجعه شود.

اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟