ولایی گفت: اقلام فاقد برچسب اصالت کالا توسط بازرسین مورد آزمایش قرار نمی‌گیرند، پس به هیچ وجه نمی‌توان سلامت آن‌ها را تضمین کرد.

 مهران ولایی معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره خرید لوازم آرایش و بهداشتی از دست فروش‌ها اظهار کرد: خرید از فروشندگان لوازم آرایشی و بهداشتی غیرمجاز و دست فروش‌هایی که اغلب در محافل عمومی مثل مترو و فضا‌های اطراف فروشگاه‌های بزرگ و بازار‌ها حضور دارند گاهی برای افراد مشکل ساز می‌شود.

وی بیان کرد: اقلام موجود در دست این فروشندگان، حتی در زمانی که واردات لوازم آرایشی بیشتر بود هم از راه‌های غیر قانونی وارد کشور می‌شدند یا برخی از آن‌ها کالا‌های تقلبی بودند، پس با توجه به شرایط حال حاضر کشور و کاهش واردات اقلام آرایشی و بهداشتی، احتمال تقلبی بودن یا واردات غیر قانونی این اقلام بیشتر هم می‌شود.

ارزان فروش‌هایی که جانتان را هدف قرار داده‌اند

ولایی با اشاره به قیمت پایین کالا‌های که دست فروشان ارائه می‌کنند، گفت: اقلام تقلبی و فاقد برچسب اصالت کالا حتی توسط بازرسین مورد آزمایش هم قرار نمی‌گیرد پس به هیچ وجه نمی‌توان سلامت آن‌ها را تضمین کرد؛ توجه داشته باشید که وجود برچسب اصالت کالا برای تعیین سلامت این لوازم ضروری است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران تشریح کرد: صرفا وجود برچسب اصالت بر روی اقلام مختلف سلامت یا نا سالم بودن آن را تعیین نمی‌کند بلکه باید مشخصات درج شده روی برچسب با مشخصات ثبت شده کامپیوتری مطابقت داشته باشد.

وی ادامه داد: برای مثال می‌توانید کد GTIM یا شناسه تجاری کالا را بررسی کنید یا می‌توانید تاریخ تولید و انقضا درج شده روی برچسب کالا را با تاریخ‌های کامپیوتری مطابقت دهید، شماره سریال (LOCK NUMBER) یا UID کالا را هم بررسی کنید؛ مطابقت ۲ تا از علائم بالا نشان دهنده اصالت کالاست.

ولایی تاکید کرد: در محصولات تقلبی اغلب این شناسه‌ها با اعدادی که از سامانه دریافت می‌کنید مطابقت ندارد یا حتی ممکن است شماره‌ای که برای بررسی اصالت روی برچسب کالا درج شده است شماره اصلی وزارت بهداشت نباشد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران یادآوری کرد: استفاده از اقلام تقلبی یا قاچاق ممکن است مشکلات بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد، ۲ مسئله اصلی در بررسی کالا‌های آرایش و بهداشتی وجود دارد، مورد اول سطح میکروب موجود در کالا است که در صورت بالا بودن می‌تواند باعث ایجاد عفونت یا حساسیت شود و مورد دوم وجود فلزات سنگین در این اقلام است که باید بسیار محدود باشد چرا که می‌تواند از طریق پوست جذب بدن شده و رفته رفته باعث ایجاد مسمومیت و سلول‌های پیش سرطانی شود.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟