محققان دریافتند استفاده منظم از سونا می تواند ریسک مرگ ناشی از بیماری قلبی-عروقی را در زنان و مردان ۵۰ سال به بالا کاهش دهد.

محققان دانشگاه فنلاند شرقی دریافتند مرگ ومیر ناشی از بیماری های قلبی-عروقی در بین افرادی که چهار تا هفت بار در هفته از سونا استفاده می کنند ۲.۷ مورد مرگ به ازای هر ۱۰۰۰نفر در سال است، در حالیکه در مورد افرادی که هفته ای یکبار از سونا استفاه می کنند ریسک مرگ ناشی از حمله قلبی-عروقی به ازای هر ۱۰۰۰ نفر، ۱۰.۱ نفر است.

«جاری لوکانن»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «یافته مهم این تحقیق این است که استفاده منظم از سونا با کاهش ریسک مرگ ناشی از بیماری قلبی-عروقی در زنان میانسال تا مسن و همچنین مردان در رده سنی مشابه وجود دارد. مطالعات قلبی عمدتا فقط بر روی مردان انجام شده بود.»

وی در ادامه می افزاید: «چندین دلیل احتمالی در مورد تاثیر استفاده از سونا بر کاهش ریسک مرگ ناشی از بیماری قلبی-عروقی وجود دارد. تیم تحقیق ما در مطالعات قبلی نشان داده اند که استفاده زیاد از سونا با فشارخون پایین تر مرتبط است.»

وی در ادامه تاکید می کند: «بعلاوه مشخص شده است که استفاده از سونا به اندازه انجام تمرین فیزیکی با شدت کم تا متوسط موجب افزایش ضربان قلب Heart می شود.»

همچنین تحقیقات نشان داده اند که هرچقدر مدت زمان سپری شده در سونا در هفته بیشتر باشد نرخ مرگ ومیرناشی از بیماری قلبی-عروقی کاهش بیشتری دارد. افرادی که بالغ بر ۴۵ دقیقه در هفته از سونا استفاده می کنند، در مجموع مرگ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر در سال در آنها ۵.۱ نفر است، درحالیکه در افرادی که کمتر از ۱۵ دقیقه در هفته از سونا استفاده می کنند ریسک مرگ قلبی عروقی ۹.۶ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است.

 اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟