نتایج مطالعه جدید نشان می دهد سیگار کشیدن بر توانایی گوش در شنیدن صداهای با هر دو فرکانس بالا و پایین تاثیر می گذارد.«هوآنهوآن هو» سرپرست تیم تحقیق از مرکز ملی سلامت و بهداشت جهانی در ژاپن، عنوان می کند: «نتایج مطالعه ما نشان می دهد سیگار کشیدن فاکتور مهمی در از دست دادن شنوایی است و باید به منظور پیشگیری یا به تاخیر انداختن ابتلا به ناشنوایی، بر کنترل مصرف دخانیات تاکید شود.»

در این مطالعه، محققان ۵۰,۱۹۵ فرد در رده سنی ۲۰ تا ۶۴ سال را که مشکل شنوایی نداشتند بررسی کردند.آنها داده های چکاپ های سالانه این افراد را که شامل تست شنوایی و تکمیل پرسشنامه در مورد سبک زندگی بود بررسی کردند.

آنها تاثیرات وضعیت سیگار کشیدن فرد (در حال حاضر سیگاری است، قبلا سیگاری بوده یا هیچ وقت سیگار نکشیده است)، تعداد نخ سیگارهای کشیده شده در روز، و طول مدت ترک سیگار را بررسی کردند.شرکت کنندگان حداکثر به مدت ۸ سال تحت نظر بودند.

محققان دریافتند ریسک کاهش شنوایی در بین افراد سیگاری فعلی در مقایسه با افرادی که هیچ وقت سیگار نکشیده بودند ۱.۲ تا ۱.۶ بار بیشتر بود.محققان همچنین دریافتند افزایش ریسک کاهش شنوایی در مدت ۵ سال بعد از ترک سیگار کاهش یافت.

هو با تاکید بر این نتایج می گوید: «مطالعه ما قویا نشان می دهد که سیگار کشیدن فاکتور پرخطر مستقل کاهش شنوایی است.»برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟