سفر و بازدید از جاذبه های گردشگری تهران

به گزارش رکنا ، تهران، شهری بین المللی است که دارای موزه ها، پارک ها، رستوران ها و ساکنینی گرم و دوست داشتنی است. شهر را می توان تقریبا به دو قسمت مختلف - شمال و جنوب تقسیم کرد. مناطق شمالی تهران مرفه تر، مدرن، دیدنی تر و گران هستند، در حالی که بخش جنوبی جذابیت کمتری دارد اما ارزان تر است.

در زمان سلسله زندیه ، تهران شهر کوچکی بود که اهمیت استراتژیک داشت. نخستین پادشاه قاجار، آقا محمد خان، در سال 1778 تهران را به عنوان پایتخت ایران نامگذاری کرد و بیشترین رشد آن در دوران حکومت پادشاه بعدی قاجار، فتحعلی شاه، آغاز شد. قصری که آقا محمد خان بنا کرد، شامل ساختمان های سلطنتی باشکوه بود.

معماری مدرن شهر تهران

هم زمان با پایتخت شدن تهران، جمعیت آن دو برابر شد. با توجه به اهمیت فزاینده شهر، دروازه ها، میدان ها و مساجد فراوانی در آن ساخته شد و در زمان ناصرالدین شاه بود که طرح اصلی شهر بنا شد و خیابان های مدرن ساخته شد. بعدها، میدان های بزرگ مرکزی مانند میدان توپخانه (در حال حاضر امام خمینی) و چندین ساختمان نظامی دیگر در تهران تأسیس شد. اگرچه سلطنت قاجار رو به افول گذاشت اما، تهران به سرعت شکل یک شهر مدرن را به خود گرفت. ساخت ساختمان های دولتی بزرگ، خیابان های جدید، مراکز تفریحی، سازمان های خدمات شهری و مراکز علمی و آموزشی آغاز شد، امروزه بسیاری از دروازه ها و ساختمان های قدیمی تخریب شده و ساختار معماری قدیمی شهر با جای خود را به معماری مدرن داده است.

شهرت تهران بابت چیست؟

تهران همچنین شهرت نسبتا غیرقابل تحسین خود را مدیون هوای آلوده و ترافیک سرسام آوری است که ناشی از هشت میلیون جمعیت ساکن در آن است. البته این جمعیت شب های تهران است، در روز جمعیت تهران به چهارده میلیون نفر می رسد که این جمعیت بالا تهران را به قلب تپنده ایران تبدیل کرده است. تهران همچنین شهر پارک ها نامیده می شود و دارای بیش از 800 پارک است که همه آنها به خوبی نگهداری می شوند. لیست آدرس پارک های تهران را اینجا ببینید. ارتفاع شهر نزدیک به ۱۶۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است و در نتیجه خنک تر از سایر شهرهای خاورمیانه است. در تابستان دمای آن حدود 36 درجه سانتیگراد بوده و هوا بسیار خشک است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟