پنیر فراورده‌ای لبنی است که به چند نوع تقسیم بندی می‌شود. مدت فراوری پنیرها، باعث ایجاد تفاوت در طعم، میزان کالری و پروتئین آن‌ها می‌شود.

پنیر فراورده‌ای لبنی است که بر اساس ویژگی‌های آن از جمله نوع ترکیب شیر، آنزیم مورد استفاده برای تهیه پنیر رژیم غذایی حیوان، روش کار و میزان رطوبت پنیر به چند نوع تقسیم بندی می‌شود.

مدت فراوری پنیرها، باعث ایجاد تفاوت در طعم، میزان کالری و پروتئین آن‌ها می‌شود. در ادامه با انواع پنیر‌های موجود درجهان که بعضی از آن‌ها در کشورما نیز استفاده می‌شود و ارزش غذایی آن‌ها آشنا می‌شویم:

پنیر فتا

کشور مبدا: یونان

بافت: خامه‌ای تا کرامبلی (حالت درده)

فتا یکی از انواع پنیر‌های معروف یونانی است که با شیر بز یا گوسفند تهیه می‌شود. پنیر فتا را می‌توانید به صورت خام همراه سالاد، به صورت گریل شده یا به عنوان سس همراه روغن زیتون و سبزیجات استفاده کنید.

پنیر پارمزان

کشور مبدا: ایتالیا

بافت: سخت، گرانولا

سومین پنیر مشهور ایتالیایی پنیر پارمزان است که یک پنیر خشک و خرد شده و سفت با طعمی قوی است. این پنیر در منطقه‌ای در شمال ایتالیا تولید می‌شده است. پنیر پارمزان معمولا به عنوان طعم دهنده در غذا‌ها استفاده می‌شود.

پنیر چدار

کشور مبدا: انگلیس

بافت: نرم صاف تا کرامبل (حالت درده)

معروف‌ترین نوع پنیر چدار در روستای چدار در بخش سامرست انگلیس تولید می‌شود.

چدار معمولی بافتی نرم و صاف و طعمی سبک و خامه‌ای دارد، ولی چدار رسیده سفت و کرامبلی است و طعمی گس، تیز و قوی دارد.

پنیر گودا

کشور مبدا: هلند

بافت: نیمه سفت تا سفت

گودا یکی از انواع پنیر است که در شهر گودا در جنوب هلند تولید می‌شود. طعم، بافت و عطر پنیر گودا به طرز قابل توجهی با پنیر‌های دیگر متفاوت است. بسته به زمان فراوری بسیار متفاوت این پنیر از یک تا ۳۶ ماه، طعم آن بسیار متنوع است.

پنیر ماسکارپونه

کشور مبدا: ایتالیا

بافت: نرم و خامه‌ای

ماسکارپونه پنیرخامه‌ای و نرم ایتالیایی است که با شیر گاو یا خامه تولید می‌شود. پنیر ماسکارپونه جزو پنیر‌های تازه محسوب می‌شود و تحت فرایند تخمیر قرار نمی‌گیرد و به سادگی مثل پنیر خامه‌ای روی نان کشیده می‌شود.

پنیر موزارلا

کشور مبدا: ایتالیا

بافت: نرم و جویدنی

موزارلا یکی از مشهورترین پنیر‌های جهان است. این محصول در جنوب ایتالیا و به طور سنتی با شیر بوفالو تهیه می‌شده است، ولی اکنون با شیر گاو، بز و گوسفند تهیه می‌شود.

موزارلا بیشتر همراه غذا مصرف می‌شود.

کالری پنیر فتا کم است و مواد مغذی آن در صورتی که با شیر بز یا گوسفند درست شده باشد، بسیار بالاست و برای افرادی که به شیر گاو حساسیت دارند مفید است. پنیر فتا معمولا در محلول آب نمک بسته بندی می‌شود.

منبع: پارسینه

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟