ریشه درمان مسائل روانشناختی در بزرگسالی

چرا من باید برای بهبود و رشد خودم به گذشته‌ای که بد است و اصلا نمی‌خواهم به آن حتی فکر کنم بروم!؟

به گزارش رکنا ، این طبیعی‌ است که وقتی به گذشته رنج‌آور خود می‌روید دچار خشم و ناراحتی شوید اما باید تحمل روبرو شدن با واقعیات تلخ کودکی و خانوادگی را داشته باشید. شما نمی‌توانید بدون حل مسائل گذشته -حداقل در ذهن و روانتان- امروز حال خوبی را تجربه کنید!

فکر نکردن هم باعث نمی‌شود زخم های گذشته بهبود پیدا کنند! زیرا این مکانیزم سرکوب و اجتناب است که می‌خواهد شما را از آنچه آزارتان می‌دهد دور نگه بدارد؛ اما همچنان مسئله در ضمیر ناخودآگاه شما وجود دارد و اثراتش را می‌گذارد؛ حتی اگر شما از آن بی‌خبر باشید!

سرکوب خاطرات رنج‌آور کودکی

ممکن است چون خاطرات رنج‌آور کودکی را سرکوب و فراموش کرده‌اید؛ قضاوت کنید که کودکی برای شما خیلی خوب بوده یا چیز بدی به یادتان نمی‌آید و یا با ادراک اکنون بزرگسالی، مسائل کودکی‌تان را توجیه کنید یا غیرمهم بدانید!

اما مسائل کودکی که الان از نظر شما اهمیت ندارند برای شما در کودکی ممکن است فاجعه بوده و باعث تله‌ها یا طرحواره‌هایی در شما شده باشند! ما در رفتن به گذشته، دنبال ریشه یابی هستیم؛ نه مقصر یابی! می‌خواهیم در مسیر تشخیص، پذیرش و مسئولیت‌پذیری قرار بگیریم‌.

پرسش های مهم از خود درباره شرایط موجود

تشخیص و درک اینکه اصلا مسئله واقعی چیست؟! از کجا و چه وقت شروع شده است؟ چرا و به چه دلایلی به وجود آمده است؟ چطور و چگونه تکرار و تداوم یافته است؟ در تکرار و تداوم آن چه کسی یا چه کسانی تاثیر داشته‌اند؟ نقش و مسئولیت من در ایجاد و تکرار آن چه بوده است؟ راه‌حل‌های این مسئله چیست؟ برای حل این مسئله، من باید چه کار کنم؟ باید چه تغییراتی کنم و چه چیزهایی را در خودم‌‌ و زندگی تغییر بدهم؟

در نهایت تشخیص اینکه چگونه بزرگ شده‌ و چه روش تربیتی در خانواده داشته‌اید و توجه به رفتاری که والدین با شما داشته‌اند و پذیرش آنچه اتقاق افتاده و بر شما گذشته است؛ نقش مهمی در مسئولیت پذیری و درمان مسائل روانشناختی شما در بزرگسالی دارد.

شما بزرگسال هستید اما وقتی دچار تنش و هیجانات منفی می‌شوید؛ ناخودآگاه می‌خواهید با همان روشهای آموخته شده‌ی کودکی، مسائلتان را حل کنید! همان زمانهایی که دچار خشم و اضطراب و تحت فشار روانی بودید!

طبق همان‌ رفتارهایی که با شما داشته‌اند و همان برداشتهایی که در شما به وجود آمده است! اما برای اینکه با بخش بالغِ اکنون خود با مسائل روبرو شوید؛ لازم است ابتدا نسبت به عادتهای آموخته شده‌ی فکری و رفتاری خود از کودکی آگاه باشید و زخم کودک درون تان را بهبود ببخشیدآخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟