پاسخ به سوالات مهم والدین درباره کودکان

اگر فرزند دارید و درگیر مشکلات خاصی هستید در زمینه زندگی اجتماعی این مطلب را بخوانید.

پسر دو ساله من بچه‌های کوچک را خیلی دوست دارد. هروقت او کودکی را می‌بیند به او نزدیک می‌شود و اگر به او بگویم که نزدیک نشود یا برگردد او اهمیتی نمی‌دهد چگونه می‌توانم به او کمک کنم تا این مسئله را یاد بگیرد؟

فکر نکنید که فرزند دو ساله‌تان به شما گوش خواهد داد زیرا او برای این کار بسیار کوچک است که بفهمد در ارتباط با کودکان کوچک باید بسیار محتاط باشد.

او را در این شرایط کمی بترسانید دقیقاً مانند زمانی که کودک شما با حیوانات خانگی ناآشنا نزدیک می‌شود، اما در این موقعیت احتیاج است که شما از کودکان مراقبت کنید تا از فرزند خودتان. بهتر است شما دست او را بگیرید و به همراه او به کنار والدین کودک بروید و از آنها اسم و سن کودکشان را بپرسید و کمی راجع به فرزند خودتان بگویید و برای فرزندتان توضیح دهید بسیار خوب است که تو بچه‌ها را دوست داری اما ما نباید به آنها دست بزنیم و آن‌قدر به آنها نزدیک شویم که آنها بترسند در ضمن تو خیلی از آنها بزرگ هستی.

همیشه به او تذکر دهید که اگر کودکی را دید و خواست به او نزدیک شود ابتدا از شما سؤال کند و اجازه بگیرد و سپس حتماً او را همراهی کنید.

ما خیلی دوست داریم که به پارک برویم، اما بعضی از کودکان بسیار گستاخ هستند. چگونه می‌توانم به پسر شش ساله‌ام یاد بدهم وقتی که در صف قرار می‌گیرد و کسی قانون‌شکنی می‌کند چگونه باید با آنها مواجه شود؟

این یک مسئله بسیار حساس و ظریف است. مسلماً شما دوست ندارید که پسرتان شروع به جنگ کردن و دعوا بکند. همچنین نمی‌خواهید که او فردی ضعیف و بدون مقاومت بار بیاید.

سپس به او یکسری استراتژی‌هایی را یاد بدهید. به عنوان مثال اگر کسی در صف جلوی او قرار گرفت. به او بگوید که نفر بعدی من هستم و آخر صف هم آنجاست و اگر با بداخلاقی و صدای بلند بچه‌هامواجه شد صحنه را خالی نکند و خیلی آرام در صف باقی بماند.

به او بگویید که او می‌تواند در بعضی مواقع نزد شما بیاید و از شما کمک بگیرد، اما بهترین حالت این است که او بتواند خودش مسائل خود را حل کند.

به او یادآور شوید که خودخواه بودن یکی از رفتارهای نادرست و ناشایست است و این بهترین شرایط است که به کودک خود یاد بدهید که با ادب و باتربیت باشد.

ما در یک بلوک زندگی می‌کنیم که خانه‌ها به یکدیگر نزدیک هستند. بچه‌های همسایه همیشه بیرون از خانه مشغول بازی هستند و سروصدای زیادی تولید می‌کنند. آیا ایرادی ندارد اگر از آنها بخواهم که کمی آرام‌تر باشند؟

نه. به هیچ‌وجه، خیلی ساده و آرام راه بروید و به آنها بگویید شما و یا فرزندانتان می‌خواهید بخوابید کاری کنید، یا مطالعه کنید و از آنها بخواهید که لطفاً کمی آرام‌تر باشید. اگر آنها رعایت نکردند بهتر است با خانواده‌هایشان صحبت کرده و به آنها گوشزد کنید به دلیل نزدیک بودن ساختمان‌ها به یکدیگر این مسئله عذاب‌آور و سخت است بویژه در ساعات یک تا سه یا بعد از ساعت هفت و هشت که موقع خوابیدن بچه‌ها است. اما در نظر داشته باشید که کودکان شما نیز باید این مسائل را رعایت کنند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟