چگونه مادر شوهر یا مادر زن موفقی باشیم؟

به گزارش رکنا ، راهکارهای موثر در روابط خانوادگی را بخوانید.

اولین مهمان رسمی‌

یادمان باشد اولین‌های زندگی جاودانه است و بیشترین تاثیر را برای طول عمر به جا می‌گذارد‌. مثل اولین روز مدرسه، اولین جشن تولد، یا اولین آشنایی. این هم اولین مهمانی رسمی‌است که به افتخارشما برگزار شده است. احساس قلبی شما کاملا آشناست می‌دانم که قبل از ورود به مهمانی به چه چیزهایی فکر می‌کنید‌ و مطمئن هستم هدف شما از ورود به منزل فرزندتان توقع نامعقولی بدنبال ندارد‌. لذا سعی می‌کنید:

غرور مادری

حتماً پیش از آنکه در جست‌وجوی کشف نقطه ضعف‌ها باشید‌، به دنبال برجسته کردن نقاط قوت هستید‌. شما مایلید که فرزندتان بداند که به او افتخار می‌کنید‌. دوست دارید به دامادتان بفهمانید که چه دختر کدبانویی را تحویل او و خانواده‌اش داده‌اید یا به رخ عروستان بکشید که فرزندتان توان برپایی یک زندگی موفق را داشته است‌. این احساس کمی‌شما را مغرور نشان می‌دهد ولی واقعیت جز این است و شما مغرور نیستید بلکه از پله افتخار بالا رفته‌اید‌.

در این بالا رفتن از سکوی ترقی‌، سعی کنید دست فرزندتان را هم بگیرید‌. فراموش نکنید شما به عنوان مادر پیش از آنکه به خود ببالید به توانایی فرزندتان می‌بالید‌. پس سعی کنید این موضوع را درگفتار خود هم منتقل کنید اگر احساس فرزندتان را بخواهید‌، او دوست دارد از همسرش تعریف کنید چرا که به دنبال تأیید شماست‌. همین تأیید شما برای آنها بیش از هر هدیه ای ارزش دارد‌. آنان مجموعه وسایل زندگی را درخانه‌ای کوچک یا بزرگ جای داده‌اند تا به شما نشان دهند که از پس مقدمات یک زندگی موفق برآمده‌اند‌.

زنگ را نفشارید ! قبلا این نکات را با دقت مرور کنید:

مهمانی رسمی ‌است و این رسمیت به خاطر وجود شماست پس سعی کنید به افتخار جایگاهی که برای شما قائل شده‌اند مروری بر رفتارتان داشته باشید‌.

به سلیقه خودتان و دستپخت عروستان احترام بگذارید از حسن رفتار و زحمت دامادتان تقدیر کنید‌، به خاطر زحمتی که متحمل شدند بارها و بارها تشکر کنید‌، مطمئن باشید بعدها سرمایه خوبی را درو می‌کنید‌.

اگر وضع منزل و سلیقه و رفتار فرزندانتان شما را غافلگیر کرده و احساس می‌کنید آنها در شروع کار موفق هستند فقط از فرزندتان تقدیر نکنید‌، بلکه همسرش را مثال بزنید‌، سعی کنید از کلمات مناسب و جملات مفهوم و روشن استفاده کنید‌. جملاتی که دو پهلو است یا تعبیر و تفسیر به دنبال دارد به زبان نیاورید‌، به جای اینکه به عروستان بگویید دخترم هم مثل شما دستپخت خوبی دارد یا غذای او هم دست کمی‌از غذای شما ندارد بگویید جدا غذای عروس مثل غذای دختر دلچسب است شاید هم بهتر‌.

بعد بهترین غذاها را خواهید خورد یا غذایی را می‌خورید که تا به حال تجربه نکرده اید بگویید: خوش به حال دخترم که علاوه بر دستپخت خود از تجربه مادر شما هم بهره‌مند می‌شود‌.

از احساس فرزندانتان کسب اطلاع کنید‌. یادتان باشد خانه آنها حریم مخصوص خودشان است لذا حق دارند برای آن قوانین تعیین کنند و از شما بخواهند رعایت کنید لذا حتی از سر دلسوزی سعی نکنید قوانین آنها را تغییر دهید بلکه به آن احترام بگذارید‌. اگر نظر شما این است آینه آنها در ستون روبرویی نصب شود سعی کنید آن را در اولین روز زندگی طرح نکنید‌.

نکته‌بین و نکته‌سنج شوید، اما فقط به خاطر خودتان، زیرا دقت در گفتار و رفتار عروس یا دامادتان به شما کمک می‌کند رفتار مناسب را بروز دهید‌. به طور مثال اگر عروس شما حساسیت خاصی به خرج می‌دهد تا خود چای بریزد‌. شما هم منتظر بمانید تا خود او اقدام کند اگر دلش نمی‌خواهد ظرف‌های شام او را بشویید و فقط مایل است آن راخشک کنید سعی کنید آن را رعایت کنید هر وفت خواست به او کمک کنید‌. بی‌خود به قفسه‌های آنها سرک نکشید و از طرز چیدن ظروف ایراد نگیرید‌. تصور نکنید چون فرزندتان خیلی راحت با شما صحبت می‌کند یا به کمد شما سرک می‌کشد شما هم می‌توانید‌. چرا که رابطه شما دو طرفه است؛ رابطه مادر وفرزندی‌، در مورد زندگی فرزندتان شخص سومی‌هم مطرح است لذا معادله به هم می‌خورد‌. برای تساوی معادله نیاز به حسابگری دارید‌.

بجز خود به اطرافیان منتسب به خود هم تذکر دهید‌. ممکن است دخترتان یا پسرتان هم به عنوان اعضای خانواده به خانه عروس یا داماد جدید دعوت شده باشند‌. همین‌طور ممکن است آنها تجربه شما را نداشته باشند‌. سعی کنید بعضی نکات و حساسیت‌های شروع زندگی را به آنها هم یادآور شوید تا سوء تفاهمی‌رخ ندهد‌. به همسرتان تذکر دهید هنگام ورود به منزل دامادش در اولین دقایق در بالاترین نقطه اتاق ولو نشود و یا به سرعت پاهایش را دراز نکند‌. سعی نکند نسبت به طریقه نصب لوستر یا جای چراغ خواب تذکر دهد و یا برای جیر جیر در پیچ‌گوشتی به دست گیرد‌. چرا که این کارهای مردانه به عهده دامادتان است و ممکن است از این حرکات دلخور شود‌.

اگر گلدان پذیرایی احتیاج به هرس دارد لزومی‌ ندارد اقدام کننده پسرتان باشد‌. اجازه دهید دامادتان خودش به فکر بیفتد‌. به دخترتان هم تذکرهای مخصوص سلیقه خانم‌ها مفید است‌. اوهم باید سعی کند نسبت به عروس خانم محتاط برخورد کند واز رنگ پرده یا طریقه چیدن سفره ایراد نگیرد و سعی کند نسبت به رعایت‌های شما آگاه شود تا او وهم شما در برقراری ارتباط موفق باشید‌.

گرانبهاترین و بزرگ‌ترین هدیه‌ای که به تازه عروس یا دامادتان می‌دهید همان آخرین جملات پایان مهمانی است‌. باور داشته باشید تقدیم یک قطعه طلا یا فرش و ظرف‌های بلورین موثرتر از بخشیدن کلمات ارزشمند در قالب تقدیر و تشکر و جمله‌های محبت آمیز نیست‌.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟