به گزارش رکنا، اگر قصد خرید تلسوپ دارید باید به چند نکته مهم و اساسی توجه کرد که رعایت این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا تلسکوپ مورد نیاز خود را خریداری کنید.

تلسکوپ‌ها ویژگی‌های خاصی دارند که با توجه به این ویژگی‌ها می‌توان بهترین مورد را خرید، در ادامه به این ویژگی‌ها توجه شده است.

جمع‌آوری نور

جمع‌آوری نور را شاید بتوان مهم‌ترین کارکرد هر تلسکوپ دانست. مشاهده‌ی اجرام کم‌نور آسمان شب که اغلب با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند نیازمند این است که نور آن‌ها را تقویت کنیم. این کاری است که تلسکوپ با کمک آینه یا عدسی انجام می‌دهد.

بالا بردن توان تفکیک

شاید دقت کرده باشید که هنگام رانندگی در شب نور خودرویی که از روبه‌رو می‌آید در ابتدا و زمانی که فاصله‌ی آن از شما زیاد است به صورت تک‌نور دیده می‌شود. به تدریج و با کم شدن فاصله است که می‌توانید دو چراغ جلو خودرو را از هم تفکیک کنید. این بیان ساده‌ی مفهوم توان تفکیک است.

بزرگنمایی

اغلب گمان می‌شود بزرگنمایی مهم‌ترین کاری است که یک تلسکوپ انجام می‌دهد، اما در واقع این‌چنین نیست. بزرگنمایی یک تلسکوپ به راحتی و با عوض کردن چشمی (که کمی جلوتر راجع به آن صحبت می‌کنیم) قابل تغییر است.

تلسکوپ‌های ترکیبی

همان‌طور که از نام این دسته از تلسکوپ‌ها معلوم است، در ساختار اپتیکی این تلسکوپ‌ها از عدسی و آینه به‌طور هم‌زمان استفاده می‌شود. البته وظیفه‌ی اصلی جمع‌آوری نور مانند تلسکوپ‌های نیوتنی کماکان با آینه‌ی مقعر است، ولی قبل از رسیدن نور به آینه، یک عدسی در جلو دهانه‌ی تلسکوپ با تغییراتی که در پرتو نور ایجاد می‌کند باعث کاهش خطا‌های اپتیکی تلسکوپ می‌شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟