برگزاری نشست خبری دانشکده علوم پزشکی آبادان به مناسبت دهه فجر

 دکتر شکراله سلمان‌‎زاده در نشست خبری دانشکده علوم پزشکی آبادان که به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر برگزار شد، ضمن تبریک این ایام و تقدیر از حمایت همیشگی اهالی رسانه اظهار کرد: در یک سال گذشته حضور و همراهی اهالی رسانه کنار ما بسیار مهم بود و این حضور در مواجهه با تبلیغات غلط بسیار کارساز شد.

به گزارش خبرنگار وبدا از آبادان، وی اضافه کرد: در کنار هم بودن دانشکده علوم پزشکی آبادان و رسانه‌ها، باعث شد که نیازهای جامعه و مطالبات مردمی به گوش مسئولان برسد و برقراری این ارتباط موثر میان دانشکده و رسانه به سود مردم خواهد بود.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان افزود: از بهمن ماه سال گذشته تاکنون به صورت واقعی مهم‌ترین اقدام ما مبارزه با بیماری کووید 19 بوده است و در این مسیر تمهیدات و تجهیزات بسیاری را در نظر گرفتیم و عزیزان ما در بهداشت و درمان از بهورزانی که در روستاهای دورافتاده خدمات‌رسانی می‌کردند تا پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها به صورت شبانه‌روزی در کنار مردم بودند تا ایثارگرانه از سلامت ایشان دفاع کنند.

وی خاطرنشان کرد: در این بین اما مبارزه با ویروس کرونا ما را از ماموریت‌های قبلی‌مان عقب نیانداخت و به عنوان مثال با اینکه شاهد بودیم در بسیاری از نقاط جهان خدمات به مادر، نوزاد، سالمندان، مادران باردار و ... به خاطر درگیر بودن با کووید 19 کاهش داشت، در منطقه فعالیت ما این خدمت‌ها همانند گذشته و با جدیت ارائه می‌شد.

دکتر سلمان‌زاده بیان کرد: تا پایان امسال اخبار خوبی را از تبدیل شدن دانشکده علوم پزشکی آبادان به دانشگاه خواهیم شنید.

وی خطاب به اهالی رسانه حاضر در جلسه عنوان کرد: امیدوارم این روزها نیز همانند گذشته کنار ما باشید و بیش از قبل در این ایام به حضورتان نیاز داریم. موارد بستری و سرپایی ابتلا به کووید 19 در حال افزایش است و در عین حال رعایت دستورالعمل‌ها در شرایط کنونی افت داشته است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان اضافه کرد: وارد شدن به پیک جدید معنی‌اش بستری بیشتر و خدای نکرده مرگ و میر بالاتر است به همین خاطر در این روزها مردم و مسئولان باید کنار ما باشند تا از ورود به این پیک جلوگیری کنیم.

فعالیت های صورت‌گرفته در حوزه توسعه

در ادامه دکتر فرشید بهشتی، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی این دانشکده نیز اظهار کرد: از بهمن ماه سال گذشته با وجود اینکه بیمارستان آیت‌اله طالقانی آبادان به عنوان بیمارستان معین کووید 19 از گردونه درآمدزایی خارج شده بود، فعالیت‌های عمرانی و خدماتی خود را متوقف نکردیم.

وی اضافه کرد: در شرایط کنونی از ادارات دیگر منطقه می‌خواهیم که کمک حال دانشکده علوم پزشکی آبادان باشند و با برداشتن بار از روی دوش این دانشکده، همراهی کنند تا از این بحران عبور کنیم.

این معاون دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به برخی از فعالیت‌های صورت‌گرفته در حوزه فعالیتش از دهه فجر سال قبل تاکنون، تصریح کرد: ساخت ساختمان کارگاه پمپاژ معاونت دانشجویی با متراژ 98 متر مربع و با هزینه 950 میلیون تومانی پیگیری شد.

وی خاطرنشان کرد: احداث ساختمان ستاد مرکز بهداشت آبادان با بیش از یکهزار متر مربع زیربنا و احداث خانه بهداشت تنگه با 70متر مربع زیربنا از دیگر اقدامات صورت گرفته بود.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: تکمیل پارت سوم بیمارستان حضرت زینب (س) اروندکنار و تکمیل منازل 6واحدی پزشکان شادگان و 4واحدی و 2واحدی پزشکان خرمشهر نیز در همین ایام اجرایی شدند.

وی افزود: از دهه فجر سال قبل تا امروز همچنین مرکز جامع سلامت شهید موسوی خرمشهر و خانه‌های بهداشت شنه 2 و معمره صنگور نیز به بهره‌برداری رسیدند.

دکتر بهشتی همچنین به خرید یک میلیارد و 300میلیون تومان اقلام محافظت شخصی با توجه به پاندمی ویروس کرونا در ماه‌های گذشته اشاره کرد و گفت: پروژه‌های دیگری نیز داریم که به زودی وارد فاز اجرایی و افتتاح خواهند شد که از جمله آنها می‌توان به راه‌اندازی یک مرکز فوریت‌های پزشکی حد فاصل ورودی اصلی پالایشگاه تا فرودگاه اشاره کرد.

اضافه شدن مراکز و خانه‌های بهداشت

در بخش دیگری از این نشست خبری دکتر آرش یلالی، معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز اظهار کرد: از تمامی اهالی رسانه که در یک سال گذشته در جنگ با کرونا که هنوز هم ادامه دارد کنار ما بودند، نهایت قدردانی را دارم.

وی اضافه کرد: در همین یک سال با وجود مشکلات بسیار، شاهد آن بودیم که در آبادان علاوه بر ستاد مرکز بهداشت، یک مرکز بهداشت شهری و 2خانه بهداشت به ظرفیت‌های قبلی اضافه شدند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: در خرمشهر نیز شاهد افتتاح یک مرکز روستایی بودیم و مهم‌ترین مرکز شهری این منطقه یعنی مرکز شهید موسوی تعمیرات اساسی شد.

دکتر یلالی با بیان اینکه در شادگان شاهد احداث 2مرکز روستایی بودیم، افزود: احداث 2مرکز روستایی دیگر نیز در شهرستان آغاز شده است.

این معاون دانشکده علوم پزشکی آبادان با بیان اینکه فیزیک 2مرکز مهم آبادان یعنی مرکز بهداشتی چویبده و کوت شنوف زیبنده نبود، افزود: اعتباری با پیگیری رئیس دانشکده و نمایندگان محترم اختصاص داده شده و در ماه‌های آینده این 2مرکز تعمیرات اساسی خواهند شد.

وی ادامه داد: در طول روزهای پاندمی کووید 19 ظرفیت غربالگری و فعالیت در مراکز را تقویت کردیم و مراکز ما به دماسنج لیزری مجهز شدند ضمن اینکه در مرکزهای منتخب نیز مانیتور برای چک علائم حیاتی تعبیه شد.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان افزود: کار مهمی که با حمایت رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان اجرایی شد برگزاری آزمون برای جذب 64 بهورز برای ترمیم بدنه بهورزی این دانشکده بود و این کار تا تکمیل تشکیلات بهورزی ادامه خواهد داشت.

موفقیت‌های فرهنگی و دانشجویی

دکتر مسعود تراب‌پور، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز اظهار کرد: توسعه فضای خوابگاهی به متراژ ۲۱۰۰ مترمربع و گنجایش ۱۶۰ دانشجو با اعتباری بالغ بر ۹۰ میلیاردریال، افزایش فضای آشپزخانه و تجهیزات مربوطه، به میزان ۲۰ درصد با اعتبار ۵ میلیارد و افزایش فضای سلف سرویس خوابگاهی به مساحت ۱۲۰ مترمربع و اعتبار ۲ میلیارد ریال از جمله اقدامات صورت‌گرفته در این معاونت بود.

وی همچنین به افزایش فضای ورزشی یک مجتمع چندمنظوره به مساحت ۲۱۰۰ مترمربع و اعتبار اولیه ۱۰۰ میلیارد ریال، سالن بدنسازی به مساحت ۱۲۰ مترمربع و اعتبار ۵ میلیارد و افزایش فضای فرهنگی دانشجویی به مساحت ۲۰۰ مترمربع در فاز اول و ۲۰۰ متر مربع در فاز دوم با اعتبار مجموع ۲۰ میلیارد ریال نیز اشاره کرد.

این معاون دانشکده علوم پزشکی آبادان همچنین از کسب رتبه‌های بالا در جشنواره قرآن و عترت وزارت به تعداد ۷ رتبه برتر گفت و افزود: کسب رتبه پنجمی مسابقات ورزشی دانشجویان وزارت در بین ۶۸ دانشگاه از دیگر افتخارات کسب شده بود.

وی ادامه داد: در کنار فعالیت‌های دانشجویی، راه‌اندازی و مدیریت مرکز نفس(مرکز مراقبت از بیماران حاد تنفسی) با کمک سایر معاونت‌های دانشگاه را داشتیم و برای طی کردن دوره نقاهت بیماران مبتلا به کووید، با ۷۵ تخت در آن حضور مستقیم داشتیم و ارائه خدمات پشتیبانی برای آزمایشگاه تشخیص مولکولی ویژه کرونا را نیز اجرایی کردیم.

از بخش‌های جدید تا متخصصان تازه‌نفس

در ادامه دکتر هوشان شریعتی، معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان هم به گوشه‌ای از خدمات صورت‌گرفته در این معاونت اشاره کرد و گفت: در بیمارستان آیت‌اله طالقانی خرید دستگاه‎‌های اکسیژن‌ساز را داشتیم و در مجموعه بیمارستان‌های تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی آبادان شاهد نصب و راه‌اندازی 11دستگاه ونتیلاتور پرتابل و 37 دستگاه مبله بودیم.

وی راه‌اندازی 3اتاق ایزوله در بیمارستان شهید بهشتی و توسعه بخش دیالیز این بیمارستان را با همکاری معاونت توسعه دانشکده از دیگر اقدامات صورت‌گرفته در این معاونت برشمرد و افزود: راه‌اندازی اورژانس بیمارستان شهید بهشتی با ظرفیت 34تخت نیز در ماه‌های گذشته محقق شد.

دکتر شریعتی ادامه داد: نصب و راه‌اندازی دستگاه سی تی اسکن 16اسلایس در بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) خرمشهر، افتتاح بخش داخلی همین بیمارستان با 23 تخت، راه‌اندازی بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان ولیعصر با 6تخت و بخش ایزوله تنفسی در همین بیمارستان نیز اجرایی شدند.

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان همچنین از افتتاح اورژانس جدید الحاقی بیمارستان شهید معرفی‌زاده شادگان خبر داد و گفت: در این بیمارستان یک اتاق ایزوله تنفسی نیز آغاز به کار کرد، اتاق عمل بیمارستان یادشده با 4تخت فعال شد و همچنین شاهد بازسازی و راه‌اندازی آزمایشگاه بیمارستان شهید معرفی‌زاده بودیم.

راه اندازی بخش داخلی بیمارستان حضرت زنیب(س) اروندکنار با 14تخت و تجهیز و راه‌اندازی بانک خون همین بیمارستان و آغاز به کار بخش دیالیز بیمارستان یادشده در اروندکنار از دیگر فعالیت‌هایی بود که دکتر شریعتی به آنها اشاره کرد.

وی همچنین از راه‌اندازی کلینیک دندانپزشکی در خرمشهر گفت و خاطرنشان کرد: اضافه شدن پزشکان متخصص و فوق تخصص جدید به محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان را نیز از سال گذشته تاکنون شاهد بودیم.

ارتقای معاونت غذا و داروی آبادان به سطح 2

در ادامه این نشست دکتر زینب جوانمردی، معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی آبادان خاطرنشان کرد: از بهمن سال قبل تاکنون شاهد ارتقای معاونت غذا و داروی آبادان از سطح 3به سطح 2در رتبه‌بندی معاونت‌های غذا و داروی کشور بودیم.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی دستگاه gc fid در آزمایشگاه کنترل کیفی‌مان را اجرایی کردیم که در ایام گذشته تیراژ یکهزار نمونه را آزمایش کرده است.

معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی آبادان اضافه کرد: توزیع ملزومات پزشکی به مراکز بهداشتی، درمانی و بیمارستان‌ها، تهیه و توزیع بسته‌های بهداشتی به بیماران خاص و صعب‌العلاج نیز به صورت مکرر انجام شدند.

وی افزود: بیش از 700مورد بازرسی در راستای مبارزه با قاچاق کالا داشتیم که از این بین 100بازرسی منجر به کشف شد.

دکتر جوانمردی بیان کرد: در همین ایام 9پروانه تاسیس داروخانه در محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان صادر شد و 7واحد تولید ماسک در آبادان و خرمشهر هم فعال شدند، ضمن اینکه برای 5شرکت تجهیزات پزشکی و 2واحد کالای پزشکی نیز مجوز فعالیت صادر شد.

این معاون دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: پیگیر احداث کارخانه سرم‌سازی در آبادان هستیم، ضمن اینکه 2مورد نیز صدور مجوز شرکت پخش دارویی را در منطقه داشتیم.

پایش مکرر داروخانه‌ها، بررسی نسخ پزشکان بخش خصوصی، نظارت بر روند تجویز منطقی داروها و پیگیری کمبودهای دارویی منطقه از دیگر مواردی بود که دکتر جوانمردی به آنها اشاره کرد.

رشد در آموزش و پژوهش

همچنین دکتر عصمت رادمنش، مدیر آموزش و تحقیقات و فناوری دانشکده علوم پزشکی آبادان بیان کرد: در حوزه معاونت آموزشی موضوعاتی همچون افتتاح آزمایشگاه فیزیولوژی، آزمایشگاه بافت‌شناسی را داشتیم.

وی اضافه کرد: کسب عنوان رتبه اول فرایندهای آموزشی در حیطه بازنگری برنامه‌های آموزشی در جشنواره کشوری شهید مطهری و اخذ مجوز 3ساله مرکز آموزش مهارتی حرفه‌ای از موفقیت‌های اخیر این معاونت به شمار می‌روند.

دکتر رادمنش افتتاح پردیس بین‌المللی و شروع جذب دانشجوی خارجی را یک اتفاق بزرگ تعریف کرد و افزود: توسعه روابط بین‌الملل از طریق عقد تفاهم‌نامه، تخصیص فضای فیزیکی و تجهیز حوزه مدیریت بین‌الملل نیز شکل اجرایی به خود گرفتند.

وی به رشد صعودی h-index اشاره کرد و افزود: این رشد 13پله صعود را حاکی است، در این بین چاپ مقالات ما نیز رشد صعودی داشته و از 129مقاله در در سال 98 به 145 مقاله در سالجاری رسیده است.

مدیر آموزش و تحقیقات و فناوری دانشکده علوم پزشکی آبادان خاطرنشان کرد: رشد 8برابری طرح‌های فناورانه، رشد 4برابری چاپ مقالات دانشجویی و رشد فوق‌العاده تصویب طرح‌های پژوهشی (تصویب 194 طرح پژوهشی در 10ماه ابتدایی امسال) را نیز شاهد بودیم.

وی تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون 45 کارگاه و وبینار پژوهشی برگزار کردیم و مجوز آزمایشگاه سطح 3 بهداشت حرفه‌ای را کسب کردیم.

دکتر رادمنش گفت: کسب رتبه سوم یوسرن در بین دفاتر سراسر کشور و رشد 10800 پله‌ای در رتبه‌بندی وبومتریکس از دیگر موفقیت‌های دانشکده علوم پزشکی آبادان به شمار می‌روند.

وی اضافه کرد: در حوزه تحقیقات و فناوری نیز برای اولین بار موفق به اخذ امتیاز 5/96 در کشور شدیم.

دکتر امین منصور، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز به عملکرد این مرکز اشاره کرد و گفت: تکمیل و راه‌اندازی پایگاه شهری شادگان، تکمیل و راه‌اندازی پایگاه جاده‌ای روستای جفال، بهسازی کامل فضای فیزیکی مرکز پایش مراقبت‌های درمانی، تکمیل فضای فیزیکی مرکز هدایت عملیات بحران و دریافت 2آمبولانس کمک‌دار و 2محوره از بهمن سال قبل تا دهه فجر امسال محقق شده است.

وی از اضافه شدن 4دستگاه آمبولانس اورهال و بازسازی‌شده به مجموعه دانشکده علوم پزشکی آبادان خبر داد و افزود: تکمیل و تجهیز سوله بحران و اختصاص 7دستگاه آمبولانس و تیم عملیات ویژه اورژانس 115 برای انتقال بیماران کرونایی نیز اجرایی شد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشکده علوم پزشکی آبادان خاطرنشان کرد: در همین بازه زمانی 211هزار و 766 تماس دریافتی با اورژانس وجود داشته و این تماس‌ها منتج به شکل‌گیری 24هزار و 889 ماموریت شده که 13هزار و 222مورد از آنها نیاز به اعزام به بیمارستان داشتند.

وی همچنین به آموزش همگانی برای یکهزار و 464 نفر اشاره کرد و گفت: آموزش‌های کمک‌های اولیه در ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف منطقه توسط کارشناسان فوریت‌های پزشکی صورت گرفته است.

در این نشست علاوه بر رئیس و معاونان دانشکده علوم پزشکی آبادان دکتر حجت‌اله جانبی، معاون درمان این دانشکده و سید قاسم سعیدی، رئیس اداره بازرسی دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز حضور داشتند.برگزاری نشست خبری دانشکده علوم پزشکی آبادان به مناسبت دهه فجر

نشست خبری دانشکده علوم پزشکی آبادان با حضور رئیس این دانشکده و معاونین آن به مناسبت فرارسیدن سالگرد ایام پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار وبدا از آبادان، دکتر شکراله سلمان‌‎زاده در نشست خبری دانشکده علوم پزشکی آبادان که به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر برگزار شد، ضمن تبریک این ایام و تقدیر از حمایت همیشگی اهالی رسانه اظهار کرد: در یک سال گذشته حضور و همراهی اهالی رسانه کنار ما بسیار مهم بود و این حضور در مواجهه با تبلیغات غلط بسیار کارساز شد.

وی اضافه کرد: در کنار هم بودن دانشکده علوم پزشکی آبادان و رسانه‌ها، باعث شد که نیازهای جامعه و مطالبات مردمی به گوش مسئولان برسد و برقراری این ارتباط موثر میان دانشکده و رسانه به سود مردم خواهد بود.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان افزود: از بهمن ماه سال گذشته تاکنون به صورت واقعی مهم‌ترین اقدام ما مبارزه با بیماری کووید 19 بوده است و در این مسیر تمهیدات و تجهیزات بسیاری را در نظر گرفتیم و عزیزان ما در بهداشت و درمان از بهورزانی که در روستاهای دورافتاده خدمات‌رسانی می‌کردند تا پزشکان متخصص در بیمارستان‌ها به صورت شبانه‌روزی در کنار مردم بودند تا ایثارگرانه از سلامت ایشان دفاع کنند.

وی خاطرنشان کرد: در این بین اما مبارزه با ویروس کرونا ما را از ماموریت‌های قبلی‌مان عقب نیانداخت و به عنوان مثال با اینکه شاهد بودیم در بسیاری از نقاط جهان خدمات به مادر، نوزاد، سالمندان، مادران باردار و ... به خاطر درگیر بودن با کووید 19 کاهش داشت، در منطقه فعالیت ما این خدمت‌ها همانند گذشته و با جدیت ارائه می‌شد.

دکتر سلمان‌زاده بیان کرد: تا پایان امسال اخبار خوبی را از تبدیل شدن دانشکده علوم پزشکی آبادان به دانشگاه خواهیم شنید.

وی خطاب به اهالی رسانه حاضر در جلسه عنوان کرد: امیدوارم این روزها نیز همانند گذشته کنار ما باشید و بیش از قبل در این ایام به حضورتان نیاز داریم. موارد بستری و سرپایی ابتلا به کووید 19 در حال افزایش است و در عین حال رعایت دستورالعمل‌ها در شرایط کنونی افت داشته است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان اضافه کرد: وارد شدن به پیک جدید معنی‌اش بستری بیشتر و خدای نکرده مرگ و میر بالاتر است به همین خاطر در این روزها مردم و مسئولان باید کنار ما باشند تا از ورود به این پیک جلوگیری کنیم.

فعالیت های صورت‌گرفته در حوزه توسعه

در ادامه دکتر فرشید بهشتی، معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی این دانشکده نیز اظهار کرد: از بهمن ماه سال گذشته با وجود اینکه بیمارستان آیت‌اله طالقانی آبادان به عنوان بیمارستان معین کووید 19 از گردونه درآمدزایی خارج شده بود، فعالیت‌های عمرانی و خدماتی خود را متوقف نکردیم.

وی اضافه کرد: در شرایط کنونی از ادارات دیگر منطقه می‌خواهیم که کمک حال دانشکده علوم پزشکی آبادان باشند و با برداشتن بار از روی دوش این دانشکده، همراهی کنند تا از این بحران عبور کنیم.

این معاون دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به برخی از فعالیت‌های صورت‌گرفته در حوزه فعالیتش از دهه فجر سال قبل تاکنون، تصریح کرد: ساخت ساختمان کارگاه پمپاژ معاونت دانشجویی با متراژ 98 متر مربع و با هزینه 950 میلیون تومانی پیگیری شد.

وی خاطرنشان کرد: احداث ساختمان ستاد مرکز بهداشت آبادان با بیش از یکهزار متر مربع زیربنا و احداث خانه بهداشت تنگه با 70متر مربع زیربنا از دیگر اقدامات صورت گرفته بود.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه‌ریزی دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: تکمیل پارت سوم بیمارستان حضرت زینب (س) اروندکنار و تکمیل منازل 6واحدی پزشکان شادگان و 4واحدی و 2واحدی پزشکان خرمشهر نیز در همین ایام اجرایی شدند.

وی افزود: از دهه فجر سال قبل تا امروز همچنین مرکز جامع سلامت شهید موسوی خرمشهر و خانه‌های بهداشت شنه 2 و معمره صنگور نیز به بهره‌برداری رسیدند.

دکتر بهشتی همچنین به خرید یک میلیارد و 300میلیون تومان اقلام محافظت شخصی با توجه به پاندمی ویروس کرونا در ماه‌های گذشته اشاره کرد و گفت: پروژه‌های دیگری نیز داریم که به زودی وارد فاز اجرایی و افتتاح خواهند شد که از جمله آنها می‌توان به راه‌اندازی یک مرکز فوریت‌های پزشکی حد فاصل ورودی اصلی پالایشگاه تا فرودگاه اشاره کرد.

اضافه شدن مراکز و خانه‌های بهداشت

در بخش دیگری از این نشست خبری دکتر آرش یلالی، معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز اظهار کرد: از تمامی اهالی رسانه که در یک سال گذشته در جنگ با کرونا که هنوز هم ادامه دارد کنار ما بودند، نهایت قدردانی را دارم.

وی اضافه کرد: در همین یک سال با وجود مشکلات بسیار، شاهد آن بودیم که در آبادان علاوه بر ستاد مرکز بهداشت، یک مرکز بهداشت شهری و 2خانه بهداشت به ظرفیت‌های قبلی اضافه شدند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: در خرمشهر نیز شاهد افتتاح یک مرکز روستایی بودیم و مهم‌ترین مرکز شهری این منطقه یعنی مرکز شهید موسوی تعمیرات اساسی شد.

دکتر یلالی با بیان اینکه در شادگان شاهد احداث 2مرکز روستایی بودیم، افزود: احداث 2مرکز روستایی دیگر نیز در شهرستان آغاز شده است.

این معاون دانشکده علوم پزشکی آبادان با بیان اینکه فیزیک 2مرکز مهم آبادان یعنی مرکز بهداشتی چویبده و کوت شنوف زیبنده نبود، افزود: اعتباری با پیگیری رئیس دانشکده و نمایندگان محترم اختصاص داده شده و در ماه‌های آینده این 2مرکز تعمیرات اساسی خواهند شد.

وی ادامه داد: در طول روزهای پاندمی کووید 19 ظرفیت غربالگری و فعالیت در مراکز را تقویت کردیم و مراکز ما به دماسنج لیزری مجهز شدند ضمن اینکه در مرکزهای منتخب نیز مانیتور برای چک علائم حیاتی تعبیه شد.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان افزود: کار مهمی که با حمایت رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان اجرایی شد برگزاری آزمون برای جذب 64 بهورز برای ترمیم بدنه بهورزی این دانشکده بود و این کار تا تکمیل تشکیلات بهورزی ادامه خواهد داشت.

موفقیت‌های فرهنگی و دانشجویی

دکتر مسعود تراب‌پور، معاون دانشجویی و فرهنگی دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز اظهار کرد: توسعه فضای خوابگاهی به متراژ ۲۱۰۰ مترمربع و گنجایش ۱۶۰ دانشجو با اعتباری بالغ بر ۹۰ میلیاردریال، افزایش فضای آشپزخانه و تجهیزات مربوطه، به میزان ۲۰ درصد با اعتبار ۵ میلیارد و افزایش فضای سلف سرویس خوابگاهی به مساحت ۱۲۰ مترمربع و اعتبار ۲ میلیارد ریال از جمله اقدامات صورت‌گرفته در این معاونت بود.

وی همچنین به افزایش فضای ورزشی یک مجتمع چندمنظوره به مساحت ۲۱۰۰ مترمربع و اعتبار اولیه ۱۰۰ میلیارد ریال، سالن بدنسازی به مساحت ۱۲۰ مترمربع و اعتبار ۵ میلیارد و افزایش فضای فرهنگی دانشجویی به مساحت ۲۰۰ مترمربع در فاز اول و ۲۰۰ متر مربع در فاز دوم با اعتبار مجموع ۲۰ میلیارد ریال نیز اشاره کرد.

این معاون دانشکده علوم پزشکی آبادان همچنین از کسب رتبه‌های بالا در جشنواره قرآن و عترت وزارت به تعداد ۷ رتبه برتر گفت و افزود: کسب رتبه پنجمی مسابقات ورزشی دانشجویان وزارت در بین ۶۸ دانشگاه از دیگر افتخارات کسب شده بود.

وی ادامه داد: در کنار فعالیت‌های دانشجویی، راه‌اندازی و مدیریت مرکز نفس(مرکز مراقبت از بیماران حاد تنفسی) با کمک سایر معاونت‌های دانشگاه را داشتیم و برای طی کردن دوره نقاهت بیماران مبتلا به کووید، با ۷۵ تخت در آن حضور مستقیم داشتیم و ارائه خدمات پشتیبانی برای آزمایشگاه تشخیص مولکولی ویژه کرونا را نیز اجرایی کردیم.

از بخش‌های جدید تا متخصصان تازه‌نفس

در ادامه دکتر هوشان شریعتی، معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان هم به گوشه‌ای از خدمات صورت‌گرفته در این معاونت اشاره کرد و گفت: در بیمارستان آیت‌اله طالقانی خرید دستگاه‎‌های اکسیژن‌ساز را داشتیم و در مجموعه بیمارستان‌های تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی آبادان شاهد نصب و راه‌اندازی 11دستگاه ونتیلاتور پرتابل و 37 دستگاه مبله بودیم.

وی راه‌اندازی 3اتاق ایزوله در بیمارستان شهید بهشتی و توسعه بخش دیالیز این بیمارستان را با همکاری معاونت توسعه دانشکده از دیگر اقدامات صورت‌گرفته در این معاونت برشمرد و افزود: راه‌اندازی اورژانس بیمارستان شهید بهشتی با ظرفیت 34تخت نیز در ماه‌های گذشته محقق شد.

دکتر شریعتی ادامه داد: نصب و راه‌اندازی دستگاه سی تی اسکن 16اسلایس در بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) خرمشهر، افتتاح بخش داخلی همین بیمارستان با 23 تخت، راه‌اندازی بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان ولیعصر با 6تخت و بخش ایزوله تنفسی در همین بیمارستان نیز اجرایی شدند.

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی آبادان همچنین از افتتاح اورژانس جدید الحاقی بیمارستان شهید معرفی‌زاده شادگان خبر داد و گفت: در این بیمارستان یک اتاق ایزوله تنفسی نیز آغاز به کار کرد، اتاق عمل بیمارستان یادشده با 4تخت فعال شد و همچنین شاهد بازسازی و راه‌اندازی آزمایشگاه بیمارستان شهید معرفی‌زاده بودیم.

راه اندازی بخش داخلی بیمارستان حضرت زنیب(س) اروندکنار با 14تخت و تجهیز و راه‌اندازی بانک خون همین بیمارستان و آغاز به کار بخش دیالیز بیمارستان یادشده در اروندکنار از دیگر فعالیت‌هایی بود که دکتر شریعتی به آنها اشاره کرد.

وی همچنین از راه‌اندازی کلینیک دندانپزشکی در خرمشهر گفت و خاطرنشان کرد: اضافه شدن پزشکان متخصص و فوق تخصص جدید به محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان را نیز از سال گذشته تاکنون شاهد بودیم.

ارتقای معاونت غذا و داروی آبادان به سطح 2

در ادامه این نشست دکتر زینب جوانمردی، معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی آبادان خاطرنشان کرد: از بهمن سال قبل تاکنون شاهد ارتقای معاونت غذا و داروی آبادان از سطح 3به سطح 2در رتبه‌بندی معاونت‌های غذا و داروی کشور بودیم.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی دستگاه gc fid در آزمایشگاه کنترل کیفی‌مان را اجرایی کردیم که در ایام گذشته تیراژ یکهزار نمونه را آزمایش کرده است.

معاون غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی آبادان اضافه کرد: توزیع ملزومات پزشکی به مراکز بهداشتی، درمانی و بیمارستان‌ها، تهیه و توزیع بسته‌های بهداشتی به بیماران خاص و صعب‌العلاج نیز به صورت مکرر انجام شدند.

وی افزود: بیش از 700مورد بازرسی در راستای مبارزه با قاچاق کالا داشتیم که از این بین 100بازرسی منجر به کشف شد.

دکتر جوانمردی بیان کرد: در همین ایام 9پروانه تاسیس داروخانه در محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان صادر شد و 7واحد تولید ماسک در آبادان و خرمشهر هم فعال شدند، ضمن اینکه برای 5شرکت تجهیزات پزشکی و 2واحد کالای پزشکی نیز مجوز فعالیت صادر شد.

این معاون دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: پیگیر احداث کارخانه سرم‌سازی در آبادان هستیم، ضمن اینکه 2مورد نیز صدور مجوز شرکت پخش دارویی را در منطقه داشتیم.

پایش مکرر داروخانه‌ها، بررسی نسخ پزشکان بخش خصوصی، نظارت بر روند تجویز منطقی داروها و پیگیری کمبودهای دارویی منطقه از دیگر مواردی بود که دکتر جوانمردی به آنها اشاره کرد.

رشد در آموزش و پژوهش

همچنین دکتر عصمت رادمنش، مدیر آموزش و تحقیقات و فناوری دانشکده علوم پزشکی آبادان بیان کرد: در حوزه معاونت آموزشی موضوعاتی همچون افتتاح آزمایشگاه فیزیولوژی، آزمایشگاه بافت‌شناسی را داشتیم.

وی اضافه کرد: کسب عنوان رتبه اول فرایندهای آموزشی در حیطه بازنگری برنامه‌های آموزشی در جشنواره کشوری شهید مطهری و اخذ مجوز 3ساله مرکز آموزش مهارتی حرفه‌ای از موفقیت‌های اخیر این معاونت به شمار می‌روند.

دکتر رادمنش افتتاح پردیس بین‌المللی و شروع جذب دانشجوی خارجی را یک اتفاق بزرگ تعریف کرد و افزود: توسعه روابط بین‌الملل از طریق عقد تفاهم‌نامه، تخصیص فضای فیزیکی و تجهیز حوزه مدیریت بین‌الملل نیز شکل اجرایی به خود گرفتند.

وی به رشد صعودی h-index اشاره کرد و افزود: این رشد 13پله صعود را حاکی است، در این بین چاپ مقالات ما نیز رشد صعودی داشته و از 129مقاله در در سال 98 به 145 مقاله در سالجاری رسیده است.

مدیر آموزش و تحقیقات و فناوری دانشکده علوم پزشکی آبادان خاطرنشان کرد: رشد 8برابری طرح‌های فناورانه، رشد 4برابری چاپ مقالات دانشجویی و رشد فوق‌العاده تصویب طرح‌های پژوهشی (تصویب 194 طرح پژوهشی در 10ماه ابتدایی امسال) را نیز شاهد بودیم.

وی تصریح کرد: از سال گذشته تاکنون 45 کارگاه و وبینار پژوهشی برگزار کردیم و مجوز آزمایشگاه سطح 3 بهداشت حرفه‌ای را کسب کردیم.

دکتر رادمنش گفت: کسب رتبه سوم یوسرن در بین دفاتر سراسر کشور و رشد 10800 پله‌ای در رتبه‌بندی وبومتریکس از دیگر موفقیت‌های دانشکده علوم پزشکی آبادان به شمار می‌روند.

وی اضافه کرد: در حوزه تحقیقات و فناوری نیز برای اولین بار موفق به اخذ امتیاز 5/96 در کشور شدیم.

اعزام اورژانس به 24000ماموریت

دکتر امین منصور، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز به عملکرد این مرکز اشاره کرد و گفت: تکمیل و راه‌اندازی پایگاه شهری شادگان، تکمیل و راه‌اندازی پایگاه جاده‌ای روستای جفال، بهسازی کامل فضای فیزیکی مرکز پایش مراقبت‌های درمانی، تکمیل فضای فیزیکی مرکز هدایت عملیات بحران و دریافت 2آمبولانس کمک‌دار و 2محوره از بهمن سال قبل تا دهه فجر امسال محقق شده است.

وی از اضافه شدن 4دستگاه آمبولانس اورهال و بازسازی‌شده به مجموعه دانشکده علوم پزشکی آبادان خبر داد و افزود: تکمیل و تجهیز سوله بحران و اختصاص 7دستگاه آمبولانس و تیم عملیات ویژه اورژانس 115 برای انتقال بیماران کرونایی نیز اجرایی شد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشکده علوم پزشکی آبادان خاطرنشان کرد: در همین بازه زمانی 211هزار و 766 تماس دریافتی با اورژانس وجود داشته و این تماس‌ها منتج به شکل‌گیری 24هزار و 889 ماموریت شده که 13هزار و 222مورد از آنها نیاز به اعزام به بیمارستان داشتند.

وی همچنین به آموزش همگانی برای یکهزار و 464 نفر اشاره کرد و گفت: آموزش‌های کمک‌های اولیه در ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف منطقه توسط کارشناسان فوریت‌های پزشکی صورت گرفته است.

در این نشست علاوه بر رئیس و معاونان دانشکده علوم پزشکی آبادان دکتر حجت‌اله جانبی، معاون درمان این دانشکده و سید قاسم سعیدی، رئیس اداره بازرسی دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز حضور داشتند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟