به گزارش رکنا ، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص خودروهای کارکرده وارداتی گفت: «از طریق مناقصه خودروهای وارداتی ادارات دولتی و همچنین خودروهای کارکرده وارداتی مورد استفاده در بنادر می‌توان این نوع خودروها را به دست مردم رساند.»

این روزها با توجه به بسته بودن واردات خودروها به کشور صحبت‌های گوناگونی در خصوص آزادسازی واردات نمونه‌های صفر کیلومتر، کارکرده و حتی هیبریدی‌ها شده است. با این وجود هنوز هیچ اتفاقی در زمینه ورود این خودروها به کشور پس از بسته شدن واردات خودرو صورت نگرفته است.

 طرح ساماندهی بازار خودرو و مباحث آن

 منصوری ابتدا به ذکر نکاتی در خصوص طرح ساماندهی بازار خودرو پرداخت: «مهم‌ترین اصل طرح ساماندهی بازار خودرو به خصوصی‌سازی مربوط می‌شود که مقرر شد ظرف یک سال کارهای آن انجام شود. این بحث خصوصی‌سازی می‌تواند صنعت خودرو را نجات دهد و در صورتی که کارهای مربوط به آن انجام نشود در آینده می‌تواند عواقب بدی داشته باشد. از جمله مباحث دیگر می‌توان به ورود خودروهای خارجی یا وارداتی اشاره کرد که همچنان با این قضیه مخالفت می‌شود.»

 فروش خودروهای وارداتی ادارات دولتی

 وی در رابطه با فروش خودروهای وارداتی کارکرده ادارات دولتی گفت: «ما پیشنهاد دادیم که حداقل ادارات دولتی خودروهای خود را در مناقصات به مردم بفروشند و خودروهای دولتی بتواند به عنوان نمونه‌های خارجی دست دوم به مردم برسد. خودروهای دست دوم بنادر هم می‌تواند به سایر نقاط کشور راه پیدا کند و از آن‌ها نیز به عنوان نمونه‌های دست دوم استفاده کرد. در نتیجه با ورود خودروهای وارداتی کارکرده به بازار تا حدودی دلالان نیز از این قضیه خارج خواهند شد. این نکته را نیز باید گفت، خودرویی که نمونه صفر کیلومتر آن ۴۰ هزار دلار قیمت دارد در نمونه کارکرده ممکن است قیمت آن حتی به ۳ هزار دلار برسد. در صورتی که وضعیت منابع ارزی کشور مناسب بود می‌شد که خودروهای کارکرده با وضعیت سالم و منظم را به کشور وارد کرد.»

 صادرات خودروهای بنادر به اسم اسقاط

 وی ادامه داد: «نکته جالب اینجاست که خودروهای کارکرده بنادر ایران به خارج از کشور صادر می‌شود و این کار به اسم اسقاط صورت می‌پذیرد. در صورتی که اسقاط انجام نمی‌شود و این خودروها کارکردی ممکن است در حدود ۵۰ هزار کیلومتر داشته باشد. چنین مواردی نشان‌دهنده این است که دست‌هایی در این کار وجود دارد و طرح ورود خودروهای کارکرده بنادر به کشور را ما نزدیک به یک سال و نیم است که پیشنهاد دادیم. با این وجود همچنان اتفاقی در زمینه ورود این خودروها به بازار کشور رخ نداده است. اگر دولت تعرفه بگیرد و چنین خودروهایی در کشور توزیع شود می‌تواند برای مردم بسیار مفید باشد. به عنوان مثال خودروهای بنز صفر کیلومتر که در کشور تنها ۵۰ هزار کیلومتر کارکرد دارند به راحتی می‌تواند در دسترس مردم قرار گیرد.»

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟