این روزها با موج جدید افزایش‌قیمت‌ها، نرخ برخی از خودروها افزایش بسیار بیشتری نسبت به سایر خودروهای همکلاس یا هم‌ رده خود داشته است‌. حال این پرسش مطرح می‌شود که دلیل افزایش جهشی قیمت در برخی از خودروها نسبت به سایرین چیست؟

در پاسخ باید گفت این موضوع سه دلیل اصلی دارد.

اولین دلیل آن تقاضای بیشتر برای آن خودرو در بازار است که به‌دلایل متعدد چون پرستیژ، طراحی جذاب یا کیفیت ساخت بسیار بالاتر نسبت به رقبا، همچنین قیمت اولیه مناسب و رقابتی یا جدید و جذاب‌ بودن برای بازار باعث تقاضای زیاد برای آن خودرو در کوتاه‌ مدت می‌شود. این تقاضای بالا ممکن است به یکی از این دلایل یا ترکیبی از دو یا چند دلیل ذکر شده رخ دهد. در هر صورت تقاضا برای یک کالا در حالی که عرضه آن بسیار کمتر یا حتی روبه‌کاهش است، سبب افزایش قیمت در حاشیه بازار می‌شود.

دومین دلیل، اطلاع دست‌اندرکاران و دلالان از توقف تولید یا واردات یک خودرو محبوب در آینده نزدیک است؛ چنانچه خودرو محبوب و پرطرفدار دیگر امکان واردات نداشته باشد یا اینکه به تعداد کمی در گمرک از آن موجود باشد، یا تولید محصول روبه کاهش یا قطع شدن باشد قیمت آن خودرو در حاشیه بازار با افزایش شدید در کوتاه‌ مدت روبه‌رو خواهد شد. نمونه بارز این موضوع را می‌توان در بازار خودروهای ساخت داخل در مورد پژو2008 مثال زد.

در نهایت سومین دلیل، تقاضا برای یک خودرو و عدم عرضه مستقیم آن توسط شرکت تولیدکننده یا واردکننده است که سبب می‌شود مشتریان و علاقه‌مندان به آن خودرو مجبور شوند، برای خریداری آن حتما به بازار مراجعه کنند زیرا امکان خرید مستقیم از نمایندگی یا شرکت تولیدکننده وجود ندارد، در نتیجه آن خودرو با افزایش شدید قیمت در حاشیه بازار روبه‌رو می‌شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟