سارقان خانه در مشهد نقره‌داغ شدند

 چند شبانه روز می شد که مأموران ردشان را زده بودند و خودرو سواری سفیدرنگ چینی شان را هم شناسایی کرده بودند. اما تا مأموران به خودشان بیایند، سارقان همچون ماهی قزل آلا که در زمان شکار لزج می شود و از چنگ صیاد می گریزد، متهمان این پرونده نیز به دل جاده زدند و دیگر اثری از آن ها پیدا نشد.

در مستندات به دست آمده برای مأموران روشن شده بود که 2متهم این پرونده در سرقت خانه های مسکونی در محدوده قاسم آباد و بولوار دانشجوی مشهد نقش داشته اند، زیرا هم دوربین های مداربسته چند خانه دیگر لحظه ارتکاب جرمشان را ثبت کرده بود و هم ردپای یک خودرو سفید یخچالی چینی در همه این سرقت ها دیده می شد.

آخرین باری که مأموران اداره مبارزه با سرقت پلیس آگاهی مرکز استان خراسان رضوی رد خودرو ام وی ام مدنظر را زده بودند، در یکی از مناطق غربی کشور بود. از قضا همین سرنخ ابعاد تازه تری به پیگیری های پلیسی پرونده داد و منجر به ردگیری خودرو متهمان در یکی از جاده های جنوب کشور شد؛ جاده ای که سارقان تحت تعقیب درحال حرکت از خوزستان به سمت مشهد بودند.

راننده انگار که در گوش هایش پنبه فرو کرده باشد، صدای اخطار های افسر پلیس را نمی شنید. او قصد داشت که به هر طریقی شده است خودش را به شهر برساند و بعد هم در کوچه پس کوچه های مشهد از دید مأموران مخفی شود. برای همین هم باسرعت بسیار زیاد در جاده می تاخت.

دیگر جایی برای درنگ نبود. سرتیم این عملیات دست به اسلحه برد و با استفاده از قانون به کارگیری سلاح ابتدا چند تیر هوایی شلیک کرد. راننده ام وی ام اما همچنان به سرعت مسیر را طی می کرد. رسیدن خودرو متهم و هم دستش به شهر ریسک عملیات را چندبرابر می کرد و احتمال بروز خسارت های مالی و جانی را در پی داشت. از همین رو سرتیم عملیات به ناچار به سمت چرخ های خودرو تحت تعقیب نشانه روی کرد و بعد هم ماشه را برای چندمرتبه چکاند.

گلوله های گداخته شده سلاح قانون یکی پس از دیگری بر پیکر خودرو چینی که پلاکش هم مخدوش شده بود، می نشست و هربار از سرعت آن می کاهید تا اینکه چرخ های عقب به واسطه اصابت گلوله ترکیدند و همین موجب شد متهمان در کنار جاده متوقف شوند.

اگرچه آن ها تصمیم داشتند با پای پیاده به فرارشان ادامه دهند، عزم جدی پلیس مانع از ادامه مسیرشان شد و در یک چشم برهم زدن در چنگ قانون افتادند.

آن ها منکر هرگونه جرمی شده بودند و از این طریق می خواستند تیم تحقیقاتی پلیس را فریب دهند، اما همه چیز دیگر تمام شده بود؛ مأموران مستندات و ادله لازم را علیه 2سارق به دام افتاده داشتند. آن ها که دیگر دستشان برای قانون رو شده بود، ابتدا با مقصرجلوه دادن یکدیگر قصد داشتند به نوعی دامن خود را از این ننگ پاک کنند، ولی این اقدام هم سودی به حالشان نداشت و آنچه از شواهد پرونده پیدا بود، نقش پررنگ این افراد در سرقت های سریالی از خانه های مشهد بود.

کارآگاهان اداره مبارزه با سرقت پلیس آگاهی مشهد نیز در بازرسی از خودرو متهمان، تعدادی دیلم ، مقداری زیورآلات و مقادیری تریاک کشف کردند.

آنچه هنوز در این پرونده مشخص نبود، اعتراف صریح سارقان به ارتکاب سرقت های سریالی در مشهد بود که روز گذشته رئیس پلیس آگاهی استان خراسان رضوی به دیگر ابعاد این پرونده اشاره کرد و گفت که هر 2متهم ضمن اقرار به جرائم پی در پی شان، راز سرقت های سریالی شان را در مناطق مختلف شهر مشهد برملا کردند.

به گفته سرهنگ جواد شفیع زاده، هنوز مشخص نیست سارقان این پرونده به چند خانه مسکونی دستبرد زده‌اند، اما تاکنون 7مال باخته شناسایی شده و برای تنظیم شکایت خود علیه این افراد به پلیس آگاهی مراجعه کرده اند. همچنین تحقیقات این پرونده ادامه دارد.

این مقام ارشد پلیس آگاهی استان در ادامه به طرح مهار مجرمان، سارقان و مال خران اموال مسروقه اشاره کرد و از دستگیری 660متهم دراین زمینه خبر داد. براساس اعلام سرهنگ شفیع زاده این متهمان در سلسله عملیات های مجدانه پلیس در 48ساعت گذشته در استان دستگیر شدند و تاکنون 1048فقره سرقت از این افراد کشف شده است. این مقام انتظامی خراسان رضوی بیان کرد که این طرح ضربتی که از ابتدای امسال آغاز شده است، همچنان و باقدرت از سوی پلیس ادامه دارد.

آیا این خبر مفید بود؟