کاهش ۵۰ درصدی ذخایر آب سدهای خراسان رضوی

به گزارش خبرنگار رکنا، سعید خجسته پور با بیان مطلب فوق افزود: قسمتی از انرژی برق در کشور ما توسط نیروگاه های برق آبی تامین می‌شود. در سال آبی جاری با کاهش تقریبی میانگین ۵۳ درصدی بارش ها نسبت به میانگین دراز مدت در کشور مواجه هستیم و میزان حجم آب ذخیره شده موجود سدهای کشور به کمتر از نصف نسبت به حجم آب ذخیره شده سال گذشته کاهش پیدا کرده است. 

خجسته پور افزود: خشکسالی و کم بارشی ها سالجاری ضرر های اقتصادی مستقیم و بسیار سنگینی به شاغلان بخش کشاورزی وارد نموده که اجرای سیاست های حمایتی به منظور جبران بخشی از خسارت های عظیم وارده ضروری است. 

وی افزود: در سال های آبی اخیر که بارش های مناسب بیش از حد نرمال رخ داد افرادی غیر متخصص در زمینه اقلیم شناسی مدعی شدند به دلیل تغییر در چرخه های اقیانوسی و .... ایران وارد دوره ترسالی ۲۰ یا ۳۰ ساله شده است که طرح این موضوعات با واقعیت آماری سال های گذشته و موضوعات مطرح جوامع علمی و تاثیرات گرمایش جهانی در تناقض و نهایتا خشکسالی بی سابقه سال جاری بی پایه بودن این حدس و گمان را به اثبات رساند. 

رئیس اداره آب منطقه ای نیشابور افزود: بیش از ۹۰ درصد آب مصرفی کشور در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد که حدود ۵۵ درصد این آب از آبخوان های زیر زمینی تامین می گردد.

وی همچنین اشاره کرد: مجموع بارش ها در شهرستان نیشابور از ابتدای سال آبی تاکنون ۸۶ میلیمتر بوده که نسبت به سال آبی گذشته با ۲۶۲ میلیمتر و میانگین دراز مدت ۳۰ ساله با ۲۲۱ میلیمتر به ترتیب ۶۷ و ۶۱ درصد کاهش بارش را شاهد بوده ایم و متاسفانه رکورددار میزان کاهش بارش در استان نسبت به آمار دراز مدت هستیم.

وی ادامه داد:در حوضه سد بار سال گذشته به دلیل وجود روان آب های مناسب علاوه بر تامین آب حق آبه روستاهای پائین دست و همچنین رها سازی حق آبه زیست محیطی، حدود ۱۴ میلیون متر مکعب به ذخایر آب سد بار اضافه و حجم آب سد به ۲۱/۷ میلیون مترمکعبی رسید. در حالی که از ابتدای سال آبی جاری فقط ۲۷۰ هزار مترمکعب ورودی آب به سدبار را داشته ایم و هم اکنون حجم آب این سد به کمتر از ده میلیون مترمکعب رسیده است. 

خجسته پورگفت:در حال حاضر آب سد بار به منظور تامین آب مصرفی مجتمع فولاد خراسان مورد استفاده قرار می گیرد و چنانچه تامین اعتبار مورد نیاز باقیمانده به میزان ۲۰ میلیارد ریال انجام و پیمانکار به تعهدات خود عمل کند امیدواریم تا یک‌ماه آینده آب شرب شهر فیروزه از سد بار تامین گردد.

بهشیدپور/نیشابور

آیا این خبر مفید بود؟