نمایشگاه جهانی خوشنویسی کشورهای جاده ابریشم در مشهد گشایش یافت

به گزارش خبرنگار رکنا، مراسم افتتاح این نمایشگاه با حضور اشرف بروجردی مشاور رییس جمهوری و رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حجت الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران، محمد رضا کلائی شهردار مشهد ، عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان، سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو و محمد علی باقرزاده طوسی رییس انجمن خوشنویسان مشهد در محل موزه بزرگ مشهد برگزار شد.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در این مراسم گفت: این افتخار بسیار بزرگی است که نصیب ما شده و ما در چند قدمی آثار فاخر هنرمندان کشورهای مختلف هستیم ، در زمانه خاکستری کرونایی که دعوت به ماندن در خانه می شویم در این مکان برای گرامیداشت هنر فاخر خوشنویسی به عنوان میراث نیاکان گردهم آمده ایم.

دکتر حجت‌الله ایوبی افزود: شهر مشهد قلب تپنده ارادت مسلمانان جهان و مهد هنرهای ارزنده از جمله هنر فاخر خوشنویسی است، جا دارد از مجموعه بزرگ شهرداری مشهد برای میزبانی این رخداد بزرگ فرهنگی تقدیر و تشکر شود، با تلاش و مساعدت رییس مرکز اسناد و کتابخانه ملی و رایزنهای فرهنگی ایران در کشور های مختلف برگزاری این مهم امکانپذیر شده است، در این نشست هنر مندان بزرگی از کشور های برادر و همزبان افغانستان و تاجیکستان حضور دارند که از آنها هم تقدیر و تشکر می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از تفاوتهای مهم معنوی تمدن های غرب و شرق هنر خوشنویسی است، آنها هنر خوشنویسی ندارند، فرمانروایان معنوی کشورهای مشرق زمین ادیبان انها هستند در این زمینه هنر خوشنویسی از جایگاه ویژه برخوردار است و بسیاری از هنرهای دیگر وامدار تعالی این هنر زیبا هستند.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: ما اگر نگران نابودی ریشه فرهنگی خود هستیم ترویج هنر خوشنویسی و سایر هنرهای کهن می تواند به ما کمک کند، یک تابلو خوشنویسی می تواند سبک زندگی ما را عوض کند، پیشنهاد می‌کنم مسوولان از بودجه های عمومی آثار فاخر هنرمندان را خریداری و در ادارات و محل کار نصب کنند، این می‌تواند بهترین سرمایه گذاری فرهنگی باشد. 

وی با بیان اینکه گردهمایی بزرگی را در این دوره شاهد هستیم که پیش از این کم‌سابقه بوده است افزود: بیش از هزار اثر از ۲۰۰ هنرمند سراسر جهان به دبیرخانه این جشنواره رسیده که از میان آنها ۶۵۵ اثر را در یک هفته نمایش خواهیم داد که هر شب یک کشور، تعدادی از آثارش را رونمایی خواهد کرد.

مشهد-رکنا-محمدعلی میرشکار

آیا این خبر مفید بود؟