اهدای بیش از ۷۰۰ مورد پلاسمای خون در خراسان رضوی

به گزارش رکنا، مجید عبداللهی مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی گفت: از ابتدای اردیبهشت ماه امسال تاکنون که طرح اهدای پلاسمای بیماران بهبودیافته کرونایی آغاز شده است، بیش از ۷۰۰ مورد اهدای پلاسما در خراسان رضوی داشته‌ایم که اکثر این موارد، مورد استفاده بیماران نیازمند به این ماده حیاتی قرار گرفته اند و تعدادی هم در بانک خون ذخیره‌سازی شده است.

وی افزود: استفاده از پلاسمای بهبود یافتگان ویروس کرونا به‌دلیل وجود پادتن ضدویروس در نجات بیماران کرونایی مفید فایده واقع می شود.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی با بیان اینکه پلاسما‌ها تا یک سال قابل نگهداری است، ادامه داد: اهدای پلاسما برای فرد بهبودیافته هیچگونه نگرانی‌ندارد، فرد بهبود یافته می تواند از ۲۸ تا ۹۰ روز پس از بهبودی مراجعه کند و قبل و بعد از این زمان پلاسما خاصیت لازم را ندارد.

عبداللهی بیان کرد: توصیه ما به بهبودیافتگان کرونایی این است که به فاصله یک ماه بعد از اولین اهدای پلاسما، دوباره این کار را انجام دهند و در صورت امکان یک ماه بعد برای بار سوم نیز اهدای پلاسما را انجام دهند، زیرا پلاسمای فرد بهبود یافته حداقل تا ۳ ماه بعد از بهبودی بیمار مبتلا به کرونا موثر واقع می‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟