تورج همتی صبح چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران در محل اداره حفاظت محیط زیست خراسان رضوی اظهار کرد: طی سه ماه گذشته، ۲۱۸ شکارچی متخلف از سوی مأموران یگان حفاظت محیط زیست استان در عرصه‌های طبیعی دستگیر و اعمال قانون شده‌اند و مبلغ ۶.۵ میلیارد ریال از سوی این افراد به محیط زیست استان خسارت وارد شده است.
وی افزود: در این راستا ۱۸۰ پرونده تخلف شکار و صید در حوزه‌های قضائی استان طی سه ماهه اخیر تشکیل شده و به طور میانگین هر روز دو پرونده تخلف در مراجع قضائی استان باز و پیگیری شده است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد :۳۰ قبضه اسلحه شکاری که ۹ قبضه آن اسلحه قاچاق و فاقد مجوز بوده است و بیش از ۳۹۰ عدد انواع فشنگ کشف و توقیف شده است.
وی گفت: این شکارچیان متخلف ۳۹ رأس پستاندار وحشی را طی سه ماهه اخیر از چرخه حیات حذف کرده‌اند که مشتمل بر لاشه و اجزا ۳۰ رأس قوچ و میش وحشی، ۳ رأس کل و بز و ۳ قلاده گراز بوده‌اند.
همتی تصریح کرد: همچنین اقداماتی دیگر در این مدت از قبیل پیشگیری از ۷۴ مورد انواع آلودگی‌های زیست محیطی و رفع آلودگی ۱۲۰ واحد آلاینده و پیگیری اخطاریه‌های صادره نیز توسط مأمورین یگان حفاظت انجام شده است.
وی بیان کرد: پیگیری قانونی برای معرفی مالکان دام‌های سبک منجر به خروج قریب ۳ هزار و ۹۰۰ رأس دام که به طور غیر مجاز در مناطق چهار گانه محیط زیست چرای غیر مجاز داشتند شده و نیز آموزش بیش از هزار و ۸۰۰ دانش آموز در قالب طرح "یک ساعت با محیط بان" در مدارس روستاهای استان انجام شده است.
همتی تاکید کرد: در خصوص پیشگیری از جرایم شکار و صید نیز ۷ شکارچی غیر مجاز پیش از اقدام به شکار در منطقه دستگیر و به جرم شروع به شکار به مراجع قضائی معرفی شده‌اند و علاوه بر آن ۱۱ مورد پرونده تخلف در خصوص متجاوزین به طبیعت به جرم بوته کنی، برداشت شن و تخریب خاک در مراجع قضائی تشکیل شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟