اقدامی ساده اما پرریسک برای تسهیل واردات

به گزارش رکنا، حسن گلمرادی کارشناس مسائل اقتصادی و مدرس دانشگاه در خصوص مخالفت بانک مرکزی با "واردات با ارز متقاضی" اظهار کرد: واردات بدون انتقال ارز معمولاً به عنوان واردات با ارز متقاضی شناخته می‌شود و به این معنا است که افرادی که نیاز به ارز داخلی ندارند و ارز در خارج از کشور دارند، مجاز هستند کالا وارد کنند و صادرکنندگان هم می‌توانند از محل تعهد صادراتی، مجوز واردات کالاهای اولویت‌دار را دریافت کنند.

وی ادامه داد: با چنین تمهیداتی از یک طرف واردات کالا تسهیل خواهد شد و از طرف دیگر ممکن است به دلیل محدودیت منابع ارزی سبب افزایش نرخ ارز شود.

گلمرادی تشریح کرد: اگر وارد کننده ای بخواهد در شرایط فعلی کالایی را وارد کند نیاز به هماهنگی بین دستگاه های مختلف نظیر سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی و نقل و انتقال وجوه از طریق مکانیسم های بانکی نظیر اعتبارات اسنادی و قوانین و مقررات گمرکی است.

او بیان کرد: واردات با ارز متقاضی عملا نیاز چندانی به هماهنگی با نهادهای ذی ربط ندارد و موجب تسهیل واردات می شود.دلیل مخالفت بانک مرکزی آن است که واردات با ارز متقاضی چه به صورت مستقیم و چه غیر مستقیم باعث افزایش تقاضا برای ارز و در نتیجه افزایش قیمت آن خواهد شد.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: به دلیل این که امکان دور زدن بانک مرکزی وجود دارد همین موضوع زمینه پولشویی، قاچاق و تخلفات ارزی را فراهم می‌کند، بنابراین بانک مرکزی با این سیاست که از طرف برخی وزارتخانه های اقتصادی نظیر صمت حمایت می شود موافق نیست.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟