ویروس کرونای جدید در انگلستان خطرناک است؟

به گزارش رکنا، سازمان بهداشت جهانی در بیانیه ای اعلام کرد نوع جدید و بسیار عفونی ویروس کرونا که در کشور انگلستان ظاهر شده، نگران کننده نبوده و بروز این جهش ژنتیکی، بخشی طبیعی از روند تکامل ویروس است.

مقامات سازمان بهداشت جهانی در عین حال اقدام کشورهای مختلف را مبنی بر ایجاد محدودیت و توقف پرواز به مقصد یا از مبدا انگلستان را تائید کرده و افزود ابزارهای جدیدی برای ردیابی ویروس در حال کار است.

در همین رابطه مایک رایان مدیر بخش اضطراری سازمان بهداشت جهانی در یک جلسه توجیهی آنلاین گفت: ما باید به نقطه تعادل در این همه گیری برسیم. داشتن شفافیت در این رابطه بسیار مهم است و تمام حقایق باید به مردم گفته شود. درک این نکته نیز مهم است که این جهش ویروس، یک قسمت طبیعی از تکامل آن محسوب می شود.خوشبختانه این امکان وجود دارد که ویروس را از نزدیک و با دقت از نظر علمی و در زمان واقعی ردیابی کنیم ، این یک پیشرفت واقعی مثبت برای بهداشت عمومی جهانی است و از کشورهایی که این نوع نظارت را انجام می دهند باید قدردانی کرد.

مقامات سازمان بهداشت جهانی با استناد به اطلاعات انگلیس گفتند که آنها هیچ مدرکی مبنی بر مرگبار بودن نوع جدید ویروس ندارند ولی به نظر می رسد قابلیت انتقال این نوع جدید، بیشتر از نمونه های پیشین است.

لازم به توضیح است که مقامات سازمان بهداشت جهانی اعلام کردند که جهش ویروس کرونا تاکنون بسیار کندتر از ویروس آنفلوانزا بوده و حتی نوع جدید انگلیسی این ویروس نیز نسبت به سایر بیماری ها مانند اوریون قابل انتقال است.

بر این اساس گفته می شود واکسن هایی که برای مقابله با کووید ۱۹ ساخته شده اند ، باید نوع جدید ویروس را نیز پوشش بدهند، اگرچه بررسی ها برای اطمینان از این موضوع در حال انجام است و پژوهشگران در حال مطالعه واکنش این نوع جهش یافته ویروس کرونا به واکسن های ساخته شده هستند.

سومیا سوامیناتان دانشمند ارشد سازمان بهداشت جهانی نیز در این رابطه گفت: ما تا شاهد تعدادی تغییر و جهش ژنتیکی در این ویروس بوده ایم. البته هیچ کدام از این جهش های ثبت شده تأثیر مهمی بر حساسیت ویروس به هر یک از داروهای درمانی یا واکسن های در حال استفاده فعلی نداشته است و امیدواریم که این شرایط ادامه داشته باشد.

در خاتمه گفتنی است که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد انتظار دارد طی چند روز یا چند هفته آینده جزئیات بیشتری در مورد تأثیر احتمالی ویروس کرونا جدید با قدرت انتقال بالا دریافت کند.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟