تلفات تصادف‌های جاده‌ای یوز ایرانی در استان سمنان به صفر رسید

به گزارش رکنا، امیر عبدوس مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: حصار کشی و کاهش سرعت در جاده تهران- مشهد در محدوده میاندشت عباس آباد در شهریور گذشته براساس گرفتن مصوبه از شورای راهبری تصادفات جاده‌ای استان سمنان یکی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در استان است.

او افزود: کاهش سرعت در فاصله بین کاروانسرای میان دشت میامی تا روستای عباس آباد محدوده عبور یوزپلنگ به منظور حفظ و جلوگیری از کشته شدن این گونه ارزشمند جانوری کشور، اعمال شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه هفت قلاده یوزپلنگ در محور میاندشت- عباس آباد در سال‌های ١٣٨٩ تا ١٣٩٧ در اثر تصادف‌های جاده‌ای تلف شدند، ابراز کرد: اجرای طرح ایمن سازی این محور، برای حفظ باقیمانده‌های تنوع زیستی کشور امری ضروری و حیاتی است.

تلفات تصادف‌های جاده‌ای یوز ایرانی در استان سمنان

عبدوس اضافه کرد: بهترین زیستگاه یوزپلنگ ایرانی منطقه ۱۰۰ هزار هکتاری پارک ملی توران در شرق استان سمنان است، اما قلمرو زیستی این گونه ارزشمند ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر فراتر گزارش شده و بر همین اساس در تمام منطقه توران تمهیدات برای حفظ جان یوزپلنگ باید در نظر گرفته شود.

او تصریح کرد: افزایش نصب علائم هشدار دهنده، نصب دوربین‌های کنترل سرعت و نیز نور شب در محور میاندشت- عباس آباد که قلمرو حرکت گونه‌های نادر حیات وحش مانند یوزپلنگ ایرانی است، ضرورتی اجتناب ناپذیر برای حفاظت از گونه‌های در خطر انقراض است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان ادامه داد: سگ‌های گله و جاده ۲ عامل اصلی تلفات یوزپلنگ ایرانی در منطقه توران واقع در شرق استان سمنان به شمار می‌رود که با اقدام‌های انجام شده هر۲ عامل تهدیدکننده جان یوزپلنگ‌ها در پارک ملی توران رفع شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟