رها سازی یک کل وحشی به زیستگاه طبیعی کاشان

به گزارش رکنا، مدیر روابط عمومی و آموزش اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کاشان گفت: با دریافت گزارش مردمی مبنی بر پناه آوردن یک راس کل وحشی (پازَن نر) بیمار و دارای ضعف جسمانی بلافاصله پرسنل اداره به موقعیت اعزام و حیوان مصدوم جهت اقدامات مراقبتی و درمان به محل اداره تحویل شد.

او، تصریح کرد: پس از ده روز تیمار و بهبودی کامل این گونه ارزشمند با همراهی اصحاب رسانه و جمعی از علاقه‌مندان حیات وحش به زیستگاه طبیعی برگردانده شد.

رها سازی سلطان سخره ها در زنجان

به گفته او، پازن‌ها در بالا‌رفتن از صخره‌های صعب‌العبور مهارت شگفت‌انگیزی دارند که به همین سبب، به سلطان صخره‌ها نام داده شدند.

شایان ذکر است: پازن‌های نر، که کَل نامیده می‌شوند، شاخ‌های بلند شمشیر مانند و ریش‌سیاه رنگ دارند. پازن‌ها در مناطق کوهستانی و صخره‌ای (تا ارتفاعات ۴ هزار متری) زندگی می‌کنند.

این گونه حیوانات در پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، ترکیه، یونان و قفقاز دیده می‌شوند و در ایران، در تمام نقاط به جز مناطق کویری مرکزی پراکنده اند.

هنگام پریدن و بالا‌رفتن پازن‌ها از صخره‌ها، با برخورد پاهایشان به هم و به صخره‌ها، صدا ایجاد می‌شود، به همین سبب، به آن‌ها پازَن می‌گویند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟