عراق|اعلام دستورکار سفر الکاظمی به تهران و ریاض/ علاوی: «عربستان پولی ندارد که به ما بدهد»

به گزارش رکنا ؛ علاوی اظهار داشت سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر به عربستان سعودی برای مسائل مالی است، ولی عربستان پولی ندارد که به ما کمک کند، الکاظمی ممکن است در سفر به عربستان مسئله تنش با ایران را بررسی کند و ممکن است برای نزدیک کردن دیدگاه های میان آن دو کشور تلاش کند.

در آستانه سفر الکاظمی به ریاض؛ ائتلاف دولت قانون : «پرونده زندانیان سعودی خط قرمز است»

ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی از مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق خواسته است در پرونده اخراج عناصر سعودی که در تروریسم دست دارند، سازش و مماشات نکند.

بهاء النوری سخنگوی ائتلاف دولت قانون گفت روابط ما با عربستان سعودی نباید به زیان خون شهدا باشد، چرا که تروریستهای سعودی در صدها عملیات انتحاری علیه ملت عراق مشارکت کرده اند.

وی تاکید کرد هشتاد درصد تروریستها در زندان الحوت، سعودی الاصل هستند و پرونده زندانیان سعودی خط قرمز است و نمی تواند در سفر مصطفی الکاظمی به عربستان مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

النوری ادامه داد سفرهای برهم صالح رئیسس جمهور محمد الحلبوسی رئیس پارلمان به خارج به ویژه به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هیچ دستاورد و نتیجه ای برای عراق نداشته است.

تشریح دستورکار سفر الکاظمی به عربستان و ایران

وزارت خارجه عراق پرونده‌های سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور به عربستان و ایران را تشریح کرد.

احمد الصحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق در گفتگو با خبرگزاری رسمی عراق اظهار داشت سفر مصطفی الکاظمی نخست وزیر به عربستان دربرگیرنده بحث و بررسی پرونده های روابط دوجانبه از جمله مسائل اقتصادی، بهداشتی، کشاورزی، مالی و مبادلات سرمایه گذاری و اقتصادی است.

وی افزود نخست وزیر همچنین به ایران سفر خواهد کرد که طی این سفر پرونده های متعدد از جمله مبادلات تجاری را بررسی خواهد کرد.

وی ادامه داد فواد حسین وزیر خارجه عراق در دیدار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود سفر قریب الوقوع مصطفی الکاظمی به تهران و مهمترین پرونده های مرتبط با آن را بررسی کرد.

الصحاف تاکید کرد تهران حامی دولت الکاظمی و رویکردی است که در چارچوب تلاش دیپلماسی عراق برای گشایش در خصوص تمام طرفها و کاهش تنش و بحران در منطقه در پیش گرفته است.

رایزنی تلفنی وزیران خارجه عراق و اردن

خبر دیگر از عراق اینکه وزیر خارجه این کشور و همتای اردنی اش در یک تماس تلفنی به بررسی روابط دوجانبه و راههای افزایش همکاری در تمام زمینه ها پرداختند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی اردن، ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن و فواد حسین وزیر خارجه عراق در یک گفتگوی تلفنی، گامهایی را که دو کشور برای تقویت روابط دوجانبه تاریخی و برادرانه و افزایش همکاری در تمام زمینه ها برمی دارند، بررسی کردند.

این گزارش افزود دو طرف در این تماس تلفنی بر ادامه گامهای عملی برای اجرای توافقات همکاری که دو کشور در زمینه های انرژی، صنایع، تجارت، سرمایه گذاری، بهداشت، آموزش، دفاع و مبارزه با تروریسم و نیز استراتژی روابط امضا کرده بودند، تاکید کردند.

الصفدی گفت پادشاهی اردن با تمام امکاناتش در کنار عراق قرار دارد و از تلاشهای دولت این کشور برای بازسازی و حمایت از امنیت و ثبات و حاکمیت آن حمایت می کند.

وزیر خارجه عراق هم از مواضع اردن در حمایت از کشورش تشکر کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟