تشکر از متهم آشفته بازار مسکن!

به گزارش رکنا ؛ محمد ایمانی تحلیلگر مسائل سیاسی و فعال رسانه ای در کانال تلگرامی خود نوشت:

در پی سخنان آقای روحانی مبنی بر این که "اعتراف می‌کنم دولت در بخش مسکن عقب ماندگی داشته"، عباس آخوندی وزیر مستعفی راه و شهرسازی خطاب به روحانی نوشت:

"من درباره سیاست مسکن با شما همراه نبودم و نیستم. و آن‌چه اکنون نیز انجام می‌دهید را جز بازی در زمینِ زمین‌خواران نمی‌دانم... طراحی سیاست مسکن در تمام کشورها با توجه به ابعاد گوناگون و وجود تضاد منافع بی‌شمار در آن بین زمین‌خواران و سوداگران از یک سو و خانه‌اولی‌ها و بدمسکن‌هایی که در بافت‌های اسکان غیرِرسمی و فرسوده‌ی میان‌شهرها زندگی ‌می‌کنند از سوی دیگر، از پیچیده‌ترین سیاست‌گذاری‌های ملی است".

روحانی هم پاسخ داده «خدمات جنابعالی به ویژه در راه، راه‌آهن، خطوط هوایی و بنادر همیشه در یاد و ذهن من و زبان من ذکر می‌شود. در زمینه مسکن، ما همیشه وحدت نظر نداشتیم و در عین حال ناچار بودیم کار ناقص و غیر علمی انجام‌شده (مسکن مهر) را به اتمام برسانیم».

مفهوم این دو نامه چیست؟ اولا اعتراف به این که کشور بیش از چهار سال معطل اختلاف دیدگاه روحانی و آخوندی درباره مسکن بوده. چرا؟ تیجه چند سال دست روی دست گذاشتن و تعارض دیدگاه، صعود پنج شش برابری قیمت مسکن بود.

ثانیا سوء مدیریت آقای آخوندی در دو حوزه عدم تولید مسکن و عدم اجرای قانون دریافت مالیات از خانه های خالی، موجب کاهش عرضه و انباشت تقاضا و موج سواری سودجویان اقتصادی شد. او شریک خیانت سوداگران و محتکران مسکن است.

ثالثا اگر مسکن مهر، اَخ و بد بوده، آخوندی و روحانی چه جایگزینی داشتند و کدام وعده مسکن را عملی کردند؟ مسکن مهر 8 تا 10 میلیون نفر را صاحب خانه کرد. اما کو اثری از مسکن اجتماعی و خانه اولی، یا نوسازی بافت های فرسوده؟

آیا می شود مسئولیت انحراف سیاستگذاری دولت توسط وزیر چند هزار میلیاردی را گردن مسکن مهر انداخت که بخشی از تورم در حوزه مسکن را مهار کرد؟ یعنی اگر مسکن مهر 10 میلیون نفر را صاحب خانه نکرده بود، وضعیت بهتر بود؟! جل الخالق!برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟