واکنش ترکیه به تنش مرزی باکو و ایروان

به گزارش رکنا : وزارت خارجه ترکیه امروز پنجشنبه به ادامه تنش‌های مرزی میان آذربایجان و ارمنستان واکنش نشان داد و حملات طرف ارمنستانی و آنچه کارزار این کشور علیه ترکیه برای «لکه‌دار کردن» این کشور خواند، محکوم کرد.

در بیانیه ترکیه آمده است: این نگرش ریاکارانه ارمنستان که سال‌هاست به ادامه اشغال غیرقانونی آن در خاک آذربایجان انجامیده، به طور واضح نشان می‌دهد چه طرفی مانع اصلی بر سر راه برقراری صلح و ثبات در قفقاز جنوبی است.

به گزارش روزنامه «ینی شفق» ترکیه، وزارت خارجه ترکیه همچنین اعلام کرد سیاست خارجی ارمنستان مبتنی بر افترازنی، به نفع هیچ کس نیست. این بیانیه افزود: این رویکرد نشان دهنده ذهنیتی است که تنها درکی یکجانبه از تاریخ دارد و می‌کوشد تجاوز غیرقانونی‌اش را توجیه کند. این نگرش نادرست ارمنستان که باعث ناسیونالیسم تهاجمی می‌شود، جای تعجب ندارد اما ناراحت‌کننده است.      

در ادامه وزارت خارجه ترکیه از مقامات ارمنستان خواست عاقلانه عمل کنند و در سریع‌ترین زمان ممکن یاد بگیرند بخشی از راه‌حل به جای خود مشکل در منطقه قفقاز جنوبی باشند.

«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه پیش از این حملات نیروهای ارمنی به منطقه مرزی «تووز» جمهوری آذربایجان را محکوم کرد و گفت که ارمنستان «از مرزهای خود فراتر رفته و در توطئه‌های خود غرق خواهد شد».

آکار در واکنشی دیگر به درگیری و تنش نظامی ایجاد شده، گفت: «ما به ایستادن کنار نیروهای مسلح آذربایجان برای مقابله با ارمنستان که به رویکرد خصمانه خود ادامه می‌دهد، ادامه خواهیم داد».

وزارت دفاع آذربایجان روز یکشنبه طی بیانیه‌ای از کشته و زخمی شدن شماری از نیروهای خود در حمله ارتش ارمنستان به منطقه مرزی تووز خبر داد و گفت که در پاسخ به این حملات، مواضع نیروهای ارمنی را هدف حمله قرار داده است.

این درگیری‌ها برای دوشنبه و سه‌شنبه نیز ادامه داشت و طی آن، چند تن از نیروهای مسلح دو طرف کشته یا زخمی شدند.

به دنبال انتشار خبرهای مبنی بر یک روز آرام (چهارشنبه) در نقاط مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان، امروز پنجشنبه خبرها حاکی است که درگیری‌ها بین دو طرف از سر گرفته شده است.

بنا بر گزارش رسانه‌های مختلف از قبیل خبرگزاری فرانسه، مقام‌های دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان خبر دادند که امروز پنجشنبه درگیری‌های مرزی بین دو طرف از سر گرفته شد. از سوی دیگر خبرگزاری آیسور ارمنستان به نقل از نماینده و عضو ارشد وزارت دفاع این کشور گزارش داد که درگیری‌های نظامی با جمهوری آذربایجان ادامه دارد.

وزارت دفاع ارمنستان روز گذشته اعلام کرده بود که طی این روز هیچ نقض آتش‌بس جدی در بخشی مرزی با جمهوری آذربایجان صورت نگرفته و تنها چند تیراندازی پراکنده از مواضع ارتش آذربایجان انجام شد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز روز چهارشنبه نقض جدی آتش بس را گزارش نکرده بود. خبرگزاری آذری «ترند» اعلام کرد که تنها یکی از روستاهای مرزی آذربایجان روز چهارشنبه هدف آتش ارمنستان قرار گرفت که کشته یا مجروحی برجای نگذاشت.

نبرد ناگورنو-قره باغ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۸۸ آغاز شد. قره‌باغ، منطقه‌ای در همسایگی ایران در ناحیه شمالی واقع شده و ریشه اختلاف این دو کشور بر سر مسئله «ارضی» است و به عبارت دیگر جمهوری آذربایجان و ارمنستان هرکدام این منطقه را جزئی از خاک خود می‌دانند. نبرد در این منطقه تاکنون صدها کشته و مجروح بر جا گذاشته است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟