15  شبکه حرفه‌ای قاچاق در سمنان  متلاشی شد

به گزارش رکنا، سرهنگ عباس نادعلی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان به مناسبت هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر، در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات گفت: تلاش‌های خوبی در راه مبارزه با مواد مخدر در سه ماهه نخست امسال انجام شده و در همین راستا، ۱۵ باند و شبکه حرفه‌ای قاچاق مواد مخدر در استان سمنان متلاشی شده است.

او افزود: از این تعداد، سه باند قاچاق مواد مخدر به‌صورت مسلحانه فعالیت می‌کردند که متلاشی شدند و پنج قبضه سلاح با انواع مهمات از آن‌ها کشف و ضبط شده است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان بیان کرد: در همین مدت، ۹۹۶ نفر از متهمان حوزه مواد مخدر در استان دستگیر شدند و ۷۶ دستگاه خودرو نیز در همین زمینه توقیف شده است.

نادعلی اظهار داشت: چهار تن و ۳۲۴ کیلوگرم انواع مواد مخدر در سه ماهه نخست امسال در استان سمنان کشف شده است که از این میزان، ۶۳ درصد تریاک، ۱۴ درصد حشیش، ۱۰ درصد هروئین، هفت درصد مرفین و بقیه سایر مواد مخدر بوده است.

او ادامه داد: از مجموعه دستگیری‌های امسال در حوزه مبارزه با مواد مخدر، پنج درصد را زنان تشکیل می‌دهند. ۴۲ درصد از مجموع دستگیرشدگان نگهدارنده، ۲۴ درصد معتادان، ۲۷ درصد حمل‌کنندگان و سه درصد قاچاقچیان حرفه‌ای بوده‌اند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان ابراز داشت: از منظر بررسی سطح تحصیلات نیز شباهت بسیاری با سال گذشته وجود دارد و افرادی که دارای تحصیلات دیپلم هستند، در صدر دستگیری‌ها قرار می‌گیرند.

32هزار نفر از مردم استان سمنان تحت آموزش‌های همگانی مبارزه با مواد مخدر قرار گرفتند

نادعلی ادامه داد: افراد با تحصیلات دیپلم ۳۸ درصد، سیکل ۲۹ درصد، دوران ابتدایی ۱۳ درصد، بی‌سوادان هفت درصد و لیسانس و فوق‌لیسانس ۱۴ درصد از دستگیرشدگان مبارزه با مواد مخدر استان سمنان را تشکیل می‌دهند.

او با بیان اینکه پیشگیری در حوزه مواد مخدر یکی از برنامه‌های مهم فرماندهی انتظامی استان سمنان است، گفت: ۳۲ هزار نفر از مردم استان سمنان تحت آموزش‌های همگانی مبارزه با مواد مخدر قرار گرفتند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان بیان کرد: یک هزار و ۳۱۰ نفر نیز از خدمات مشاوره‌ای در حوزه مواد مخدر در استان سمنان استفاده کرده‌اند و ۱۸ هزار و ۲۹۰ مورد چاپ و توزیع محصولات و وسایل کمک‌آموزشی در استان انجام شده است.

نادعلی با اشاره به اینکه استان سمنان ۱۴ شهید در راه مبارزه با مواد مخدر تقدیم کشور کرده است، تصریح کرد: یک نفر نیز در همین راه در استان سمنان جانباز شده است.

او افزود: تولید امنیت توسط مردم، اصحاب رسانه و رسانه‌های جمعی صورت می‌گیرد و حفظ امنیت از وظایف مهم ناجاست که به آن توجه می‌شود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان سمنان اضافه کرد: نقش رسانه‌ها در پیشگیری از مواد مخدر بسیار مهم و کلیدی است و باید از ظرفیت آن‌ها به‌خصوص در زمینه افزایش مهارت‌های والدین و ارتباط مناسب بین آن‌ها و جامعه استفاده شود.

نادعلی گفت: در راه مبارزه و مقابله با مواد مخدر موفقیت‌های خوبی در کشورمان کسب شده و در بخش سخت‌افزاری و برخورد‌های انتظامی و کیفری بسیار خوب عمل شده؛ اما در حوزه مباحث اجتماعی غفلت‌هایی صورت گرفته است و باید رویکرد مبارزه با مواد مخدر اجتماعی شود.

او با بیان اینکه کشورمان در جوار بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر جهان یعنی افغانستان قرار دارد که بیش از ۹۰ درصد کل تولید تریاک در این کشور صورت می‌گیرد، گفت: ترانزیت مواد مخدر بیشترین آسیب را به ایران اسلامی می‌زند و که باید در این بخش تلاش‌های بیشتری صورت گیرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟