کاهش تراز دریاچه ارومیه

به گزارش رکنا ، بر اساس مطالعات پایه منابع آب کارگروه احیای دریاچه ارومیه سطح تراز دریاچه ارومیه تا به امروز نسبت به روز مشابه در سال گذشته، ۰.۷ سانتیمتر کاهش را نشان می‌دهد، بر همین اساس حجم آب موجود در دریاچه نیز با کاهش ۴.۸۴ میلیارد مترمکعبی رو به رو بوده است.

بر اساس گزارش‌های کارگروه احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه در روز ۲۹ خرداد ماه به ۱۲۷۱.۷۷ سانتیمتر از سطح دریا رسید، این تراز نسبت به روز مشابه در سال گذشته، ۴۶ سانتیمتر کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش وسعت دریاچه ارومیه در روز ۲۹ خرداد ماه سال جاری ۳۱۴۰.۹۲ کیلومتر مربع بود که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۳۲۹۳.۹۳ کیلومتر مربع کاهش و وسعت دریاچه نسبت به میانگین دراز مدت سال مشابه ۱۳۷۱.۰۰ کاهش یافته است.

لازم به ذکر است؛ حجم آب موجود در دریاچه ارومیه در روز ۲۹ خرداد ماه سال جاری، ۴.۸۴ میلیارد مترمکعب بوده است که این شاخص نسبت به روز مشابه در سال گذشته، ۵.۰۶ میلیارد مترمکعب افزایش داشته و نسبت به میانگین دراز مدت ۱۱.۲۰ میلیارد مترمکعب افزایش یافته است؛ بنابراین تراز سطح آب دریاچه ارومیه در تاریخ ۲۹ خرداد ماه سال ۹۹ حدود ۱۲۷۱.۷۷ متر و وسعت دریاچه ۳۱۴۰ کیلومتر مربع را نشان می‌دهد.

گفتنی است؛ عملیات اجرایی طرح ملی نجات دریاچه از سال ۹۳ آغاز شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟